خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

" اگر وزارت معارف کمک نمایدهمه مکاتب کندهاربازخواهندشد"

" اگر وزارت معارف کمک نمایدهمه مکاتب کندهاربازخواهندشد"

Aug 23, 2018 - 14:04

کندهار( پژواک، ١سنبله ۹۷): مسؤلین ریاست معارف کندهارمی گویند،اگر وزارت معارف درعرصه تشکیل و خدمات کمک نماید، درسال جدید تعلیمی برای گشایش همه مکاتب آمادگی دارندکه ازسال های متمادی به سبب ناامنی ها و مشکلات دیگرمسدودشده اند.

کندهار از جمله ولایت های گرمسیرکشوراست که سال تعلیمی آن به تاریخ اول سنبله آغاز می شود.

دراین ولایت به سبب ناامنی ها ومشکلات دیگر۱۵۳مکتب مسدود بود که ۵۰ باب آن سال پار گشوده شدند و ۱۲۳باب آن هنوزهم مسدود اند.

 عبدالقادرپیوستون رییس معارف کندهارمی گویدکه آنها حاضراند تامکاتب مسدودشده متباقی را درسال جدید تعلیمی بازنماید اما وزارت معارف باید درعرصه تشکیل معلمین و خدمات دیگر با آنها مساعدت نماید.

موصوف علاوه کرد که ریاست معارف کندهار ۴۷۰ باب مکتب درتشکیل دارد که تا پارسال از این جمله ۱۵۳ مکتب مسدود بود، اما درسال گذشته با بازکردن ۵۰ باب مکتب این رقم به ۱۲۳ باب تنزیل یافت.

نامبرده می گوید که درموردگشایش همه مکاتب مسدودشده با وزارت معارف درتماس است و تلاش به خرج می دهدتا تمام مکاتب بسته شده دوباره بازشوند.

به قول وی،بدین جهت هزاران طفل دراین ولایت از فراگیری تعلیم بی بهره اند.

 اما به حرف وی، مشکلات عمده دراین راستا کمبود تشکیل معلمین، نبود ساختمان ها برای مکاتب و کتب می باشد.

پیوستون افزود، درحال حاضر ریاست معارف کندهار درکنار۴۸۰۰ معلم، به هزاران معلم دیگر نیز نیازدارد، اما اکنون صدها معلم منحیث استادان حق الزحمه استخدام شده اند.

موصوف از وزارت معارف خواست تا مشکل کمبود تشکیل وعرضه خدمات را حل سازد تا امسال همه مکاتب مسدود شده دوباره بازشوند.

پیوستون نبودساختمان ها برای مکاتب را نیزیادآوری کرد وگفت که ۵۰ درصد مکاتب این ولایت فاقدساختمان است و حتی درشهرکندهارهم شماری زیاد متعلمین درزیرخیمه ها مصروف فراگیری تعلیم اند.

نامبرده علاوه کرد: (( درکندهارازجمله ۳۵۱ مکتب، صرف ۲۰۷ باب آن دارای ساختمان می باشد ومتباقی دیگر هیچ ساختمان ندارد.))

وی می گویدکه  وضعیت ساختمان های موجود خوب نیست و نیازبه ترمیم دارد.

اوگفت، خوشبختانه به کمک وزارت معارف پیش ازسال تعلیمی، کاربازسازی ۳۳ باب مکتب درشهرکندهار و ولسوالی های آن آغازشده است.

موصوف می گوید که کاربازسازی مکاتب ۱۶میلیون افغانی هزینه برمیداردکه ترمیم ساختمان ها، دروازه ها، کلکین ها، دیواره و احیای سیستم آب و رنگ کردن همه صنف ها درآن شامل اند.

رییس معارف، مشکل کمبود کتب تدریسی را نیزخیلی جدی عنوان کرد و گفت که سال پار ضمن مشکلات دیگربا کمبود کتب مواجه بودیم.

نامبرده می گوید گرچه مشکل کمبود کتب صنف دهم الی دوازدهم تا حدی رفع شده است اما برای دوره های ابتدایی و متوسط با مشکل کمبود کتب دست و گریبان استیم که وزارت باید برای اکمال آن اقدام نماید.

اما موصوف افزود که پیش از آغازسال تعلیمی جدید، به همکاری اداراه های کمک کننده برای ۳۰هزارمتعلم قرطاسیه را آماده نموده است.

پیوستون شماری متعلمین جدیدالشمول درسال تعلیمی گذشته را نسبت به سال های دیگر بیشترعنوان کرد و ابراز امیدواری کرد که امسال هم تعدادی زیاد متعلمین شامل مکتب شوند.

سال پار ۵۴ هزارمتعلم جدید شامل مکاتب شده بودندکه ۱۶هزارتن آنها دختران بودند.

رییس معارف درمورد وضعیت تعلیمی نسوان درولایت کندهارابراز نگرانی کرد وگفت که هنوزهم در این ولایت در برابر کسب تعلیم دختران مشکلات وجود دارد.

موصوف گفت هرسال هزاران دختر شامل مکاتب می شوند اما درنهایت هرسال دو الی سه صد دختر فارغ می شوند؛ زیرا اکثرخانواده  ها به سبب مشکلات محیطی، کلتوری و مشکلات دیگرحاضر نمی شوند که دختران شان تحصیلات را به پایان برساند.

 موصوف برای حل مشکل از اتخاذ برخی اقدام ها خبر داد و یاددهانی کرد که مکاتب ذکور را از مکاتب اناث جدا ساخته ، درمکاتب نسوان صرف قشر اناث را استخدام کرده، همچنان درکندهارو ولسوالی ها با مردم ملاقات کرده و آنها را ترغیب نموده تا  به دختران شان اجازه به سر رساندن تحصیلات را بدهند.

نامبرده برای ایجاد اصلاحات و جلوگیری فساد در امور اداری وخدماتی یاددهانی کرد که در راس والی، یک بورد از استادان متقاعد تشکیل شده  تا مشوره های شان را دراین راستا به آنها شریک سازند.

نامبرده همچنان گفت که برای جلوگیری از فساد، معاشات استادان ولسوالی های ارغنداب و دامان را شامل سیستم بانکی نموده است که این روند تدریجاً به ولسوالی های دیگر نیز گسترش می یابد.

نامبرده درمورد ولسوالی های که فاقدفعالیت بانکی اند،گفت تا زمانیکه اسناد استادان از سوی ولسوالان امضا و تثبیت نشود، معاش های آنها اجرا نمی شوند.

همچنان رییس معارف اذعان کرد که درسال جدید تعلیمی درهیچ مکتب شهرکندهار استاد فارغ صنف ۱۲ وجود نخواهد داشت، بلکه همه دارای درجه لیسانس خواهندبود.

نامبرده میاه نشین، میوند، خاکریز، شاه ولیکوت و از برخی ولسوالی های دیگرنام برد که فاقداستادان مسلکی می باشد و  هیچ کس به اجرای وظیفه خارج ازشهررضایت نشان نمی دهد.

 وی افزود که از جمع ۱۷ ولسوالی کندهار، در ولسوالی غورک، شوراوک و ریگستان هیچ مکتب وجود ندارد.

ولسوالی های متذکره ازشهرکندهاردورموقعیت دارند، وضعیت امنیتی آن خوب نیست و راه های مواصلاتی آن هم خراب است.

درکندهاراکنون حدود ۳۰۰ هزارشاگردمصروف فراگیری تعلیم اند که ۷۹هزارتن شان دختران اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement