خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسلمیار: در پروژه "یک راه یک کمربند" به ارزش جیوپولتیک افغانستان نیز توجه شود

مسلمیار: در پروژه "یک راه یک کمربند" به ارزش جیوپولتیک افغانستان نیز توجه شود

Sep 01, 2018 - 19:04

کابل (پژواک، ۱۰ سنبله ۹۷): فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه، ازچین خواست تا در تطبیق پروژه "یک راه یک کمربند"، به اهمیت جیوپولتیک افغانستان توجه ویژه مبذول نماید.

ضیاالرحمن ضیا مسئول دفترمشرانوجرگه، به تاریخ ۱۰ سنبله به آژانس خبری پژواک گفت که فضل هادی مسلمیار، این اظهارات را درجریان سفر به چین، حین دیدار با خوی چون خوا معاون نخست وزیرآن کشور ابراز کرده است.

مسلمیار، به منظوراشتراک درششمین نمایشگاه چین – آسیا و اروپا؛ با یک هیئت بلندپایه به چین رفته است.

ضیا گفت که رییس مشرانوجرگه، در این نشست تصریح کرد که برای تقویت همکاری ها میان افغانستان وچین، برموضوعات منطقوی و جهانی اجماع ایجادشده است.

مسلمیار در روندصلح و آشتی ملی، ازموقف چین ابرازقدردانی کرد و ازآن کشورخواست تا برمبنای نفوذش برپاکستان، در پروسه صلح افغانستان مخلصانه و غیرجانبدارانه  استفاده نماید.

نامبرده همچنان ازمعاون صدراعظم چين تقاضا کرد تا برای تاجران افغان درکشورمتبوعش، فرصت های مناسب تجارتی را فراهم سازد و افزون بر زعفران وجلغوزه؛ به قالین، میوه خشک و تولیدات دیگرداخلی افغانستان به مارکیت های چين اجازه صدوربدهد.

درعین حال ریییس مشرانوجرگه، خواستاراجرایی شدن فوری پروتوکول عقدشده راجع به صادرات جلغوزه افغانستان شد.

مسلمیار گفت: "به چین اطمینان دادیم که افغانستان حامی پروژه جدید راه ابریشم "یک راه یک کمربند" است، تقاضا داریم تا درتطبیق این پروژه، به موقف حکومت افغانستان ارج گذاشته شود و به موقعیت جیوپولتیک افغانستان ارزش ويژه قایل شود."

دراین ملاقات خوی چون خوا معاون نخست وزیرچین، ازموقف دولت افغانستان پیرامون پروژه یک راه یک کمربند، ضمن ابرازامتنان گفت که موضوع های مطرح شده ازسوی رییس مشرانوجرگه افغانستان، برای چین نهایت دلچسپ و ارزشمنداست.

چون خوا، روابط میان افغانستان وچین را به سطح منطقه مهم واثرگذارعنوان کرد و اشتراک رییس مشرانوجرگه افغانستان دراین نمایشگاه بین المللی را عامل گسترش روابط میان هردوکشورعنوان کرد.

معاون نخست وزیرچین تعهدسپرد که حکومتش، برای تاجران افغان تسهیلات را فراهم خواهد کرد، افزون بر صادرات جلغوزه و زعفران، زمینه صادرات به محصولات دیگرافغانی را نیزبه مارکیت های چین مهیاخواهد نمود و تاجران چینایی رابرای سرمایه گذاری درافغانستان ترغیب خواهندکرد.

 چون خوا، به جانب افغان اطمینان داد که حکومت متبوعش آماده است تا در پروسه صلح و آشتی ملی، به همکاری های خود با افغانستان ادامه دهد وهمکاری خود درعرصه های دیگر را نیزتوسعه دهد.

ضیاالرحمن ضیایی رییس دفترمشرانوجرگه گفت که هیئت افغان با رياست مسلمیار پنجشنبه گذشته، درنمایشگاه جهانی چین- آسیا و اروپا نیزاشتراک ورزید.

مسلمیار خطاب  به اشتراک کنندگان نمایشگاه گفت: "ما برای تامین امنیت درمنطقه وجهان درخط مقدم مبارزه علیه هراس افگنی قرارداریم و هر روز قربانی جانی ومالی را متحمل می شویم."

 نامبرده برجهانیان صدا زد که درمبارزه علیه دهشت افگنی، کنارافغان ها ایستاده شوند ومراکزاصلی دهشت افگنی را نابودسازند، تا درمنطقه وجهان ثبات استقراریابد ومانع موجود برسر راه پیشرفت اقتصادی و تجارتی بایداز بین برده شود.

وی علاوه کرد: "ما ملت صلح دوست، ثابت قدم و به رعایت اصل همسایگی خوب متعهداستیم و برای تاییداین داعیه، موقف گیری افغانستان درجنگ های جهانی و جنگ ها میان پاکستان وهندوستان به همه هویدا است."

‎ مسلمیار، ازسرمایه گذاران جهانی خواست تا درافغانستان سرمایه گذاری کنند و درمورد اوضاع امنیتی افغانستان برای آنها اطمینان داد.

وی علاوه کرد که افزون براین، برتاجران جهان صدا کردیم تا ازطریق سرمایه گذاری درافغانستان، به روند صلح وثبات دراین کشور کمک کنندو بدین گونه در مبارزه با هراس افگنی مسئولیت شان را ادا نمايند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement