خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشندگان فراه از فيس بلند مراکز صحی و انتقال شفاخانه ولایتی به حومۀ شهر شکایت دارند

باشندگان فراه از فيس بلند مراکز صحی و انتقال شفاخانه ولایتی به حومۀ شهر شکایت دارند

Sep 02, 2018 - 17:39

فراه (پژواک، ١١ سنبله ٩٧): برخى باشنده گان شهر فراه، ضمن شکايت از فيس بلند در مراکز صحى خصوصى، انتقال شفاخانۀ ولايتى از مرکز به حومۀ اين شهر انتقاد مى کنند.

شفاخانۀ ولايتى فراه که يک شفاخانه دولتى است و خدمات را رايگان عرضه مى کند، از حدود چهل سال به اين سو در مربوطات ناحيه دوم شهر فراه فعاليت مى کرد.

اخيراً براى اين شفاخانه ساختمان جديد به هزينۀ ٣٠٠ ميليون افغانى در منطقۀ مشهور به دشت لوا در حومۀ اين شهر ساخته شده و اين شفاخانه دو صد بستر حدود سه ماه قبل، در آن آغاز به کار کرده است.

عبدالله جوان ٢٥ ساله، باشنده منطقه يزدى شهر فراه که شغل کارگرى دارد و از مشکلات اقتصادى مى ناليد، در گفتگو با آژانس خبرى پژواک گفت که نبايد شفاخانه از مرکز به کنار شهر انتقال داده ميشد.

به گفته او انتقال شفاخانه به محل جديد، شهريان فراه را به خصوص کسانى که مشکلات اقتصادى دارند   دچار مشکل نموده؛ زيرا در اين شهر تکسى و بس هاى شهرى فعاليت ندارند که رسيدگى به شفاخانه را آسان سازد.  

او در حاليکه مى گفت با درآمدى که از مدرک روزمزد به دست مى آورد، نيازمندى هاى خانواده اش را رفع کرده نمى تواند، افزود: "چند روز قبل خانمم را به یکی از کلینيک های شخصی بردم، از ولادت عادى ٨٦٠٠ افغانی گرفت."

به گفته وى، شب بود که خانمش را به کلينيک انتقال داد؛ زيرا موتر براى انتقال او به شفاخانه ولايتى يافت نکرد.

عبدالله گفت که محل کنونى شفاخانه ولايتى، از مرکز شهر فراه حدود ده کيلومتر فاصله دارد و با در نظرداشت محدوديت هاى ترانسپورتى در اين شهر، رساندن مريضان عاجل به خصوص از طرف شب به اين شفاخانه کار دشوار است.

وى از مسئولان خواست که شفاخانه را در ساختمان قبلى شفاخانه ولايتى فعال سازند تا مشکل مردم حل شود. 

 همچنان جمیله ٢٧ ساله بیوه زن و مادر دو طفل و باشنده قریه چهارباغ در حومه مرکز فراه گفت: "یک ماه قبل از طرف شب یک مریضی عاجل داشتم، شفاخانه ملکی خو خیلی دور است، به کلینيک خصوصى رفتم، عمليات شدم، ده هزار افغانی ام مصرف شد.»

جمیله افزود: «برای عملیاتم، تنها یادگار شوهرم را که چله و یک انگشتر دیگر بود، فروختم و پولش را به کلینيک دادم.»

وى گفت که اگر مى توانست خود را به شفاخانه ولايتى برساند، دو تا سه هزار افغانى بيشتر مصرف نمى شد.   

حفیظ الله اکبری یک تن از فعالین مدنی فراه نیز به انتقال شفاخانه به محل جديد و دور از شهر انتقاد کرد.

او گفت که تاسیسات عام المنفعه چون شفاخانه، باید در داخل شهر و اجتماع اعمار شود تا مردم از خدمات آن به آسانى مستفيد شده بتوانند.      

اما داکتر عبدالجبار شایق ریيس صحت عامه فراه، گفت که موقعيت جديد شفاخانۀ ولايتى، حدود هفت و نيم کيلومتر از بازار شهر فراه فاصله دارد و مردم مى توانند به آسانى به اين محل رسيدگى کنند.

وى افزود که قرار است در دو يا سه ماه آينده، شفاخانۀ قديمى نيز فعال گردد.  

موصوف گفت که رياست صحت عامه، از فعاليت مراکز صحى خصوصى نظارت مى کند و نمى گذارد که فيس بيشتر اخذ کنند.

وى افزود: "مه از مردم خود یک خواهش دارم تا یک بار همین مشکل اخذ فیس بالا را شخصا با خودم در میان بگذراند؛ اگر رسیدگی نشد ما ملامتیم، هیچکس نمی تواند قانون شکنی کند."

 در مرکز فراه، در کنار شفاخانۀ ولايتى دولتى، ٩ کلينيک خصوصى صحى نيز فعاليت مى کند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement