خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

چين: مى خواهيم افغانستان به مرکز هماهنگی کشورها مبدل شود

چين: مى خواهيم افغانستان به مرکز هماهنگی کشورها مبدل شود

Aug 29, 2018 - 19:45

کابل (پژواک ٧ سنبله ٩٧): وزیر دولت در امور مبارزه با تروریزم جمهوری مردم چین ميگويد که کشورش مى خواهد افغانستان به مرکز هماهنگی کشورها مبدل شود.

موصوف اين اظهارات را امروز در ديدار با محمد اشرف غنى رئيس جمهور ابراز داشته است.

در خبرنامه اى که از سوى ارگ به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، آقای چینگ گوپینگ وزیر دولت در امور مبارزه با تروریزم و مسایل امنیتی جمهوری مردم چین را به حضور پذیرفت.

منبع افزوده است، در این دیدار که بعد از ظهر امروز در قصر گل‌خانۀ ارگ انجام شد، هر دو جانب در مورد انکشافات در مسایل امنیتی و اقتصادی به ویژه صادرات افغانستان به چین و مبارزۀ مشترک با تروریزم، بحث و تبادل نظر کردند.

چینگ گوپینگ گفت که حکومت و مردم چین در کنار مردم افغانستان قرار داشته و از هیچگونه همکاری در پروسۀ صلح تحت رهبری و مالکیت افغان‌ها و آتش‌بس دریغ نمی کند.

وی افزود: "ما می خواهیم افغانستان به مرکز هماهنگی کشورها مبدل شود که این موضوع به نفع هر دو کشور و توسعۀ اقتصادی در منطقه بوده و این دیدگاه شی جینگ پینگ رئیس‌جمهور چین است."

در مقابل، رئیس جمهور کشور صحبت کرد و از دیدگاه مثبت رئیس جمهور و حکومت مردم چین نسبت به افغانستان به خصوص در زمینۀ تامین صلح و ثبات، تشکر کرد.

رئیس جمهور غنی گفت که افغانستان و چین ظرفیت‌های خوبی در زمینه رشد همکاری های تجارتی، ترانزیتی و صادراتی دارند و هیات‌های دو کشور در زمینه کار کنند.

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، تروریزم را دشمن مشترک هر دو کشور و تمام جهان دانسته، گفت که با مبارزۀ مشترک می توانیم این پدیدۀ شوم را از بین ببریم.

از سوى ديگر، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان نيز با اين مقام چينى ديدار کرده است.

در خبرنامه اى که از سوى رياست اجرائيه به پژواک رسيده، آمده است که در اين نشست گوپينگ هدف از سفر خود به کابل را تحکیم روابط دو جانبه میان دو کشور در مبارزه با دهشت‌افگنی و همکاری مشترک میان ایالت خودمختار ایالت سین‌کیانگ و ولایت بدخشان افغانستان برای مبارزه با دهشت‌افگنی خواند.

 موصوف از همکاری‌های نظامی- امنیتی میان دو کشور ابراز رضایت نمود و از مذاکرت خود با مقامات امنیتی افغانستان نیز به نیکی یاد کرد.

 او با اشاره به تعهدات و مذاکرات رهبری دو کشور، افغانستان را از متحدان استراتیژیک چین خواند و از ادامه‌ی همکاری‌های کشورش با افغانستان در عرصه‌های مختلف اطمینان داد.

 گوپينگ در بخش دیگر از صحبت‌های خود تاکید نمود که چین به حاکمیت ملی افغانستان، دموکراسی در این کشور و طرح توسعه‌ی این کشور احترام قایل است.

 وى همچنان از همکاری و نقش کشورش در زمینه سازی برای صلح به رهبری و مالکیت افغانستان سخن گفت و تأکید نمود که چین آماده است در مکانیزم‌های منطقه‌ای برای مبارزه با دهشت‌افگنی سهم گیرد.

 رییس اجرائیه سفر گوپينگ به افغانستان را فرصت تازه‌ای برای همکاری مشترک میان دو کشور خواند و از تعهد افغانستان برای همکاری میان ایالت خودمختار سین‌کیانگ و ولایت بدخشان در مبارزه با دهشت‌افگنی اطمینان داد.

 موصوف همچنان از سهم فعال افغانستان در مکانیزم‌های منطقه‌ای مبارزه با دهشت‌افگنی اطمینان داد و ابراز امیدواری نمود که چین نقش فعال و مثبت خود را در امر مبارزه با دهشت‌افگنی و اعمال فشار بالای کشورهای منطقه ایفا نماید.

 گوپينگ با تشکر از رییس اجراییه تاکید کرد که کشورش حملات دهشت‌افگنانه علیه مردم افغانستان را به شدت محکوم می‌کند و خواهان استقرار صلح و ثبات در این کشور است.

وی همچنان علاوه نمود که افغانستان در خط اول مبارزه با تروریزم قراردارد و قربانی‌های فراوان داده است و چین از نقش افغانستان قدرانی می‌نماید.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement