خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

انتقال حجاج افغان از عربستان سعودی به کابل فردا آغاز مى گردد

انتقال حجاج افغان از عربستان سعودی به کابل فردا آغاز مى گردد

Aug 25, 2018 - 11:06

کابل (پژواک، ٣ سنبله ٩٧): قرار است انتقال ٣٠ هزار حاجی افغان، از عربستان سعودی فردا به کابل آغاز گردد.

ناصرالدين دريز سخنگوى و رييس نشرات وزارت ارشاد، حج و اوقاف؛ به آژانس خبرى پژواک گفت که اولين پرواز حجاج افغانى، قرار است فردا بعد از ظهر از جده به طرف کابل آغاز شود.

موصوف گفت که قراراست حجاج افغانى، در جريان کمتر از يک ماه آينده، طى حدود ١٠٠ پرواز از ميدان هوايى جده و مدينه منوره به کابل، مزارشريف، هرات و کندهار انتقال شوند.

فيض محمد عثمانى وزیر ارشاد، حج و اوقاف؛ پایان موفقانۀ پروسه حج را به مقام ریاست جمهوری, ریاست اجراییه و سایر مقامات جمهوری اسلامی افعانستان, مسئولین و کارمندان بعثه، ناظمین، حجاج کشور، مردم مسلمان افغانستان، خادمین حرمین شریفین و تمامی کشورهای اسلامی جهان تبریک گفته است.
وی ضمن آرزوی حج مقبول به حجاج کرام، از زحمات و خدمات کشور میزبان، رؤسا و کارمندان وزارت ارشاد، حج و اوقاف، کارمندان بعثه تشکر نموده است.

عثمانى افزوده است که مسئولین و کارمندان بعثه، تجارب و مطالعات شان را در قسمت بلند بردن سطح کیفیت عرضۀ خدمات، سال به سال افزایش بخشند و داشته ها و تجارب شان را در بخش های مربوطه (چالش ها و پیشنهادها) بنویسند و با رهبری مقام وزارت ارشاد، حج و اوقاف شريک سازند؛ تا در آینده از آن به عنوان مواد ممد انتقال تجربه، به گونۀ نظام مند استفاده به عمل آید.

طبق گزارش ها به نقل از منابع عربی در مراسم فريضۀ حج امسال، نزدیک به ٣ ميلیون حاجی از ١٦٠ کشور جهان اشتراک ورزیده بودند، که ١٠ فيصد آنان را حجاج سعودى تشکيل ميدادند.

به گزارش منابع حج و عمره عربستان سعودی، مراسم حج امسال به خوبی و موفقانه و بدون کدام مشکل جدی پایان یافت.

طبق بیانیه رسمی مسئولان اداره امورحج سعودی، در مراسم حج امسال, علاوه برنیروهای امنیتی و پولیس، صدها هزار داوطلب غیر نظامی و نیروهای نظامی اردو، برای امنیت و خدمت به زایران خانه خدا به کار گرفته شده بودند.
منبع افزوده است که در مسیر عبور زایران به مشاعر٬ امکاناتی چون غذا، آب آشامیدنی، شفاخانه ‌های سیار، مراکز صحی و دیگر نیازها فراهم شده بود. تلاش‌ نهادها، موسسات و گروه های اجتماعی مختلف برای ارایه خدمات به حجاج، به وجه بهتر انجام شده بود.
طبق معلومات وزارت حج افغانستان، در مراسم حج امسال از افغانستان ٢٩ هزار و ٦٩٩ تن اشتراک ورزیده بودند، که طی ١٠٨ پرواز در کمتر از یکماه از طریق میدان های هوایی زون های چهارگانه وارد سعودی شده بودند.
وزارت حج افغانستان ميگويد با وجود برخی چالش ها، در مجموع پروسه حج کشور، امسال به لحاظ کمی و کیفی عرضۀ خدمات در عمایر و مشاعر، تغذیه، ترانسپورت، خدمات صحی، انجام مناسک، پوشش اطلاع رسانی، استقبال، تکت و سیستم پروازها به خوبی صورت گرفت، که موفقانه ارزیابی می شود؛ زیرا حجاج کشور در هنگام اقامت شان در سعودی، با کدام مشکل جدی و جانی مواجه نشدند.
اما اداره جنوب آسيا در سعودى برچگونگى قراردادهاى حج افغانستان انتقاد کرده و گفته که مشکلات زيادى داشت، که باعث تکليف دهى به حجاج افغانى شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement