خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ننگرهار به منظور چلش کامل افغانی کمپاین آغاز شد

در ننگرهار به منظور چلش کامل افغانی کمپاین آغاز شد

Aug 27, 2018 - 14:30

جلال آباد(پژواک، ۵ سنبله ۹۷): مسئولین ننگرهار می گویند که به منظور چلش کامل افغانی دراین ولایت، امروز کمپاین تطبیق این امر آغازشده و طی یک ماه عملی خواهدشد.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار، به تاریخ ۵ سنبله، به آژانس خبری پژواک گفت که فیصله چلش کامل افغانی، درنشست تدویرشده به ریاست والی صورت گرفت.

موصوف علاوه کردکه درنشست متذکره، حیات الله حیات والی ننگرهار، مسئولین د افغانستان بانک، شاروالی جلال آباد واصناف مختلف اشتراک ورزیده بودند وفیصلۀ جلوگیری ازچلش کلدار و ترویج افغانی درآن صادرشد.

به قول موصوف، تطبیق این امر از امروز آغاز و درخلال یک ماه درشهرجلال آباد و ولسوالی های این ولایت، معاملات داد وستد طور کامل به پول افغانی صورت خواهدگرفت.

به اساس معلومات سخنگوی والی، درنشست متذکره مسئولین اتحادیه اصناف وکسبه کاران هریک عزیزالرحمن عرب، شکرالله جلندری و برخی دیگران درمورد ترویج چلش افغانی به عوض کلدار، مشوره ها و پیشنهادات شان را شریک کردند و درحیطه مسئولیت شان ازهمکاری کامل اطمینان دادند.

حیات الله حیات به مسئولین شاروالی جلال آباد دستورداد تا درجریان یک ماه، قیم لازم مواد را به افغانی دراختیار همه اصناف شهرجلال آباد قراردهند و به اساس همین نرخ ها، طرح چلش افغانی برآنها تطبیق شود.

نامبرده همچنان به مسئولین دافغانستان بانک توصیه کرد تا بعدازاین، بانکنوت های پایین از صد افغانیگی را ازمراجعین اخذکنند و دراین راستا ازهیچ گونه همکاری اجتناب نورزند.

حیات گفت که برای تطبیق امر چلش افغانی،  پس ازاین مارکیت هايى را که درمعاملات شان ازکلدار استفاده می کنند، به گونه جریمه مسدود خواهند کرد.

والی ننگرهارعلاوه کرد که به همه ادارات، طوررسمی توصیه خواهدکرد تا به مامورین ومراجعینى که درجیب های شان پول کلدارموجود باشد، اجازه ورود به ادارات را ندهند.

ازجانب دیگرمردم عادی وصاحب نظران، ازاین اقدام اداره ولایتی استقبال می کنند؛ اما دراین راستا خواهان جدیت می باشد.

غلام الله باشنده شهرجلال آباد، به پژواک گفت درصورتیکه جدیت حکومت وهمکاری مردم وجود داشته باشد، به زودی چلش افغانی رایج خواهدشد.

 موصوف افزود: "شما شاهداستیدکه در ولسوالی کامه مردم با پولیس همکاراند، امنیت آن چقدرخوب است، ازطرف شب مجال گشت وگذاردرشهرنیست؛ اما آنجا مردم به چکرمی روند."

اما میرویس باشنده سرخ رود گفت که میان ارزش افغانی وکلدار تفاوت فاحش وجود دارد، اگرحکومت افغانی را ترویج می دهد، بایدنرخ ها را هم کنترول نماید.

موصوف افزود: "ریکشا ازآنها ۲۰کلداراخذمی کند، اکنون که به افغانی تبدیل شود، درآن صورت ۲۰ افغانی اخذمی کند، که خساره زیاد اقتصادی به آنها وارد می شود."

همایون امان یکتن ازصاحب نظران گفت تا زمانیکه جلو چلش کلدار درصرافی ها گرفته نشود و جلو انتقال کلداربه دفاتردولتی گرفته نشود، مشکل است تا چلش کلدار منع شود.

نامبرده تقاضا نمود که اداره ولایتی، باید این بار از جدیت کاربگیرد وهیچکس را ازاین امر مستثنا نسازد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement