خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"تاخیر در نشست مسکو موقع آمادگی کامل را به حکومت افغانستان می دهد"

"تاخیر در نشست مسکو موقع آمادگی کامل را به حکومت افغانستان می دهد"

Aug 28, 2018 - 20:35

کابل (پژواک، ۶سنبله ۹۷): برخی تحلیلگران مسایل سیاسی به تاخیر افتیدن نشست مسکو در مورد افغانستان را اقدام خوب عنوان می کند و دراین راستا دیپلوماسی حکومت افغانستان را ستوده است.

وزیر امورخارجه روسیه و رییس جمهور غنی از طریق مکالمه تیلیفونی فیصله کردند تا نشست مسکو در مورد روند صلح افغانستان به تعویق بیافتد.

قرار بود تا در مورد روند صلح افغانستان، به تاریخ ۴ سپتامبر نشست به اشتراک روسیه، چین، ایران و کشورهای آسیای میانه در مسکو برگزار شود.

روسیه به افغانستان و امریکا نیز دعوت اشتراک در این نشست را داده بود، اما هر دو کشور از اشتراک در آن ابا ورزیدند وهیات دفتر طالبان مسلح در قطراشتراک در این نشست را پذیرفته بود.

نصیراحمد اندیشه معاون وزارت امور خارجه افغانستان، امروز طی نشست خبری در کابل گفت که اجندا و تاریخ برگزاری نشست مسکو با حکومت افغانستان درمیان گذاشته نشده بود.

موصوف از کشورهای قدرتمند خواست تا طالبان مسلح را برای گفتگوهای مستقیم با حکومت افغانستان ترغیب کنند.

کارشناسان مسایل سیاسی، متاخر شدن نشست مسکو و تدویر این نشست با هماهنگی حکومت افغانستان را استقبال کرده است.

مشتاق رحیم مبصر سیاسی و یکتن از مسؤولین پیشین شورای صلح می گوید که به تعویق افتیدن نشست مسکو کار پسندیده است.

وی به آژانس خبرى پژواک گفت که افغانستان به فرصت و چانس خوب دست خواهد یافت تا با آمادگی تمام و اجندای خوب دراین نشست اشتراک ورزد، افغانستان طرف منازعه است و کنفرانس های برگزار شونده در مورد این منازعه بدون اشتراک نمایندگان حکومت افغانستان بی ارزش است.

مشتاق رحیم علاوه می کند که روس ها درکنفرانس دوم پروسه کابل با افغانستان تعهد نموده بود که از روند صلح به رهبری افغان ها حمایت می کند که حکومت افغانستان این تعهد را به آنها گوش زد کرده و قناعت کردند.

انتظار خادم کارشناس سیاسی دیگر می گوید که روس ها قصد دارد تا کنفرانس برگزار شود و هم حکومت افغانستان را راضی سازد.

نامبرده به تاخیر افتیدن نشست مسکو را استقبال کرد و افزود: ((روس ها تقاضا حکومت افغانستان را بدین جهت پذیرفت که نمی خواست به سطح جهان در حمایت از طالبان بدنام شوند.))

به قول موصوف، اگر در نشست مسکو صرف طالبان اشتراک می کردند و حکومت افغانستان در حضور نمی یافت، به جهانیان ثابت می شد که روسیه با طالبان روابط تنگاتنگ دارد و هم طالبان دست نشانده روسها وانمود می شدند.

اما نامبرده حکومت افغانستان را به باد انتقاد گرفت که چرا از اشتراک در نشست مسکو خودداری کرد، باوجودیکه همیشه این موضوع را مطرح می کرد که برای صلح هر جا آماده مذاکرات است.

نعمان دوست مبصر سیاسی و امور اجتماعی می گوید که در مورد نشست مسکو پیش گمانه زنی ها وجود داشت که گویا به حکومت افغانستان این بار در معامله صلح ارزش داده نمی شود.

نامبرده به پژواک گفت، اما این که بعد از گفتگوهای تیلیفونی کابل – مسکو، نشست به تاخیر افتید، حکومت ماهیت اش را تثبیت و این تصور را نادرست ثابت کرد.

وی علاوه کرد: ((موضوع صلح تنها به امریکا و روسیه تعلق ندارد، در نبود صلح آنها متضرر نمی شوند، ما آسیب می بینیم هر روز افغان ها کشته می شوند و کشور ما تخریب می شود، صلح خواست مردم ماست، نیاز است تا طرفین درگیر به خلوص نیت تمام به صلح روی آورند و دیگر سلسله کشتار و ویرانی در کشور متوقف شود.))

ثواب الدین مخکښ تحلیلگر سیاسی می گوید که مسکو بار دیگر به سطح جهان منحیث قدرت جهانی در حال مطرح شدن است، باید از نقش آن چشم پوشی نشود.

موصوف به پژواک گفت که مسکو در تامین امنیت در افغانستان و منطقه، اقتصاد و پیشرفت نقش بارز را ایفا کرده می تواند.

وی می گوید: ((به باور من، بجاى اينکه با اين نشست مقاطعه مى شد، بجاى آن خوب شد که در ترتيب، تنظيم و مديريت اين نشست افغانها سهم بگيرند. ما از نقش روسیه چشم پوشی می کنیم و به نگرانی های و تصورات آنها پاسخ نمی گوییم، این اشتباه بزرگ ما خواه دبود و عمداً خود را درگیر یک بحران دیگر خواهیم ساخت.))

سمیع یوسفزی ژورنالیست مقیم اروپا می گوید که نشست مسکو در مورد مذاکرات صلح نه، بلکه نشست عادی بود که تبادل نظر در آن صورت می گرفت.

وی به پژواک گفت که فیصله عدم اشتراک در نشست مسکو شایان نبود، حکومت افغانستان باید برای هر کوشش صلح لبیک بگوید.

دیروز در خبرنامه ارگ نگاشته شده بود که کابل و مسکو هر دو راجع به این نشست آمادگی مشترک می گیرند، دولت های افغانستان و روسیه نشست متذکره را مدیریت و میزبانی خواهند کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement