خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"افراد با سواد جامعه را به سوی ثبات و توسعه سوق می دهند"

"افراد با سواد جامعه را به سوی ثبات و توسعه سوق می دهند"

Sep 03, 2018 - 16:49

کابل(پژواک ، ۱۲ سنبله ۹۷): معینیت سوادآموزی وزارت معارف، بیسوادی را یک چالش بزرگ در کشور خوانده می گوید که هرگاه جامعه باسواد نشود، نه رسانه ها و نه حکومت می توانند برنامه های توسعوی خود را انکشاف دهند.

سردارمحمد رحیمی معین سواد آموزی وزارت معارف، در نشست مشترکی که به همکاری موسسه حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان (نی) به مناسبت روز بین المللی سواد زیر نام «جامعه باسواد، صلح با ثبات و رسانه های آزاد» در کابل تدویر یافته بود، گفت در جامعه اى که اکثریت مردم آن بی سواد باشند، صلح باثبات نخواهد آمد و رسانه ها به آزادی فعالیت نمی توانند.

او با بیان اینکه یگانه علت تداوم جنگ و خونریزی در کشور، نداشتن سواد می باشد، افزود که رسانه ها نقش اساسی دارند تا جامعه را با پیام های ارزشمند شان به سوی با سواد شدن بکشانند؛ اما رسانه ها در این راستا به برنامه سازی می پردازند و فاقد برنامه اند.

موصوف با تاکید گفت: «رسانه ها در باسواد شدن و آوردن صلح در جامعه  نقش اساسی دارند؛ اما با تاسف که رسانه های ما اکثراً پروژه یی اند و با حمایت یک فرد یا یک کشور فعالیت می کنند؛ بنابرآن هیچ گاه نمی توانند با یک برنامه  در بخش تعمیم سواد و آوردن صلح موفق شوند.»

وی خاطر نشان کرد که حدود ۶۰ در صد شهروندان کشور، بی سواد اند و از این میان حدود ۷۵ درصد آن را خانم ها تشکیل می دهند.

رحیمی تصریح نمود که در استراتیژی جدید وزارت معارف، برای تعمیم سواد در کشور با سواد ساختن خانم ها در اولویت کاری وزارت قرار دارد.

الله باز جم رییس برنامه های سوادآموزی وزارت معارف، در این نشست گفت که بیکاری، رسم و عنعنات ناپسند و فقر سبب شده تا حدود ۱۰ میلیون تن در کشور بی سواد بمانند.

وی افزود که سواد آموزی، پروسه ملی است و هر فرد در برابر این پدیده رسالت دارد تا حداقل یک یا دو تن را با سواد سازد؛ زیرا بی سوادی سر چشمه تمام بدبختی ها و عقب ماندگی ها چه در یک کشور و چه در یک خانواده می باشد.

نوید محمدی مسئول دیده بان رسانه های دفتر نی حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان، در این نشست ابراز امیدواری کرد که در سالیان نه چندان دور، شاهد با سواد شدن اکثریت شهروندان کشور باشند.  

وی، نقش رسانه ها را در تعمیم سواد مهم خوانده گفت: «در ۱۵ سال اخیر، ما شاهد رشد رسانه ها بودیم و در این میان رسانه هايی هم بودند که در گسترش سواد آموزی نقش اساسی داشته اند.»

محمدی افزود جامعه اى که افراد با سواد کم داشته باشد، صلح و ثبات پایدار به میان نخواهد آمد و رسانه ها هم به گونۀ آزاد فعالیت کرده نمی توانند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement