خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ١٥ مرکز ویژۀ توبرکلوز در جوزجان، حدود ٦٠٠ تن تحت تداوى قرار دارند

در ١٥ مرکز ویژۀ توبرکلوز در جوزجان، حدود ٦٠٠ تن تحت تداوى قرار دارند

Sep 01, 2018 - 15:12

شبرغان(پژواک، ١٠ سنبله ٩٧): مسئولان صحی در جوزجان می گویند که در شش ماه نخست سال روان، بیش از ٧٠٠٠ واقعۀ توبرکلوز را به ثبت رسانده اند که از این میان، ٥٨٩ بیمار مصاب به توبرکلوز (سل) شدید، تحت تداوی قرار دارند.  

داکتر عبدالغفور صبوری مسئول بخش تداوی مرض توبرکلوز ریاست صحت عامه جوزجان، به آژانس خبری پژواک گفت: «وزارت صحت عامه هر سال برای ما پلان می دهد تا در هر ماه از هر یکصد هزار تن، ٧٩ واقعه توبرکلوز را شناسايی کنیم، که بر اساس آن ما توانسته ایم در جریان شش ماه اول سال روان، مصابیت ٧١٦٠ تن را در کتگوری های مختلف تشخیص دهیم.»

به گفته او، این افراد از طریق ٣٠ مرکز صحی و ٣٣٢ تیم سیار شناسایی شده اند که از این  میان ٥٨٩ تن آنان که بیماری حاد داشتند، در ١٥ مرکز صحی که از امکانات تداوی برخورداراند، تحت مدوا قرار گرفته اند.

موصوف افزود که پرسونل صحی، به تناسب شش ماه اول سال گذشته، فعالیت بیشتر داشته اند؛ چون در عین زمان سال گذشته، ٤٨٩ تن از طریق این مراکز درمان شده بودند.

اما وی گفت: «در جریان سال گذشته، ما توانسته بودیم ١٠٥٤ واقعه را تشخيص و افراد مصاب به این بیماری را تحت تداوی قرار بدهیم.»

صبوری خاطر نشان کرد که توزیع ادویه و تداوی بیماران توبرکلوز در سطح کشور، به صورت رایگان صورت می گیرد.

برای مصابین مرض توبرکلوز، طور رایگان تداوى صورت میگیرد که منسوبین این سرویس از ٧ صبح تا ٢ بعد از ظهر مصروف عرضه خدمات صحی اند.

پیکی زنی که از قریه منگوتی شهر شبرغان، غرض تداوی دختر مصابش به مرکز تداوی توبرکلوز آمده است گفت: «دخترم از مدتی به این سو شدید سُرفه می کند و از گلویش چرک می آید و وقتی که او را به این جا آوردم، پس از معاینه ثابت شد که توبرکلوز است.»

محمد سالم مرد جوانی که مادرش مصاب به توبرکلوز است، به پژواک گفت: «مادرم از یک سال به اینسو مریض بود؛ اما نمی دانستیم که چه مریضی دارد و هرقدر دوا که برایش گرفتیم، هیچ مفادی نکرد.»

او افزود که چندی پیش به مشوره مامایش، مادرش را به یکی از مرکز تداوی توبرکلوز آورده بود که پس از معاینات مشخص شد که او توبرکلوز دارد.

به گفته وی، مادرش در حال حاضر، زیر تداوی داکتران این بخش قرار دارد و صحتش بهتر شده است.

توبرکلوز یا سل، یک بیماری ساری است که از طریق هوا از یک شخص به شخص دیگر انتقال می گردد؛ توبرکلوز در شش ها وسعت پیدا کرده و باعث به وجود آمدن التهاب می شود؛ اما این بیماری قابل معالجه می باشد.

بر اساس گزارش ها، سالانه حدود ٩ میلیون تن در جهان به این مرض مبتلا گردیده و ١،٥ میلیون تن از اثر آن از بین می روند. زندگی در محیط مزدحم، سوء تغذیه، ایدز و تجهیزات صحی ضعیف باعث افزایش شیوع این بیماری می شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement