خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تاجران حوزۀ غرب از وضع محدودیت های بانکی شکايت دارند

تاجران حوزۀ غرب از وضع محدودیت های بانکی شکايت دارند

Sep 01, 2018 - 16:45

هرات(پژواک، ۱۰ سنبله ۹۷): شماری از تاجران هرات، در اعتراض به وضع محدودیت مبادلات ارزی از سوی بانک ها می گویند که این تصمیم بانک ها، سبب کندی روند کارهای تجارتی شان شده است.

غلام سخی امیری یک تن از تاجران هرات، امروز در نشستی که در اعتراض به این تصمیم بانک ها در اتاق تجارت و صنایع ولایت هرات تدویر یافته بود، گفت که خرید و فروش کالاهای تجارتی در بیرون و داخل کشور از طریق بانک ‌ها صورت می گیرد؛ اما از چند ماه به این‌ سو، تاجران به آسانی از بانک‌ های این ولایت، پول های شان را بیرون کرده نمی توانند.

موصوف افزود: «همین اکنون تاجرانی هستند که میلیون ها دالر به حساب بانکی خویش دارند؛ اما آنان نمی توانند که ده هزار دالر بکشند و این کار بانک ها یک چالش بزرگ فرا راه تاجران در هرات شده است.»

عبدالواحد حبیب زاده یکی دیگر از تاجران هرات گفت: «ما به کشورهای اروپایی، چین و امارات تجارت داریم و وقتی که به آن ها مال می فروشیم، پول ما به بانک های داخلی انتقال می شود و زمانی که به بانک ها می رویم، پول ما را نمی دهند، که این عملکرد بانک ها، کار ما را با سکتگی مواجه می کند.»

وی افزود که تاجران میلیون ها دالر در حساب بانکی دارند، با وضع محدودیت در بانک های هرات، صرف می توانند در مدت یک ماه با سرگردانی های زیاد، تنها ده هزار دالر بیرون نمایند.

بهاوالدین رحیمی رئیس اتحادیه صرافان ولایت هرات، ضمن نگرانی از وضع محدودیت در بیرون کردن پول تاجران و سکتور خصوصی گفت که این عملکرد، کار و بار تاجران را در هرات با مشکل مواجه ساخته است.

به گفته او، این کار قابل تحمل برای سکتور خصوصی نبوده و نظم بازار را به هم ریخته است.

سعد خطیبی رئیس اتاق تجارت و صنایع هرات نیز از عملکرد بانک‌ ها در این ولایت انتقاد کرد.

وی هشدار داد که اگر به این مشکل رسیده‌ گی نشود، تاجران ناگزیراند که سرمایه های خویش را از کشور بیرون کنند.

موصوف افزود که مسئولان بانک های زون غرب، علت این محدودیت را قاچاق دالر به ایران عنوان کرده اند.

درهمین حال، مسئولان غضنفر بانک و افغان یوناتید بانک در هرات، با تایید چالش‌ های تاجران می‌ گویند که به اساس دستور بانک مرکزی، آنان نمی توانند مقدار زیادى دالر به مشتریان عرضه نمایند؛ اما پول افغانی به هر مقدار که خواسته باشند، برای شان پرداخت می گردد.

نماینده گان این بانک ها نیز قاچاق دالر به ایران را از علت های وضع محدودیت ها در برابر تاجران هراتی می دانند.

رحمت الله رسولی مسئول غضنفر بانک در هرات گفت: «ما در زون غرب، یگانه بانکی بودیم که پول به دسترس مشتریان خود قرار می دادیم؛ اما در این اواخر، این موضوع از طرف مرکز بند شده است.»

حمیدالله قادری مسئول افغان یوناتید بانک درهرات نیز گفت: «د افغانستان بانک، به تمام بانک ها مکتوب صادر کرده که پول نقد از طریق میدان های هوایی داشته باشیم و فعلا هم ما به بانک دارایی داریم؛ اما چک های ما برگشت می خورد و اجرا نمی شود.»

آژانس خبری پژواک، با تلاش های مکرر خواست تا دیدگاه بانک مرکزی را در این مورد داشته باشد؛ اما موفق به این کار نشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement