خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سر از فردا کمپاین سرتاسری واکسین سرخکان در کشور آغاز می شود

سر از فردا کمپاین سرتاسری واکسین سرخکان در کشور آغاز می شود

Aug 31, 2018 - 10:41

کابل(پژواک، ۹ سنبله ۹۷): وزارت صحت عامه افغانستان اعلام داشت که به منظور وقایه از بیماری سرخکان، سر از فردا شنبه (١٠ سنبله) کمپاین فوق العاده واکسین سرخکان برای دو ماه در کشور آغاز می گردد.

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه در یک پیام تصویری گفته است که این کمپاین با توجه به گزارش های واقعات بلند بیماری سرخکان در سال های اخیر از ولایات مختلف کشور، راه اندازی می شود که اطفال بین سنین ٩ ماهه تا ده  ساله را تحت پوشش قرار می دهد.

موصوف افزوده است: «وزارت صحت عامه افغانستان تصمیم گرفته است تا به خاطر وقایه از مرض سرخکان و کاهش مرگ و میر و اطفال ناشی از این مرض کمپاین فوق العاده واکسین سرخکان را در سراسر کشور راه اندازی نماید.»

به گفته او، این کمپاین در ظرف دو ماه در نزدیک ترین محلات خانه های شهروندان مانند مراکز صحی، مکاتب و مساجد توسط کارکنان صحی تطبیق می گردد و تمام اطفال بین سنین ٩ ماهه تا ده ساله بدون در نظرداشت واکسین قبلی در برابر سرخکان واکسین می شوند.

فیروز با بیان این که سرخکان یک بیماری خطرناک و کشنده است، از خانواده خواسته است که اطفال خویش را در جریان این کمپاین واکسین کنند تا آن ها را از خطر مبتلا شدن به این مرض وقایه نمایند.

بر پایه معلومات وزارت صحت عامه، از طریق این کمپاین قرار است، ۱۳.۸ میلیون کودک ۹ ماهه الی ۱۰ ساله، در برابر این بیماری واکسین شوند.

این در حالی است که حدود یک ماه قبل گزارش های از افزایش بیماری سرخکان در ولسوالی خواهان بدخشان، منتشر شد که جان چهار کودک را در آن ولایت نیز گرفته است.

سرخکان، یک بیماری ساری و کشنده دورۀ طفولیت می باشد که تداوی خاص ندارد؛ اما با تطبیق واکسین سرخکان به آسانی قابل وقایه می باشد.

 تب، ریزش، سرخی چشم ها، سردردی، سرفه، گنگسیت، جان دردی، کم اشتهایی از علایم ابتدایی بیماری سرخکان می باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement