خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حدود ٣٠٠ خانواده از غزنی به ولسوالی میرامور دایکندی بیجاشده اند

حدود ٣٠٠ خانواده از غزنی به ولسوالی میرامور دایکندی بیجاشده اند

Aug 29, 2018 - 13:39

نیلی(پژواک، ٧ سنبله ٩٧): مقام های محلی در دایکندی می گویند که دستکم ٢٧٩ خانواده از اثر ناامنی های اخیر در ولایت غزنی، به ولسوالی میرامور دایکندی پناه آورده اند که به کمک های عاجل بشری نیاز دارند.

عبدالقادر حیدری ولسوال میرامور دایکندی، به آژانس خبری پژواک گفت که این بیجاشده‌گان در مناطق سرحدی چون، پلاس، چهارصد خانه، نرخسی، برگر و ۤآب زوار جابجاشده و نیاز شدید به مواد غذایی و آب آشامیدنی دارند.

موصوف افزود که از زمان جابجایی این خانواده ها در مناطق یادشده، تا حال از سوی دولت و نهادهای خیریه کمک صورت نگرفته و صرف مردم محل، چیزی به این خانواده ها کمک کرده اند.

حیدری با ابراز نگرانی از نرسیدن کمک و نبود ظرفیت کمک‌رسانی به بی‌جاشدگان جنگ و خشک‌سالی، از اداره محلی ولایت دایکندی، ریاست مبارزه با حوادث، آمریت امور مهاجرین و دیگر موسسه‌های همکار دولت افغانستان تقاضا نمود که برای رسیدگی به وضعیت بی‌جاشدگان در این ولسوالی تلاش جدی نمایند.

به گفته او با آن که ۱۲۸ خانواده از باشنده گان ولسوالی میرامور، به دلیل خشک­سالی و نبود آب آشامیدنی خانه های خود را ترک نموده اند؛ اما آمار بیجاشده‌گان از ولایت غزنی هر روز در حال افزایش است.

موصوف علاوه نمود که خشکسالی، تاثیر سوء بر گیاهان و نباتات این ولایت نیز داشته است؛ چنانچه حاصلات زراعتی درخت‌های مثمر و غیرمثمر کلاً و یا بعضاً نابود شده است.

حیدری خاطر نشان کرد که مطابق ارزیابی‌های اداره محلی، ریاست مبارزه با حوادث و سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) در دایکندی، بیش از ۷۰ درصد مردم ولسوالی میرامور دچار خسارات شدید خشک‌سالی شده اند.

بربنیاد یک گزارش سازمان ملل متحد، ۲۱هزار خانواده در جنگ غزنی آواره شده اند که از این جمله، حدود ۲۷۹ فامیل آن به ولسوالی میرامور ولایت دایکندی آمده و بیشتر بی‌جاشدگان، به کابل و قریه های غزنی آواره شده اند.

بر اساس گزارش ها، طالبان بامداد روز جمعه (۱۹ اسد) سال روان، بر شهر غزنی حمله کردند و سه شبانه روز در داخل شهر حضور داشتند که بخش‌هایی از شهر را نیز تحت تسلط خود درآورده بودند؛ اما با سعی و تلاش منسوبین امنیتی، دوباره به تصرف دولت در آمد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement