خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشندگان زرنج از عدم دسترسی به آب آشامیدنی صحی شاکی اند

باشندگان زرنج از عدم دسترسی به آب آشامیدنی صحی شاکی اند

Aug 22, 2018 - 16:47

زرنج(پژواک، ۳۱ اسد ٩٧): باشندگان نیمروز می گویند با آنکه در ساخت شبکۀ آبرسانى در اين ولايت ٢١،٥ میلیون دالر هزينه شده؛ اما هنوزهم حدود ٣٥ درصد مردم در زرنج به آب صحی آشامیدنی دسترسی ندارند.

آنان می گویند با توجه به اینکه کم آبی و نبود آب آشامیدنی، از چندین سال به این سو به یک معضل جدی در نیمروز تبدیل شده بود، حامد کرزی رییس جمهور پیشین در سال ١٣٩١، به منظور دسترسی مردم اين ولايت به آب، به وزارت احیا و انکشاف دهات دستور داد تا «پروژه شبکه آبرسانی قلعه فتح» در ولسوالی چهار برجک این ولایت را روی دست گیرد.

این باشندگان شهر زرنج با اظهارنگرانى می گویند با آنکه در این پروژه میلیون ها دالر هزینه شد؛ اما ناکام بوده و هنوزهم از هر سه باشندۀ شهر زرنج، یک تن به آب صحی آشامیدنی دسترسی ندارد.

در حال حاضر، آب مورد نیاز و آشامیدنی به برخی باشندگان شهر زرنج توسط تانکرهای تهیه انتقال می گردد که غیر صحی می باشند.

غلام سخی از باشنده های شهر زرنج، به پژواک گفت که براى دسترسی به آب آشامیدنی صحی، اخذ امتیاز و نصب میتر، بیش از شش هزار افغانی هزینه کرده؛ اما تا به حال یک قطره آب از این پروژه استفاده نکرده است.

موصوف افزود بارها به خاطر این معضل، به ریاست آبرسانی مراجعه کرده؛ اما آنان در پاسخ گفته اند که به دلیل پایین بودن فشار آب نمی توانند به تمامی مشترکین آب برسانند.

عبدالحمید باشنده ناحیه چهارم شهرزرنج همچنان گفت که پروژه شبکه آبرسانی، یکی از پروژه های ناکام در این شهر است که با اتمام آن، هنوزهم در نل های آب برخی ساحات آب جریان ندارد.

موصوف افزود: «ما با مشکل کم آبی روبرو هستیم، به سفارش یکی از دوستانم یک واترپمپ خریدم تا آب را از راه دور کش کند؛ اما نتیجه نداد و هنوز هم کم آب هستیم.»

ادریس یک تن از باشندگان ناحیه اول شهر زرنج گفت که به دلیل پایین بودن فشار آب و ناکارآ بودن شبکه آبرسانی در نل عمومی، نل یک و نیم اينچ نصب کرده است و تا جایی مشکل شان حل شده است.

 درعين حال، گل احمد احمدی عضو شورای ولايتی نيمروز به پژواک گفت که پروژه شبکه آبرسانی قلعه فتح ،به دلیل حدود ٤٥ کیلومتر فاصله از شهر زرنج و انجام کار نادرست، موفق نبوده و آبی که از آنجا انتقال می شود تکافوی باشنده گان زرنج را نمی کند.

موصوف افزود که از جمله شش چاه حفر شده، روزانه دو چاه به دلیل خراب شدن واترپمپ غیرفعال می باشد و این چاه ها ظرفیت آب دهی ١٢ ساعت در روز را ندارد.

انجنیر شاه ولی رییس اداره آبرسانی ولایت نیمروز، به آژانس خبری پژواک گفت که این شبکه، از ابتدا مشکل داشت؛ زیرا سروی و دیزاین این پروژه بدون مطالعه و تحقیق ساحوی از آب های زیرزمینی، از سوی انجنیران تازه کار و جوان صورت گرفته است.

به گفته او، انجنیران در این پروژه حفر ١٣ حلقه چاه را برای جمعیت حدود ٢٠٠ هزارباشندۀ شهر زرنج بسنده دانستند؛ در حالیکه نفوس این شهر نزدیک به ٣٠٠ هزار تن می باشد.

وی علاوه کرد که تیم انجنیری جهت تسریع روند کار پروژه، آن را به دو فاز یکی شامل حفر چاه ها و دیگر نلدوانی در داخل شهر برای مشترکین تقسیم نمود؛ اما هر دو پیمانکار این پروژه ها در کار شان ناکام بوده اند.

به گفته او، در فاز اول حفر هشت حلقه چاه، اعمار دو ذخیرۀ آب به ظرفیت ۱۲۰۰ متر مکعب و انتقال پیپ آب به  طول ۴۵ کیلومتر تا شهر زرنج  شامل می شد؛ اما شرکت قراردادی تنها شش حلقه چاه حفر کرد.

رییس اداره آبرسانی نیمروز درادامه گفت که شش حلقه چاه تنها می تواند نیازمندی حدود ٥٠ هزار تن را رفع سازد.

موصوف افزود در فاز دوم که انتقال نل به مشترکین و ایجاد شبکه شهری شامل می شد، شرکت قراردادی در انجام کارش ناکام بوده است.

وی علاوه کرد که اعمار ذخیره آب به ظرفیت ۵۰۰ مترمکعب در ارتفاع ۲۷ متر، بخشی از قرارداد این فاز می باشد.

اما انجنیر فرید عظیم رییس انکشاف دهات نیمروز، با رد این گفته ها گفت که پروژه یادشده، یک سال قبل به شکل بسیار خوب به ریاست آبرسانی تسلیم داده شد و هیچ نوع مشکل وجود نداشت. 

او گفت: «انجنیران ما در نقاط مختلف شهر رفتند و جریان و فشار آب در داخل شبکه را کنترول کردند، که همه چیز خوب بود و انتقال آب به صورت عادی صورت می گرفت.»

به گفته موصوف، عدم مدیریت و نبود پرسونل کافی در ریاست آبرسانی نیمروز، سبب شده تا این پروژه با مشکل مواجه شود.

عظیم تصریح نمود که حدود ٨٠٠ هزار دالر پول ضمانت یکساله قراردادی در دولت محفوظ است، در صورت موجودیت مشکل، می شود از آن در رفع نقیصه استفاده شود.

مقام ولایت هرات نیز می گوید که برای رفع این مشکل و بررسی چگونگی این پروژه، یک تیم تخنیکی از مرکز به نیمروز آمده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement