خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حضور زنان در نیمروز در عرصه های اجتماعی پُررنگ شده است

اجتماع

آرشيف

فيچرها

آرشيف

حضور زنان در نیمروز در عرصه های اجتماعی پُررنگ شده است

Aug 25, 2018 - 13:58

زرنج (پژواک،٣ سنبله ٩٧): حضور زنان در نیمروز، در عرصه های مختلف اجتماعی و مشارکت گستردۀ آنان در پروسۀ ثبت نام رای دهندگان انتخابات پیش رو، نشان دهندۀ خودآگاهی زنان از حقوق و وجایب اساسی شان می باشد.

نیمروز، از ولایات جنوبی افغانستان با جمعیت حدود ١٧١ هزار تن می باشد که از این میان، نزدیک به یکصد هزار تن باشندگان این ولایت که حدود ٣٠ درصد آن را زنان تشکیل می دهد، برای مشارکت در انتخابات پیش رو ثبت نام کرده اند.

بر پایۀ معلومات دفتر ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات در نیمروز، بیش از ٩٨ هزار تن که حدود ٣٠ هزار تن آنان را زنان تشکیل می دهند، برای مشارکت در انتخابات ثبت نام کرده اند و برای رقابت در مبارزات انتخاباتی، سه خانم برای احراز کرسی ولسی جرگه و شش خانم برای راهیابی به شوراهای ولسوالی خود را نامزد کرده اند.

سهمیه ولایت نیمروز در ولسی جرگه دو کرسی می باشد که در حال حاضر، هر دو نماینده از قشر اناث می باشند.

در شورای ولایتی نیمروز؛ از جمع ١٢ کرسی، سه کرسی در اختیار زنان قرار دارد.

بر اساس معلومات منابع ولایتی، در مجموع حدود دو هزار بانو در این ولایت در بخش های مختلف ایفای وظیفه می کنند که بیشتر آنان در سکتور معارف، صحت و پولیس جذب شده اند.

عبدالحمید شریفی رییس ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت نیمروز، به آژانس خبری پژواک گفت که با آغاز مراحل ثبت نام رای دهندگان بیش از ٩٨ هزار تن که حدود ٣٠ هزار تن آنان را زنان تشکیل می دهند، ثبت نام کرده اند.

موصوف افزود که مشارکت مردم در پروسه های ملی به تناسب سال های گذشته افزایش یافته است؛ چنانچه در دوره های قبلی در مجموع حدود ٤٠ هزار تن برای مشارکت در انتخابات ثبت نام کرده بودند؛ اما این بار نزدیک به ٣٠ هزار تن، تنها زنان هستند که ثبت نام کرده اند.

وی علت حضور گستردۀ زنان برای مشارکت در انتخابات را بلندرفتن سطح آگاهی آنان از حقوق و وجایب شان عنوان کرده گفت که راه اندازی برنامه های آگاهی دهی در راستای حضور زنان در پروسه های ملی از سوی نهادهای مختلف، تاثیر به سزا در علاقمند شدن آنان برای مشارکت در انتخابات داشته است.

به گفته او، مشارکت گستردۀ مردم شامل ٣٠ درصد زنان در مراحل ثبت نام رای دهندگان سبب شده تا این ولایت در سطح کشور، از لحاظ مشارکت در جایگاه پنجم قرار گیرد.

نفیسه دختر جوانی که برای مشارکت در انتخابات ثبت نام کرده است، گفت: «در انتخابات های قبلی به نسبت سن کم، نتوانستم اشتراک کنم؛ اما اکنون که سن قانونی خود را تکمیل نموده ام، در انتخابات پیش رو با شوق و اشتیاق اشتراک می کنم تا برای دیگران ثابت بسازم که من می توانم از حقوق خود استفاده کنم.»

موصوف افزود که مشارکت در انتخابات وظیفه و حق تمام هر فرد جامعه است، فرقی نمی کند که زن و یا مرد باشد.

وی گفت: «ما باید زنان را حمایت و تشویق نماییم تا در انتخابات اشتراک نمایند؛ چون هم برای خودشان، انتخاب نماینده شان و هم برای کشور شان مفید واقع می شوند.»

مینا بلوچ باشنده شهر نيمروز گفت که در انتخابات پیش رو، برای انتخاب نماینده واقعی و خدمتگذار به مردم شرکت می کند؛ زیرا در انتخابات قبلی هم شرکت کرده بود و کسی را کامیاب ساختند که از آن ها نماینده گی خوب کرده است.

موصوف افزود: «در انتخابات قبلی، پای صندوق های رای گیری رفتیم و در انتخابات پیش رو نیز خواهیم رفت و شخص مورد نظر را انتخاب خواهیم کرد.»

یک آمار تازه رياست امور زنان ولايت نيمروز نشان می دهد که حدود دو هزار زن در بخش هاى مختلف در نهادهاى دولتى نيمروز مشغول کاراند که به تناسب دو سال قبل، ٥٠ درصد افزایش را نشان می دهد.

ملالی احمدی ریيس امور زنان نيمروز، گفت که حضور زنان نسبت به سال های قبل در ادارات دولتی این ولایت، دو برابر شده است و اکنون زنان در تمامی عرصه هاى اجتماعی، سياسى، علمی و فرهنگی نقش فعال دارند.

براساس معلومات وی، ١٧٥٠ زن در سکتور معارف، حدود ١٥٠ زن در بخش صحت عامه، ٥٠ زن در پوليس، ١٩ زن در رياست کار و امور اجتماعى، هشت زن در رياست امور زنان، پنج زن در رياست عدليه، پنج زن در مستوفيت، پنج زن در رياست زراعت، چهار زن در اداره څارنوالى استيناف، چهار زن در رياست اطلاعات و فرهنگ، يک زن در رياست اقتصاد، و يک زن در محکمه ايفاى وظيفه مى کنند.

موصوف افزود که تشکيلات کم ادارات دولتی در نيمروز، دورافتاده بودن موقعيت جغرافيايی اين ولايت و کاهش فعاليت نهادهاى کمک رسان، سبب شده تا حضور زنان خیلی زیاد پُررنگ نباشد.

او گفت که رياست امور زنان، چندين مرتبه کتباً از نهادهای کمک رسان خواسته است تا زنان را در پروژه ها به خصوص قالين بافی کمک و حمايت کنند.

وی افزود که اگر تشکيل ادارات دولتی اضافه گردد و پروژه ها تطبيق شود، زنان  بيشتری مشغول کار خواهند شد.

فرشته امینی نماينده مردم ولايت نيمروز در ولسى جرگه، گفت که زنان این ولایت قصد حضور در همه عرصه های اجتماعی دارند؛ اما بايد پیش از آن زمینه های ارتقای ظرفيت و آگاهى دهى از حقوق شان راه اندازى گردد.

موصوف گفت: «امروز زنان بهتر از گذشته، از حقوق خود آگاهی حاصل کرده اند و لازم می دانند در کنار مردان، در تقويه اقتصاد خانواده کمک کنند و شمار زيادى از  زنان تحصيل کرده در اين ولايت وجود دارند که بدون تبعيض و فرق جنسيتی، دوشادوش برادران شان کار نمايند.»

اما وى افزود که به دلیل کم بودن نهادهاى غيردولتى و پائین بودن تشکیلات در ادارات دولتی، ده ها زن با داشتن سند ليسانس، از ایفای خدمت دور مانده اند.

شیما محمدی یک تن از کارمندان ریاست امور زنان نیمروز، گفت زنان علاقمندی زیاد به پیوستن در صفوف پولیس دارند؛ اما تشکیلات برای پولیس زن در این ولایت کم است و جذب نمی شوند.

محمد عمری مسئول مطبوعات قوماندانی امنیه نیمروز، با تایید این موضوع گفت: «خانم های زیادی می خواهند در صفوف پولیس کار نمایند، ولی تشکیلات ما تشکیل سابقه است و متاسفانه نمی توانیم که آن ها را استخدام کنیم.»

به گفته او، در حال حاضر، حدود ٥٠ پولیس زن در نیمروز مشغول خدمت می باشند.

فعالان مدنى ولايت نيمروز مى گويند نيمروز با آنکه يکى از ولايات دورافتادۀ کشور می باشد و کار زياد در راستای ارتقای ظرفيت زنان صورت نگرفته است؛ اما با آن هم  حضور زنان براى کار در ادارات دولتى رو به افزايش است.

امان الله بارک از فعالان مدنى ولايت نيمروز، به آژانس خبرى پژواک گفت که برنامه هاى آگاهى دهی، تبليغاتى و ذهنيت سازى براى حضور زنان در نهادهاى دولتى، سبب شده تا با گذشت هر روز، حضور زنان در ادارات دولتى بيشتر شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement