خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمپاین سرتاسری واکسین سرخکان در کشور آغاز شد

کمپاین سرتاسری واکسین سرخکان در کشور آغاز شد

Sep 01, 2018 - 14:20

کابل(پژواک، ١٠ سنبله ۹۷): وزارت صحت عامۀ افغانستان، به منظور وقایۀ بیماری سرخکان، امروز کمپاین فوق العادۀ واکسین اين بیماری را که از طریق آن، حدود ١٤ ميليون تن تحت پوشش قرار می گیرند، در کشور آغاز کرد.

بر پایه معلومات مسئولان صحی، این کمپاین که ١٤،٦ میلیون دالر امریکایی هزینه برداشته است در دو مرحله؛ مرحلۀ نخست آن از اول تا دهم سپتمبر سال روان میلادی، در ۱۶ ولایت و مرحله دوم از ۱۷ تا ۲۶ نوامبر، در ١٨ ولایت متباقی تطبیق می شود که به کمک مالی ائتلاف جهانی واکسین (GAVI) صورت گرفته  است.

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، امروز در مراسمی که به این مناسبت در کابل تدویر یافته بود، گفت که این کمپاین با توجه به گزارش های واقعات بلند بیماری سرخکان در سال های اخیر از ولایات مختلف کشور، راه اندازی شده است که اطفال بین سنین ٩ ماهه تا ده  ساله را بدون در نظرداشت واکسین قبلی در برابر سرخکان تحت پوشش قرار می دهد.

موصوف افزود: «وزارت صحت عامه افغانستان تصمیم گرفت تا به خاطر وقایه از مرض سرخکان و کاهش مرگ و میر اطفال ناشی از این مرض، کمپاین فوق العاده واکسین سرخکان را در سراسر کشور راه اندازی نماید.»

به گفته او، این کمپاین طى دو ماه در نزدیک ترین محلات خانه های شهروندان مانند مراکز صحی، مکاتب و مساجد توسط کارکنان صحی تطبیق می گردد.

فیروز با بیان اینکه سرخکان یک بیماری خطرناک و کشنده است، از خانواده ها خواست که اطفال خویش را در جریان این کمپاین، واکسین کنند تا آن ها را از خطر مبتلا شدن به این مرض وقایه نمایند.

بر پایه معلومات وزارت صحت عامه، از طریق این کمپاین قرار است، ۱۳.۸ میلیون کودک ۹ ماهه الی ۱۰ ساله، در برابر این بیماری واکسین شوند.

داکتر ریچارت پیپر کارن نماینده سازمان صحی جهان برای افغانستان، در این نشست گفت: «ما امید وار هستیم که این کمپاین، برای هر طفل و به خصوص به اطفال آسیب پذیر، برسد.»

خانم ادیلا خودر (Adele Khodr) نماینده صندوق وجهی کودکان سازمان ملل متحد (UNICEF)، گفت که واکسیناسیون، یکی از ارزان­ترین اقدامات صحی در برابر امراض کشنده دوران طفولیت می باشد.

موصوف افزود: «من از تمامی والدین می خواهم تا دختران و پسران زیر سن ۱۰ ساله شان را به محلاتی که برای تطبیق واکیسن سرخکان در نظر گرفته شده است برسانند؛ تا با این کار بتوانیم حیات میلیون ها طفل را از مرض کشنده سرخکان در افغانستان نجات دهیم.»

داکتر سیت برکلی رییس اجرائیه ائتلاف جهانی واکسین، با تبریکی آغاز این کمپاین به دولت افغانستان گفت: «پوشش ضعیف واکسین، کتله های بزرگ بیجاشدگان و ناامنی متداوم، چالش بزرگ برای کنترول مرض سرخکان می باشد.»

سرخکان، یک بیماری ساری و چهارمین مرض کشنده دورۀ طفولیت می باشد که تداوی خاص ندارد؛ اما با تطبیق واکسین سرخکان، به آسانی قابل وقایه می باشد.

 تب، ریزش، سرخی چشم ها، سردردی، سرفه، گنگسیت، جان دردی، و کم اشتهایی از علایم ابتدایی بیماری سرخکان می باشد.

بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، در سال ۲۰۱۷ از جمله ۲۵ هزار واقعه سرخکان در افغانستان، ۸۵ درصد آن نزد اطفال کمتر از سن ۱۰ سال گزارش شده است که اطفال در ولایات کابل، پکتیکا، کنر، بادغیس و غور، از واقعات سرخکان شدیدا متاثر شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement