خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"با تطبيق معيارهاى وضع شده ادارۀ نورم و استندرد دست به اعتصاب کارى ميزنيم"

"با تطبيق معيارهاى وضع شده ادارۀ نورم و استندرد دست به اعتصاب کارى ميزنيم"

Aug 26, 2018 - 18:19

هرات (پژواک، ۴ سنبله ۹۷): اتحادیه وارد کنندگان تیل و گاز مایع در هرات، هشدار می دهند که اگر حکومت، معیارهای تازۀ وضع شده از سوی اداره نورم و استندرد را بر ندارد، آنان سر از فردا دست به اعتصاب کاری خواهند زد.

اين اتحادیه و شماری از تاجران مواد نفتی هرات، امروز در یک نشست اعتراضی در اتاق تجارت و صنایع این ولایت گفتند که با وضع معیار هاى تازه اداره نورم و ستندرد بالای واردات مواد نفتی، بیش از یکهزار تانکر گاز مایع، در بنادر هرات توقف داده شده است.

یونس قاضی زاده رئیس اتحادیه واردکننده‌گان گازمایع در هرات، در این نشست گفت که از یک هفته به این سو، ادارۀ نورم واستندرد مکتوبی به ادارۀ محلی و سکتور خصوصی فرستاده اند که تاجران مواد نفتی، باید در فصل تابستان، گاز تابستانی و در فصل زمستان، گاز زمستانی وارد کشور کنند.

موصوف افزود: "نورمى که حکومت به ویژه ادارۀ نورم واستندرد بالای واردات گاز مایع وضع کرده است، هیچ مطابقت با نورم کشورهای  تولید کننده مواد نفتی به ویژه ترکمنستان، ایران، روسیه وعراق ندارد."

وی همچنان افزود: "ما بحث نورم تابستانی و زمستانی را صرف یک بهانه جویی میدانیم و این یک مشکل دولت است و دولت باید خودش حل کند."

شماری از وارد کننده‌‎گان گاز مایع درهرات نیز از اعتصاب کاری شان هشدار داده گفته اند که با ارسال این مکتوب به سکتور خصوصی، به هر تُن گازمایع ۵۰ دالر افزایش قیمت آمده است.

عبدالرحمان احدی یکی دیگر از وارد کننده گان گاز مایع در هرات، در این نشست گفت: "سالها است که همین جنس وارد کشور میگردد و ترکمنستان هم این حرف ما را قبول نمی کند و می گوید که سالها است همین جنس را به همین قسم میخرید و این مشکل خود شما است و خود شما بروید آنرا حل کنید."

ریاست اتاق تجارت و صنایع هرات نیز با ابراز نگرانی از وضع نورم تازه بالای واردات گاز مایع می گوید که این روند، سبب افزایش فساد خواهد شد.

اما عبدالواسع خادمی سرپرست آمریت نورم و استندرد هرات، توقف تانکرهای گاز مایع در دو مرز این ولایت را رد کرد و گفت کمیته اى متشکل از مقام های بلندپایۀ حکومتی ترتیب شده تا به کشورهای تولیدکنندۀ مواد نفتی سفر نموده، دراین مورد گفتگو کنند.

وی افزود: "متاسفانه خود تاجران ما اذهان عمومی را خراب می کنند و قیمت گاز را سرسام آور بالا میبرند؛ اما در قسمت حل این موضوع یک کمیتۀ تخنیکی تشکیل شده و متشکل از وزیر تجارت و تیم تخنیکی به کشورهای دوست سفر  مى کنند و عوامل محیط زیستی، اقتصادی و استهلاکی را مدنظر گرفته و برای رفع آن اقدام مى کنند."

در همین حال حاجی عبدالهادی نجرابی معاون اطاق تجارت بین المللی در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که معیار های وضع شده در حال حاضر با توجه به این که کشور های همسایه با معیار وضع شده نفت را تولید نمی کنند، غیر عملی است.

او می گوید که در مورد با رهبران حکومت وحدت ملی صحبت شده تا کشور های همسایه مطابق به معیار های وضع شده نفت را تولید کنند .

به گفته موصوف، وضع معیار های تازه از سوی اداره نورم و استندرد سبب بلند رفتن قیمت مواد نفتی در کشور خواهد شد و باید دولت قبل از وضع آن با کشور های تولید کننده صحبت می کرد.

نجرابی خاطر نشان ساخت که شرکت های تولید کننده تا زمانی که دولت ها با هم توافق نکنند، مطابق به معیار های وضع شده تولیدات نخواهد داشت .

بر بنیاد آمار ارایه شده از سوی مسئولان در اتحادیه وارد کنندگان گاز مایع، ۷۰ درصد گاز مایع کشور، از طریق بنادر اسلام قلعه و تورغندی هرات تامین می‌شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement