خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

امسال از کندهار تا۲۰هزار تُن انگور به خارج صادر خواهدشد

امسال از کندهار تا۲۰هزار تُن انگور به خارج صادر خواهدشد

Aug 28, 2018 - 15:56

کندهار (پژواک،۶سنبله ۹۷): مسئولین اتاق تجارت کندهار می گویند که در صادرات انگور این ولایت به خارج، افزایش رونما شده و قراراست که امسال تا ۲۰هزار تن انگور به خارج از کشور صادر شود.

موضوع افزایش حاصلات وصادرات انگور، درحالی مطرح می شود که این ولایت با خشکسالی شدید مواجه است و مردم با نهایت کمبود آب دچاراند.

مسئولین می گویند که علت افزایش صادرات انگور، بسته بندی معیاری و انتقال آن در موترهای یخچالی می باشد.

حاجی نصرالله زهیر رییس اتاق تجارت کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که امسال باغ های انگور کندهار، از امراض وآفات طبیعی درامان می باشد و این امر باعث شده تاحاصلات آن نسبت به سال های گذشته، خوب وزیاد باشد.

نامبرده افزودکه ازاین رو، در صادرات انگوربه خارج نیز افزایش به عمل آمده است.

زهیر گفت عامل دیگر افزایش صادرات انگور، این است که به عوض صندوق های چوبی، در جال های پلاستیکی و سبدها به وسیله موترهای یخچالی انتقال می گردد.

به قول موصوف، این امرسبب شده که انگور کندهار، به مارکیت های لاهور، اسلام آباد و دهلی طورسالم برسد و درآن جا به نرخ خوب فروخته شود.

موصوف علاوه کرد که تاکنون ازکندهار، حدود۱۲هزارتُن انگور صادرشده وقراراست تا پایان حاصلات بیش از۲۰هزارتُن انگور به خارج صادرشود.

زهیرگفت که سال پارهمه حاصلات انگور۵۰ هزارُتن بود که ۲۰هزار تُن آن به ارزش حدود پنج میلیون دالر، به خارج صادرشده بود.

درمنطقه شوراندام واقع حومه شرق شهرکندهار، از یک سردخانه هر روز از ۲- ۴ صدتُن انگوربه مارکیت های پاکستان وهند صادرمی شود.

مسئولین این سردخانه می گویند که انگورها را درجالی های پلاستیکی جابه جا می سازد و درمرحله بعدی، درهمین جا آن را سرد نگهميدارد وبالاخره درموترهای یخچالی به خارج صادرمی کند که نسبت به گذشته بازارآن گرم است ونفع بیشتر به دست می آورد.

 سیداحمدآغامسئول این سردخانه می باشد، نامبرده ميگويد که اکنون مردم صادرات انگوررا به شیوه جدیدانجام می دهند.

موصوف به پژواک گفت: "درگذشته انگور درکریت های چوبی صادرمی شدکه یک کریت ۱۲۰ افغانی تمام می شد؛ اما اکنون درجالی های پلاستیکی صادرمی شود که فی دانۀ آن ۶۰ افغانی قیمت دارد وجال های متذکره درداخل تولید می شود."

موصوف افزود که پیشرفت دیگر دراین عرصه نگهداری انگور درسردخانه است و سپس ذریعه موترهای یخچالی به مارکیت های پاکستان و هندوستان رسانده می شود که آنجا نرخ خوب دارد.

به قول وی، این امرسبب شده که صادرات انگور معیاری وتقویت شود؛ زیرا درگذشته بخش اعظم انگوردرجریان صادرشدن خراب می شد و طورسالم وارد مارکیت ها نمی شد، که بدین دلیل تاجران مجبور بودند تا آن را به قیمت ارزان به فروش رسانند.

نامبرده علاوه کرد که درحال حاضر یک جالی انگور(۱۵کیلوگرام ) دربازارهای پاکستان ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کلدار به فروش می رسد که تاجراز آن سود بیشترمی برد.

به قول موصوف، درچنین وضعیت نفع اصلی را باغدارمی برد؛ زیرا اگرتجارانگور را به نرخ خوب بفروشد، پول باغدار را به موقع معین آن می پردازد.

باغداران کندهار نیزخوشحال اندکه امسال با وجود خشکسالی هنوزهم حاصلات انگورخوب است.

صالح محمد باغدارمنطقه پاشمول ولسوالی ژیری، به پژواک گفت گرچه خشکسالی جاری، کشاورزی درکندهاررا متضررساخته؛ اما باغ های انگور با امراض و آفات دچار نشده وحاصلات آن نسبت به گذشته خوب است.

نامبرده افزود که ازیک سو امسال کیفیت انگورخوب است و ازطرف دیگر، با بسته بندی معیاری در وسایط یخچال دار به خارج صادرمی شود که بازارآن رونق یافته است.

اما نامبرده تقاضا کرد که دولت برای رشدهرچه بیشترزراعت و باغداری، مشکل کمبود آب را رفع سازد، درشهرکندهار و ولسوالی های این ولایت برای ذخیره کردن آب، بندهای کوچک و بزرگ را اعمارنماید تا سطح پایین آب زیرزمین، دوباره بالا شود.

ازجانب دیگرتاجران میوه تازه می گویند که تا این دم درعرصه صادرات انگور و میوه های تازه دیگر، با کدام مشکل بر نخورده اند.

 حاجی نانی آغا رییس اتحادیه میوه تازه کندهار، به پژواک گفت  که قبل ازآغازحاصلات و صادرات میوه،  تاجران به اساس رهنمود مسئولین اتاق تجارت، با اداره ولایتی کندهار و مسئولین قونسلگری پاکستان ملاقات کردند و بیشتر روی حل مشکلات بحث صورت گرفت.

نامبرده علاوه کرد که ازکندهار هر روزده ها موترانگور و میوه های تازه دیگر، به بازارهای پاکستان و هندوستان صادر می شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement