خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خانواده های بیجاشده از دندغوری بغلان با مشکلات مواجه اند

اجتماع

آرشيف

خانواده های بیجاشده از دندغوری بغلان با مشکلات مواجه اند

Aug 26, 2018 - 16:49

پلخمری (پژواک،۴سنبله ۹۷): شماری از باشندگان منطقه دندغوری مربوط پلخمری مرکزبغلان می گویند که درپی درگیری ها میان نیروهای دولتی وطالبان مسلح، به مناطق دیگرنقل مکان نموده واکنون با مشکلات مواجه اند.

دررابطه به این معضل، شاه زمان مسکونه قریه ساقی دندغوری، به تاریخ چهارم سنبله به آژانس خبری پژواک گفت که اوضاع امنیتی قریه آنها با گذشت هرروز خرابتر می شد، بنابرمجبوریت به شهرکوچ نمودند.

نامبرده افزود: "از دوماه بدینسو دریک منزل کرایی این شهر زندگی می کنیم، تاکنون ازهیج اداره تعاونی کمک دریافت نکرده ایم، بعدازاین توان پرداخت کرایۀ خانه را هم نداریم، حیران استیم چه کنیم."

شیرخان ساکن منطقه متذکره نیز به پژواک گفت که درپی جنگ ها بیشتر خانواده ها دندغوری را ترک نموده اند.

شیرخان گفت: "طی دوماه بیش ازهفتاد خانواده، از ترس جنگ کوچیده اند، اگر وضعیت چنین ادامه یابد، همه ۳۰۰ خانواده قریه کوچ خواهندکرد."

شیرخان علاوه کرد که قریه آنها در امتداد شاهرای پلخمری – مزار واقع است، اثنايی که درگیری رخ می دهد، درپی آن راه برای چندساعت به روی مسافرین مسدود می باشد.

شماری دیگر از ساکنین قریه متذکره نیز اظهارات مشابه داشتند.

خانواده های باقی مانده درقریه می گویند که بودوباش درقریه به قیمت جان تمام می شود؛ زیرا کسانیکه توان مالی داشتند به مناطق امن کوچیدند؛ اما آنها توان کوچ کردن را ندارند و در شرایط ناگوارامنیتی زندگی می کنند.

ازجانب دیگر مسئولین ذیربط بغلان نیزمشکل متذکره را تایید می کنند.

 نعیم کاکررییس امورمهاجرین این ولایت، به پژواک گفت که به سبب جنگ ها، از بهارتاکنون صدها خانواده بی جا شده اند.

کاکر افزود: "پیش ازاین، چند بار با صدها خانوادۀ بی جاشدۀ دندغوری، کمک های نقدی ومواد خوراکی را انجام داده ایم و اگرخانواده های تازه بی جاشده نزد ما مراجعه کنند، ما آماده کمک استیم."

شایان ذکراست که دندغوری، ازناامن ترین مناطق بغلان است که بسا اوقات شاهد درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان مسلح می باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement