خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ساختمان ٦٦ مکتب در سطح کشور از قطعات پيش ساخته اعمار شده است

ساختمان ٦٦ مکتب در سطح کشور از قطعات پيش ساخته اعمار شده است

Aug 29, 2018 - 16:08

کابل (پژواک، ٧ سنبله ٩٧): در سال روان درحالى ساختمان ٦٦ مکتب در سطح کشور ساخته شده است که رييس جمهور در آغاز سال گفته بود که تا دو سال، ساختمان هاى دو هزار مکتب از قطعات پيش ساخت اعمار خواهد شد.

به اساس يک گزارش آژانس خبرى پژواک، ريیس جمهور کشور در اوايل حمل سال روان، در مراسم افتتاح فابریکۀ قطعات پیش ساخت ساختمانی وزارت شهرسازى گفت که با ايجاد اين فابريکه، در کنار بهتر شدن کيفيت ساختمان هاى مکاتب، در کار آن سرعت به وجود خواهد آمد و در دو سال آينده، از اين طريق ساختمان هاى حدود دو هزار مکتب اعمار خواهد شد.

اما نيلوفر لنگر سخنگوى وزارت شهرسازى و مسکن، امروز در يک نشست خبرى مشترک با نوريه نزهت سخنگوى وزارت معارف در کابل گفت که از طريق فابريکه قطعات پيش ساخت، تا کنون تعمير يک مکتب در هودخيل شهرکابل به بهره بردارى سپرده شده است و کار اعمار يک تعداد ديگر از همچو ساختمان هاى مکاتب ادامه دارد.

او بدون ارايه جزييات گفت که قرار است وزارت شهرسازى، تا پايان سال روان ساختمان هاى صد مکتب را از طريق قطعات پيش ساخت اعمار کند.

وى به سوالى مبنى برهدايت رييس جمهور در مورد ساخت ٢٠٠٠ مکتب از قطعات پيش ساخت گفت که ساخت دو هزار مکتب از قطعات پيش ساخت، تنها مربوط به وزارت شهرسازى نمى شود و پروژۀ مشترک وزارت احيا و انکشاف دهات و برخى ادارات ديگر مى باشد.

او علاوه کرد: «درحال حاضر ما در راى دهى و نظرسنجى قرار داريم که چگونه اين پلان را عملى کنيم و يک قسمت اين پلان را ما از طريق فابريکه قطعات پيش ساخت انجام بدهيم.»

اما فريدون آژند سخنگوى وزارت احيا وانکشاف دهات، به آژانس خبرى پژواک گفت که اين وزارت، در دو سال مسئوليت اعمار ٦٠٠٠ مکتب در دهات را به عهده دارد.

وى گفت که بانک جهانى وعده نموده است که براى اعمار ساختمان هاى اين تعداد مکاتب، ٢٠٠ ميليون دالر امريکايى کمک مى کند؛ اما اين پول تا حال در اختيار حکومت افغانستان قرار نگرفته است.

به گفتۀ او اين شش هزار مکتب از قطعات پيش ساخت، ساخته نمى شود، بل در ساخت آن از مواد ساختمان عادى استفاده خواهد شد؛ زيرا يک فابريکه نمى تواند قطعات پيش ساخت اين تعداد مکاتب را تهيه کند.

او افزود که اين ساختمان ها در همکارى با شوراهاى محلى ساخته مى شود.

نوريه نزهت سخنگوى وزارت معارف، گفت که در سال روان، برعلاوه ساختمان يک مکتب که از طريق قطعات پيش ساخت اعمار شده، ساختمان هاى ٦٥ مکتب ابتداييه ديگر نيز در سطح کشور ساخته شده است.

بر بنياد معلومات او، در حال حاضر از جمله ١٦١٠٠ مکتب فعال در کشور، ٣٦ درصد آن تعمير ندارد.

او کمبود بودجه را چالش عمده در قسمت اعمار ساختمان هاى مکاتب خواند و از تجار ملى خواست که معارف کشور را در اين راستا همکارى کنند.

وى گفت که به اساس پلان وزارت معارف، تا آغاز سال ١٤٠٠ هجرى شمسى، مشکل کمبود تعميرهاى مکاتب دولتى به حد اقل خواهد رسيد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement