خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تا پایان سال جاری برشناکوت مناگی به بهره برداری سپرده خواهد شد

تا پایان سال جاری برشناکوت مناگی به بهره برداری سپرده خواهد شد

Aug 28, 2018 - 10:53

اسعدآباد(پژواک،٦سنبله۹۷): مسئولین ولایت کنرمی گویند که موانع موجود در برابر برشناکوت مناگی در وته پور این ولایت، به همکاری حکومت مرکزی و باشندگان محل از بین رفته و کارهای آن به زودی تکمیل خواهد شد.

مسئولین ریاست برشنای این ولایت به اژانس خبرى پژواک گفته اند، درصورتیکه بار دیگرموانع ایجاد نشود، تا پایان سال جاری برشناکوت متذکره، به بهره برداری سپرده خواهد شد.

این برشناکوت که ظرفیت تولید دوعشاریه یک میگاوات برق را دارد، درسال ۱۳۹۲ کار اعمارآن به هزینه ۹،۸ میلیون دالر، توسط وزارت آب و برق آغاز شده و قرار بود که طی چهارسال به پایه اکمال برسد.

مسئولین محلی می گویند کار اعمار این پروژه ازیک سال گذشته بدینسو متوقف شده بود که عامل آن ایجاد موانع و مشکلات، از سوی اهالی منطقه و واگذارنکردن زمین به این پروژه بود.

به اساس معلومات به دست آمده، درحال حاضر که حکومت برای تطبیق پروژه در برابرتخریب منازل مردم، از پول دادن به آنها تعهد سپرده، بار دیگر کار اعمار آن آغازشد.

انجینرعبدالله ولی رییس برشنا کنر گفت کارهای این پروژه، بدین جهت متوقف شده بود که مردم محل دربرابرآن موانع ایجاد کرده بودند و زمین هايی که درمسیرکانال این بند قراردارد، حاضربه تخلیه آنها نبودند.

موصوف افزود که حکومت مرکزی، قیمت استملاک زمین های مردم متذکره تعیین کرده، مردم واگذارکردن زمین ها را تعهدسپرده و شرکت کار اعمار برشناکوت را دوباره آغاز نموده است.

نامبرده گفت برشناکوت مناگی که ظرفیت تولید دو عشاریه یک میگاوات برق رادارد، افزون بر ولسوالی مانوگی و وته پور، به ۴۵۰۰ خانواده مرکز اسعدآباد نیز انرژی برق را تامین خواهدکرد.

درعین حال، عبدالستارمیرزکوال والی کنر گفت که به ارتباط رفع مشکلات دربرابر پروژه مناگی، از نزدیک با وزیرآب و برق و رییس جمهور بحث کرده و ازحل مشکلات اطمینان حاصل شده است.

والی علاوه کرد که اکنون درمسیر کانال، همه منازل و زمین ها استملاک شده، مردم عملاً منازل خود را تخلیه نموده و کارهای کانال به سرعت به پیش می روند.

موصوف به پژواک گفت که قرارداد نصب پایه ها و تمدید لاین های برشناکوت مناگی نیز صورت گرفته و کارآن عملاً آغازشده است.

مایل آقایکتن ازانجنیران مسئول برشناکوت مانگی گفت که مقداری وسایل تخنیکی پروژه رسیده، متباقی دیگرهم در جریان سه ماه آینده خواهد رسید وکارهای آن به شدت ادامه دارد.

موصوف علاوه کرد درصورتیکه در برابرکار ساختمان پروژه مانع دیگر واقع نشود، تا پایان سال جاری، روند توزیع برق از آن آغاز خواهد شد.

ساکنین محل در رابطه به اعمار برشناکوت و توزیع برق از آن خوش اند؛ از جانب دیگر به شماری از باشندگان منطقه نیز فرصت های کاری فراهم می شود.

محمددین یکتن ازسران قومی ولسوالی وته پور گفت زمانیکه مردم در برابراین پروژۀ مهم موانع ایجاد می کردند، نهایت سبب رنجش خاطر وی می شد.

نامبرده گفت جای خرسندی است که برای مشکل مردم، راه حل دریافت شد و هم برای اعماربرشناکوت زمینه فراهم گرديد.

محمدشریف که درپروژه برشناکوت مناگی دربدل ۳۰۰ افغانی در روزکارمی کند، گفت ازاینکه  مصروف کارشده و ازنعمت انرژی برق مستفید می شود، خوش است.

حمیدالله یکتن ازکارگران دیگر دراین برشناکوت است، نامبرده به پژواک گفت که ازیک طرف  درمنطقه برایش فرصت کارفراهم شده و ازجانب دیگر، سبب پیشرفت منطقه خواهدشد.

 قابل ذکراست که دراین ولایت، دو دریای کلان جریان دارد، سال ها قبل در دوران زمامداری سردارمحمدداودخان رییس جمهور آن وقت، برای بارنخست در اسعدآباد مرکزاین ولایت، به ظرفیت ۷۰۰ کیلووات، برشناکوت اعمار شده بود؛ اما درحال حاضر ظرفیت تولید آن به ۳۰۰ کیلووات کاهش یافته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement