خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شبکۀ منطقوى مبارزه عليه قاچاق انسان ايجاد مى شود

شبکۀ منطقوى مبارزه عليه قاچاق انسان ايجاد مى شود

Aug 27, 2018 - 15:11

کابل(پژواک، ٥ سنبله ٩٧): به هدف ايجاد شبکه منطقوى مبارزه با قاچاق انسان، امروز نشست دو روزه ميان نمايندگان نهاد­هاى مدنى افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، تاجکستان و ازبکستان در کابل گشايش يافت.

محمد شعيب ناصرى رييس موسسه امداد و انکشاف سريع (OFRD) در مراسم افتتاح اين نشست زيرنام«تقویت همکاری میان نهادهای جامعه مدنی در مرز های افغانستان و کشور های همسایه به منظور مبارزه علیه قاچاق انسان» در کابل گفت که  قاچاق مشکل عمده در افغانستان، کشورهاى منطقه و جهان مى باشد که بايد عليه آن مبارزه جدى صورت گيرد.

وى افزود که نياز است يک شبکه مشترک بين الکشورى متشکل از نهاد هاى مدنى اين کشورها، ايجاد و مشترکاً عليه اين پديده مبارزه نمايند.

موصوف افزود که در اين نشست نمايندگان تمام کشور­ها، در مورد ايجاد اين شبکه، اعضا، فعاليت و غيره مسايل مربوط آن بحث و تبادل نظر مى کنند.

به گفتۀ او، آگاهى عامه در مورد انواع قاچاق انسان و دادخواهى براى قربانيان، از عمده ترين اهداف کارى اين شبکه خواهد بود.

ناصرى گفت که در دو سال گذشته، سکرتريت مبارزه عليه قاچاق انسان در چوکات وزارت عدليه افغانستان، برنامه هاى آگاهى، نشر گزارشات تحقيقى از طريق آژانس خبرى پژواک و سلام وطندار، تهيه پلان کارى، ديتابيس آنلاين وغيره، از عمده ترين کارکرد هاى حکومت و اين نهاد در قسمت مبارزه با قاچاق انسان ميباشد.  

 همچنان لورينس هارت نماينده خاص و رييس عامل سازمان بين المللى مهاجرت (IOM)، دراين نشست روى اهميت ايجاد شبکه مشترک مبارزه با قاچاق انسان بين پنج کشور يادشده صحبت کرد و آنرا خيلى مهم خواند.

وى گفت که نياز است در مبارزه با قاچاق انسان، نهاد­هاى ذيربط حکومتى و نهاد­هاى مدنى در يک هماهنگى کامل با هم کار کنند.

او قاچاق انسان را مشکل منطقه و جهان خواند و افزود: «بايد براى مبارزه با قاچاق انسان، پلان عمل بايد داشته باشيم و بايد فراتر از اين چنين جلسات عمل کنيم.» 

لورينس، برنامه هاى انجام شده در افغانستان در قسمت مبارزه با قاچاق انسان و نشر گزارشات تحقيقى درمورد اين پديده از سوى آژانس خبرى پژواک و سلام وطندار را ستود.

نايف رياضت مسئول سکرتريت کميسيون عالى مبارزه عليه قاچاق انسان و قاچاق مهاجران، در اين نشست گفت که ايجاد شبکه بين الکشورى خيلى مهم است.

موصوف افزود که نشست قبلى که سال گذشته در تاجکستان راه اندازى شده بود، روى ايجاد اين شبکه صحبت شده بود و يکى از پيشنهادات بود.

مسئولان مى گويند که جنگ، فقر و بیکاری در افغانستان، از جمله عوامل تاثیرگذار در افزایش قاچاق انسان و قاچاق مهاجران در افغانستان مى باشد.

آمار دقيق از قاچاق انسان در افغانستان وجود ندارد؛ اما احمد شبير صافى مدير پروگرام هاى موسسه امداد و انکشاف سريع (OFRD) گفت که يک سروى دقيق در مورد قاچاق انسان در کشور، از سوى حکومت و برخى نهاد هاى غير حکومتى آغاز يافته، ممکن تا ختم سال روان تکميل گردد.

قابل يادآوريست که فردا در مورد نتايج اين نشست، به رسانه ها معلومات ارايه ميگردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement