خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

آثار باستانی در بغلان با تهدیدغارت مواجه است

آثار باستانی در بغلان با تهدیدغارت مواجه است

Aug 26, 2018 - 11:43

 

 پلخمری (پژواک، ٤سنبله ۹۷): مسئولین بخش تشخیص و حفاظت آثار تاریخی و باستانی در بغلان می گویند که اکثر آثار باستانی این ولایت به یغما برده شده و در برخی ساحات آن، هنوزهم حفاری های غیرقانونی ادامه دارد.

عبدالبشیر اظهرمسئول  بخش حفاظت فرهنگ و هنر ریاست اطلاعات و کلتور بغلان، به آژانس خبری پژواک گفت که دراین ولایت، ۲۶ ساحه باستانی شناسایی شده که اکثرآن به دوره کوشانی ارتباط می گیرد.

نامبرده افزود که درکنار ساحات سرخ کوتل، چم قلعه، شمرق و زرد، برخی ساحات دیگر نیزشامل است که هزاران سال قدمت دارد.

 نامبرده علاوه کرد: "این آثارباستانی درحال حاضر با تهدید خراب شدن و چپاول مواجه است، باید چاره درموردسنجیده شود."

بشیر گفت که ۴۰درصدآثارباستانی بغلان، درمناطق تحت کنترول مخالفین مسلح قراردارد که درمورد مصئونیت آن هیچ معلومات ندارد.

وی افزود: "اثنايی که ساحات باستانی بغلان به دست طالبان افتاده، درمورد حفاری های غیرقانونی نگرانی هایی نزدما خلق شده است."

به قول وی، گزارش هايی به دسترس آنها قرارگرفته که درمناطق تحت تسلط طالبان، پاکستانی ها حفرکردن آثارباستانی را آغازکرده اند.

 عبدالبشیر گفت که متنفذین قومی ولسوالی دهنه غوری، برایش گفته اند که آثارباستانی ساحه بکلات کشیده شده است.

موصوف علاوه کرد: "این آثار توسط اتباع پاکستانی کشیده شده و درمورد مقدار و قدمت آن معلومات ندارم."

به اساس معلومات بشیر، پاکستانی ها سال پار هم درمنطقه چم قلعه نیز برای به دست آوردن آثارباستانی حفاری هايى کرده بودند.

منطقه چم قلعه، اکنون تحت تسلط طالبان قراردارد.

 همچنان نظام الدین توخی یکتن از سران قومی درپلخمری نیزگفت که مانند مناطق دیگر کشور، آثارباستانی دراین ولایت نیز با تهدید قاچاق وحفاری ها مواجه است.

وی گفت: "دربغلان ساحاتی وجود دارد که ظاهراً زیارت ها به نظرمی آید؛ اما دراصل آثارباستانی اند که با مرور زمان، برآن زیارت ها ساخته شده که از این رو تاکنون حفاظت شده است."

څارمن محمدنذیر قوماندان تولی سوم قطعه صفر دوازده دربغلان، به این ارتباط گفت: "ریاست اطلاعات و فرهنگ، مناطق باستانی دربغلان را برای ما مشخص نموده و قطعه ما مسئولیت حفاظت آن را دارد."

 به قول موصوف، مسئولیت حفاظت ۲۶ساحه تاریخی به آنها واگذارشده است؛ اما در جنگ های اخیر برخی مناطق را ازدست داده اند که درمورد آثارباستانی آن هیچ معلومات ندارند.

نامبرده علاوه کرد: "آثارباستانی بغلان، درمناطق دوردست و کوهستانی موقعیت دارد؛ اما پرسونل ما نهایت کم است، باید تعداد پرسونل ما افزایش یابد."

این درحالیست که پیش از این ذبیح الله مجاهدسخنگوی طالبان، به پژواک گفته بود که طالبان، به هیچ کس اجازه حفاری درمناطق باستانی را نمی دهد.

شایان ذکراست که افزون بربغلان درمناطق دیگر کشور نیز آثارباستانی به طورغیرقانونى حفر می شود و سپس به پاکستان، ایران و کشورهای دیگر قاچاق می شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement