خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"دل آویز" با ترک اعتیاد زندگی خوشی را به خانواده اش هدیه داد

"دل آویز" با ترک اعتیاد زندگی خوشی را به خانواده اش هدیه داد

Aug 27, 2018 - 13:48

فيروزکوه (پژواک، ٥ سنبله ٩٧): بانوی٣٥ ساله در ولایت غور، درحالی پنج سال متواتر از تریاک برای کاستن درد بیماری اش استفاده می کرده است که نمی دانست روزی، معتاد به موادمخدر می شود. 

دل آویز که مادر پنج فرزند به شمول سه دختر و دو پسر است، باشنده اصلی منطقه «الله یار» فیروزکوه مرکز ولایت غور می باشد؛ حکایت زنده گی اش را دو سال بعد پس از آن که در یکی از مراکز ترک اعتیاد در غور تحت مداوا قرار گرفته، با آژانس خبری پژواک شریک ساخته است.

این بانوی جوان که در حال حاضر، منحیث صفاکار در شاروالی غور ایفای وظیفه می کند، خرسند است از اینکه توانسته است به کمک داکتران و پرسونل صحی، خود را از این گرداب بدبختی نجات دهد.

وی که در حال حاضر در خانه اى که از سوی دولت برایش داده شده در مرکز شهر با شوهر و پنج فرزندش زنده گی می کند، گفت: «حدود ٧ سال قبل هنگامی که در قریه زنده گی می کردم، به یک بیماری مبتلا شدم که هر روز مرا رنج می داد، سر انجام پیش یک طبیب محلی رفتم و او برایم یک ماده سیاه رنگ را داد که از آن استفاده کنم.»

موصوف افزود هنگامی که درد در بدنش زیاد می شد، از دارويی که طبیب برایش داده بود، در آب حل کرده از آن استفاده می کرد و دردش را کاهش می داد؛ اما نمی دانست که این دارو تریاک بوده است.

دل آویز گفت: «برایم می گفتند که اگر از این مواد استفاده کنی تیار میشی، منم استفاده از آن را شروع کردم؛ اما مشکلم حل نشد و در آخری ها عاقبتم خرابتر و گنده ترشد.»

او گفت: «چند وقتی از استفاده این مواد سپری نشده بود که اگر مصرف نمی کردم، احساس کسالت و خستگی می کردم و ناگزیر می شدم تا دوا (تریاک) بخورم.»

به گفته وی، پنج سال مصرف تریاک او را چنان زمین­گیر کرده بود که به جز راه های رسیدن به تریاک، به چیز دیگری فکر نمی کرد.

این بانوی جوان گفت زمانی که دارو مصرف می کرد؛ به فکر خانواده، شوهر و اولادهایش نبوده و از هیچ چیزی به جز از مصرف تریاک خوشش نمی آمد.

به گفته او، در مدتى که مواد مخدر مصرف می کرد، صاحب دو فرزند شده بود؛ اما به دلیل اینکه معتاد بود،  اطفالش مریض به دنیا می آمدند و از بین می رفتند.

وی گفت: «برادرنم از من بدشان می آمد و خوش نبودن که جهت ترک اعتیاد، به شفاخانه تداوی معتادین بروم، چون آن ها می گفتند که ما در بین مردم سرته میشیم مردم به ما می خندند؛ اما داماد ما که آشپز در قوماندانی امنیه بود، به کمک مدیر مبارزه با مواد مخدر آن قوماندانی، مرا به شفاخانه تداوی معتادین معرفی کرد، حالا مواد مخدر را ترک کرده ام، در شاروالی کارمی کنم، با شوهر و اولادهایم یکجا زندگی می کنم.»

سید نور شوهر دل آویز، به آژانس خبری پژواک گفت که روز گار تلخی را با همسرش سپری کرده؛ اما پس از ترک اعتیاد خانمش، روزگار خوبی دارند.

وی گفت: «هنگامی که خانمم معتاد به مواد مخدر بود، روزگار خوبی نداشتیم، هیچ چیز سر جایش نبود، بعضی وقت ها کالاهایم را خودم می شستم؛ اما از دوسال به این طرف، با ترک اعتیاد دل آویز زندگی خوب داریم و راحتیم.»

موصوف افزود که در حال حاضر، هم دل آویز خانمش و هم خودش کار می کنند و به فرزندان خود درست رسیده گی کرده می توانند.

محمد عارف قاضی زاده شاروال غور، از خانم دل آویز به عنوان شخص سالم یادآوری کرده گفت که این خانم، در حال حاضر در این اداره مصروف کار است و تمامی کارمندان از او راضی هستند.

کشت و قاچاق مواد مخدر درغور، از موضوعاتی است که در سال های اخیر سیر صعودی داشته است.

داکتر محمد عمر لعلزاد مسئول مرکز تداوی معتادین درغور گفت: "افزون بر هزاران جوان معتاد دراین ولایت، زنان و کودکان نیز وجود دارند که مبتلا به مواد مخدراند."

موصوف افزود، زنان به دلیل اینکه از آن ها به عنوان اشخاص معتاد به مواد مخدر یاد نشوند، کمتر به مرکز تداوی معتادین مراجعه می کنند و از همین رو بر اساس یک برنامۀ منظم، زنان معتاد در منازل شان تحت تداوی قرار می گیرند.

به گفته او، این خانم ها زیادتر در مناطقى آغشته به مواد مخدر می شوند که در آنجاها تریاک کشت می شود و خانم ها منحیث کارگر، محصولات را جمع آوری و قاشقکی را که به وسیلۀ آن شیره تریاک را جمع می کنند، گاهگاهى با آب دهن آن را تر می کنند و اين مسئله سبب مى شود که فرد ياد شده معتاد به مواد شود.

 وی، بیسوادی، فقر، ناامنی و مهاجرت به کشورهای همسایه به ویژه ایران را از عوامل رو آوردن جوانان به مواد مخدر خواند.

بر اساس معلومات وزارت مبارزه با مواد مخدر، حدود ٣،٦ میلیون تن در افغانستان معتاد به مواد مخدر می باشند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan