خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در پکتیا سه هزارتن درعرصۀ تولیدعسل کار می کنند"

"در پکتیا سه هزارتن درعرصۀ تولیدعسل کار می کنند"

Aug 27, 2018 - 16:27

گردیز(پژواک، ۵ سنبله ۹۷): مسئولین ریاست زراعت و مالداری پکتیا می گویند که از این ولایت، هرسال هفت صد تُن عسل محصول به دست می آید که نظیر آن در ولایت های دیگر دیده نمی شود.

ازجانب دیگر، پرورش دهندگان زنبورعسل می گویند که بازارتولید شهد درپکتیا خیلی گرم است؛ اما به تاکنون هیچ اداره مربوطه دراین راستا توجه نکرده است.

صاحب جمال یکتن از زنبورداران به تاریخ ۵ سنبله، به آژانس خبری پژواک گفت که امسال به سبب کمبود آب وخشکسالی، حاصلات عسل تاحدی متضررشده؛ اما فعلا عسل چند نوع گل را به دست آورده است.

جمال، خواستار بازاریابی برای عسل شد و گفت: "ازحکومت تقاضا داریم که زمینه را برای فروش آن مساعد سازد تا عسل خود را به مارکیت عرضه نماییم و به نرخ مناسب آن را به فروش برسانیم."

همچنان خان نوازیکتن ازپرورش دهندگان دیگر زنبورکه حدود ۲۵۰صندوق زنبوردارد، گفت که به سبب عدم توجه حکومت، بخش اعظم شهدافغانستان به نام ونشان پاکستان به کشورهای دیگرصادرمی شود.

نواز به پژواک گفت: "خواست ما این است تا مارکیت ایجادشود و عسل ما فروخته شود، ازسلطه پاکستان رهایی یابیم ودراینجا برای ما بازارایجاد شود وبه خارج صادرکنیم، به عوض اینکه به پاکستان صادرنماییم، ازافغانستان بایدصادرشود."

همچنان سیدعسکر، ازعدم موجودیت خوراکه برای زنبورعسل درفصل سرما و دو بیماری تازه شیوع یافته میان زنبورعسل شاکی است که حاصلات عسل را متضرر و نوزادان زنبور (لاروا) را با تهدید مواجه نموده است.

عسکر گفت: "در زمستان با مشکل مواد خوراکی مواجه استیم و دیگراینکه امسال دو نوع مرض شیوع یافته که همه فارم ها را متاثرنموده و به سبب نبود ادویه، مشکلات زیاد را به بارآورده است."

درپکتیا فروشندگان عسل، ازپروسس معیاری شهد و بسته بندی آن را مشکل عمده عنوان می کنند و می گویندکه عسل، دارای کیفیت عالی ازهمین سبب ارزان فروخته می شود.

از جمع این افراد اسدالله، به پژواک گفت که درحال حاضر برای بسته بندی عسل، قوطی های پلاستیکی را نیز از پاکستان وارد می کند. نامبرده خواستارایجاد مرکزپروسس وبسته بندی شهد درگردیزشد.

وى گفت: "عسل اصلی می آوریم؛ اما به نرخ بدل آن را می فروشیم؛ چرا که ما هیچ چیز نداریم که مردم درمورداصلیت آن بدانند، پروسس وبسته بندی معیاری وجود ندارد؛ تاکنون قوطی های معیاری بسته بندی نداریم، محصول عسل دراین جا زیاد است، تقاضا داریم تامرکز پروسس عسل درگردیزساخته شود."

به اساس معلومات اسدالله، اکنون دراین ولایت نزدیک به ۱۵نوع عسل تولید می شود که قیمت یک کیلوى آن از۲۵۰ افغانی تا ۱۰۰۰افغانی میرسد.

 همچنان ولیداحمد تسل رییس زراعت؛ درمورد موضوع متذکره به پژواک گفت که درپکتیا حدود صدهزارصندوق زنبورعسل وجود دارد که طوراوسط ، ازهرصندوق درسال هفت کیلوگرام عسل به دست می آید.

تسل ازاین ظرفیت بالای عسل، یاددهانی کرد که تاکنون به آن توجه مبذول نشده و اگرپرورش آن تحت برنامه منظم صورت گیرد، به کشورهای دیگر نیز صادرخواهد شد.

نامبرده گفت که پرورش کنندگان زنبورعسل، طورانفرادی فعالیت می کردند؛ اما اکنون اتحادیه پرورش زنبورعسل را تاسیس نموده که تولید و پرورش زنبورعسل با آن رونق بیشتر خواهد یافت.

تسل گفت: "یک صدهزار صندوق زنبورعسل ظرفیت خیلی بالا است و من فکرمی کنم که ولایت های دیگر کشور فاقد این ظرفیت اند، اگر درعرصه پرورش زنبورسرمایه گذاری شود، پس زون پکتیا کاملا برای آن مساعداست، اگرآن را رشد دهیم، عسل پکتیا در زمره اقلام عمده صادراتی شامل خواهندشد."

حاجی عبدالله رییس اتحادیه پرورش دهندگان عسل گفت که درپکتیا حدود ۶۰۰ فارم زنبورعسل و درهرفارم نزدیک به دوصد صندوق زنبور موجود است، که سه هزارتن درآن مصروف کاراند.

 عبدالله پرورش فنی زنبور، فراهم کردن تسهیلات، تولید معیاری و بازاریابی را ضروری می پندارد که ازطریق اتحادیه متذکره دراین عرصه کارخواهدکرد.

نامبرده گفت: "درپکتیا نزدیک به ششصد فارم وجوددارد که به سطح افغانستان نظیرندارد؛ اما پیش ازاین درمورد زنبورداری حکومت و مردم مطلع نبودند، ما تلاشها را آغاز نموده ایم، تا این را منسجم کنیم و تحت یک چتر قراردهیم."

این درحالیست که افزون برعسل، برخی تولیدات دیگر افغانستان تحت نام و نشان پاکستان به کشورهای دیگر صادر می شود.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement