خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بیش از نصف مکاتب پکتیکا فاقد ساختمان است

بیش از نصف مکاتب پکتیکا فاقد ساختمان است

Aug 30, 2018 - 16:29

 شرنه (پژواک، ۸ سنبله ۹۷): از جمع ۳۹۵ مکتب در پکتیکا، تنها ۱۴۸ باب آن ساختمان دارد، که از این ناحیه دانش آموزان با مشکل مواجه اند.

در پیوند به موضوع متذکره، یک معلم مکتب خونخیل از ولسوالی زیروک، بدون ذکرنامش، به آژانس خبری پژواک گفت که طی پنج سال گذشته، آنها چندبار خواستار اعمار ساختمان برای این مکتب شدند؛ اما تاکنون مسئولین ذیربط در مورد اقدام نکرده اند.

 موصوف افزود: "ساختمان برای مکتب خیلی مهم است، مکتب بدون ساختمان، ضمن مواجه شدن با مشکلات امنیتی، متعلمین نیز درآن با خاطراطمینان درس خوانده نمی توانند و درجریان درس، از صنف خارج می شوند، که این یک مشکل عمده است، باید حل شود."

همچنان بسم الله دانش آموزیک لیسه در ولسوالی سروبی، به پژواک گفت که مکتب آنها فاقدساختمان است.

 نامبرده افزود: "هنگام باد و باران مکتب ما رخصت می باشد، تا پایان سال درس ها بدون پلان به پیش می رود؛ زیرامعلوم نیست که چه وقت باد و باران صورت می گیرد و مکتب رخصت می شود."

همچنان نیک محمد مجاهدعضو جامعه مدنی در ولسوالی ارگون، به پژواک گفت که به اساس ارقام به دست آمده، بیش ازنصف مکاتب این ولایت ساختمان ندارد.

موصوف گفت: "در زیر آسمان نیلگون درس خوانده نمی شود، درس خواندن به فضای آرام نیاز دارد."

 مجاهدانتقاد کردکه مسئولین ریاست معارف این ولایت، به منظورحفظ موقف های شان، به کرات اعمارساختمان برای مکاتب را تعهد سپرده اند؛ اما تاکنون در این عرصه به اقدام عملی مبادرت نورزیده اند.

شماری از ساکنین این ولایت نیز اظهارات مشابه ابراز کردند.

در واکنش به اظهارات متذکره، محمدکریم اتلوال معاون ریاست معارف این ولایت، به پژواک گفت که دراین ولایت، ازجمع ۳۹۵ مکتب، صرف ۱۸۴آن دارای ساختمان اند.

اما نامبرده گفت که درسال روان، برای ۱۹مکتب و درسال آینده برای ۱۵۳مکتب ساختمان اعمار خواهد شد.

موصوف افزود: "با اعمارساختمان های ذکرشده، ۹۰ درصد مشکل ما دراین عرصه حل خواهدشد."

قابل یاددهانی است که علاوه بر پکتیکا، در ولایت های دیگر نیز صدها مکتب تاهنوز بدون ساختمان اند و متعلمین در فضای باز به تعلیمات شان ادامه می دهند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement