خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

به تازه گى ١٨واقعۀ بيمارى تب کنگو در افغانستان ثبت شده است

به تازه گى ١٨واقعۀ بيمارى تب کنگو در افغانستان ثبت شده است

Aug 25, 2018 - 16:21

کابل (پژواک، ٣ سنبله ٩٧): با ثبت ١٨ واقعه تازۀ تب کنگو، تعداد واقعات مثبت اين بيمارى در افغانستان، درحالى درسال روان به ٢٦٧ مورد مى رسد، که در تمام سال گذشته ٢٤٤ همچو واقعه در کشور ثبت شده بود.   

متخصصين صحى مى گويند تب کنگو مرض ویروسی است که از طریق مستقیم توسط گزیدن کنه و یا تماس با شخص مریض و به صورت غیرمستقیم از طریق تماس با خون و یا گوشت حیوانات ملوث به ویروس، انتقال مى يابد.

داکتر شاه ولى معروفى مسئول ديپارتمنت کنترول امراض سارى وزارت صحت عامه، به آژانس خبرى پژواک گفت که هرسال در روزهاى عيد قربان واقعات اين بيمارى بيشتر مى شود؛ زيرا مردم قربانى مى کنند و از اين طريق زمينۀ بيشتر براى انتقال اين بيمارى مساعد مى شود.  

به اساس معلومات منبع، امسال از آغاز اولين روز عيد قربان تا کنون، ١٨ واقعه مثبت اين بيمارى در آن وزارت ثبت شده و با ثبت آن در سال روان، تعداد موارد ثبت شدۀ اين بيمارى در کشور به ٢٦٧ مورد رسيد. 

وى بدون ارايه جزييات گفت که بيشتر اين واقعات در کابل و هرات ثبت شده است.

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، از جمله کسانى که در سال روان مصاب به اين بيمارى شده اند، ٣٣ درصد خانم ها و متباقى مردان اند که شامل قصابان، چوپان ها، آشپزان و غيره مى باشند.

منبع خاطر نشان کرد که از جمله ٢٦٧ تنى که امسال به اين بيمارى مبتلا شده اند، ٣٢ تن فوت شده اند.

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، اولين واقعۀ اين بيمارى، در سال ١٣٩٢ در افغانستان ثبت شده است.

پژواک، آمار مبتلايان کنگو در سال ١٣٩٤ را دريافت نکرده؛ اما بر اساس گزارش ها ١٨ واقعه مثبت اين بيمارى، در سال ١٣٩٢، شش واقعه در سال ١٣٩٣، ١١٦ واقعه در سال ١٣٩٥ و ٢٤٤ واقعه در سال ١٣٩٦ در سطح کشور ثبت شده است. 

متخصصين صحى مى گويند که سردرد، تب شدید، کمردرد و درد مفاصل و عضلات، دل درد، اسهال، استفراغ، قرمزی چشم و سرخی گونه، خونریزی (مثلا بصورت نقطه‌های ریز مثل سر سوزن یا خونریزی‌های وسیعتر یا خون دماغ)، یرقان از علايم اين بيمارى مى باشد.

متخصصين صحى، از مردم مى خواهند که هرگاه علایم اين بيمارى را مشاهده می­ کنند، در اسرع وقت به مراکز تداوی این بیماری مراجعه نمایند؛ زيرا هرگاه فرد مصاب، در مراحل ابتدایی تحت تداوى قرار گيرد، امکان تداوی وجود دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement