خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

با نامزدان متخلف انتخابات ولسی جرگه برخورد قانونی صورت می گیرد

با نامزدان متخلف انتخابات ولسی جرگه برخورد قانونی صورت می گیرد

Sep 03, 2018 - 16:41

کابل (پژواک، ۱۲ سنبله ۹۷): کمیسیون شکایات انتخاباتی، مبارزات انتخاباتی قبل از وقت را تخلف دانسته می گوید آن عده نامزدانی که از سمت های شان استعفا نداده اند، از لیست حذف و مورد پیگرد قرار می گیرند.

همچنان کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که بر اساس قانون انتخابات، راه اندازی مبارزات انتخاباتی قبل یا پس از موعد تعیین شده، ضمن اینکه تخلف آشکار انتخاباتی محسوب و مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد، متخلف بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار افغانی جریمه نقدی نیز می شود.

در ماده نود و هشتم قانون انتخابات، آمده است: «مرتکبین تخلف مندرج جزء (۱۰) علاوه بر محروم شدن از حقوق مندرج این قانون، حسب احوال مکلف به پرداخت مبلغ/ ۵۰ تا ۱۰۰ هزار افغانی می گردند.»

علیرضا روحانی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که راه اندازی مبارزات انتخاباتی، قبل و یا بعد از ختم تاریخ تعیین شده، تخلف انتخاباتی است.

وی، نشر و پخش عکس توسط نامزدان یا هواخواهان آنان به بهانه های مختلف از قبیل برگزاری سیمینار، کنفرانس، انتقال پیام شرکت های تجارتی، پیام های تبریکی عید و یا پیروزی ورزشکاران، حمایت از یک روند ملی یا غم شریکی با اشخاص را از تخلفات انتخاباتی خوانده افزود که متخلفین مورد پیگیرد قرار می گیرند.

موصوف همچنان گفت که مبارزات انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها، مصوب کمیسیون مستقل انتخابات، کاندیدان، احزاب سیاسی و طرفداران شان نمی توانند برنامه های مبارزات انتخاباتی شان را بعد از نشر فهرست نهایی کاندیدان و قبل از آغاز دوره مبارزات انتخاباتی در فضای حقیقی یا مجازی راه اندازی کنند.

او تصریح کرد که بر اساس لایحه مبارزات انتخاباتی و فرمان اخیر ریاست جمهوری، انجام هرنوع تبلیغ به نفع و یا ضرر نامزد و هرنوع مداخلۀ دیگر به این منظور توسط مقام ها، کارکنان و کارمندان دولتی ممنوع و تخلف انتخاباتی محسوب گردیده و پیگرد قانونی دارد.

موصوف، از تمامی شهروندان کشور خواست که هر نوع تخلف، تخطی و جرایم انتخاباتی از جمله تخلفات مربوط به مبارزات انتخاباتی را به منظور تامین عدالت انتخاباتی، به دفتر مرکزی و دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات گزارش بدهند و یا شکایت کنند.

روحانی، اتخاذ تصمیم و رسیدگی به تخطی ها، تخلفات و جرایم انتخاباتی را از صلاحیت های کمیسیون شکایات انتخاباتی خوانده، افزود: «کمیسیون شکایات انتخاباتی، در صورت عدم موجودیت شکایات و اعتراض، اگر تخلفات را ببیند می تواند به موضوع رسیدگی نماید و تصامیم قانونی خویش را مطابق به مواد قانون انتخابات اتخاذ کند.»

این مقام کمیسیون شکایات انتخاباتی علاوه کرد که کمیسیون شکایات انتخاباتی، یک بار دیگر با تاکید بر ضرورت رعایت تمامی قوانین و طرزالعمل های انتخاباتی به ویژه لایحه مبارزات انتخاباتی ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی در مرحله فعلی از تمامی کاندیدان، احزاب سیاسی و هواداران شان جداً خواست که فوراً از تداوم تخلفات مبارزات انتخاباتی که هم اکنون روان است جلوگیری نموده و به آن خاتمه داده و از هرنوع اقدام و اعمال ممنوعه و غیرقانونی جداً اجتناب ورزند.

از سویی هم وی گفت نامزدانی که بر اساس قانون، مکلف به استعفا شده باشند و اکنون این نامزدان، کمیسیون های انتخاباتی را اغفال کرده و استعفا نداده اند، آنان غیر واجد شرایط نمایندگی تشخیص داده می شوند و قابل حذف از ليست نامزدان هستند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement