خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

امريکا افغانستان را در بخش­هاى زراعت و مالدارى١١٠ميليون دالر کمک ميکند

امريکا افغانستان را در بخش­هاى زراعت و مالدارى١١٠ميليون دالر کمک ميکند

Sep 04, 2018 - 17:21

کابل(پژواک،۱۳سنبله۹۷): ادارۀ بين المللى انکشافى ايالات متحدۀ امريکا، افغانستان را در بخش زراعت و مالدارى، از طريق دو پروژۀ مهم، ١١٠ ميليون دالر کمک مى کند.

قرارداد اين کمک، امروز ميان نصیر احمد درانی وزیر زراعت، آبيارى و مالداری افغانستان و هیربی سمیت (Herbie Smith) رییس اداره انکشافى ایالات متحده امریکا در کابل امضا شد.

وزير زراعت، آبيارى و مالدارى کشور؛ در اين مراسم گفت که دو پروژه يادشده، شامل پروژه «زنجیرۀ ارزش مالداری» و پروژه «زنجیرۀ ارزش نباتات محصولات گران بها» است که به کمک ۱۱۰ میلیون دالر اداره انکشافی امریکا در کشور عملى خواهد شد.

درانی گفت: «این برنامه ها روی شرکت های پیشتاز و رقابتی تمرکز خواهند کرد و خدمات و مشورت هايى در زمینۀ توسعه یی کسب و کار را برای آنها مهیا ساخته، سود و اشتغال را در بخش هایی که تقریبا ۸۰ درصد جمعیت کشور را پیشتیبانی کند، فراهم می سازد.»

موصوف افزود که قرار است با تطبیق پروژه زنجیرۀ ارزش محصولات نباتات گرانبها، میزان این محصولات ۳۰ درصد و در آمد ۳۰ هزار خانواده ۲۰ درصد افزایش یابد.

همچنان او گفت که از طريق عملى شدن اين پروژه، ده هزارشغل نو ایجاد مى شود، ميزان فروش محصولات زراعتى ۷۵ میلیون دالر بالا مى رود و به شرکت های همکار۲۰ میلیون دالر به طور قرضه داده مى شود.

او افزود که با تطبیق این پروژه، وضعیت تولید محصولات ۵۵هزار دهقان و نیز وضعیت مصئونیت غذایی، زنده گی حیوانات و شرایط صحت حیوانی بهبود خواهد يافت.

وزیر در مورد پروژه زنجیرۀ ارزش مالداری گفت: «پیش بینی می شود که با تطبیق این پروژه، تولیدات مالداری ۳۰ درصد و درآمد ۲۵هزار خانواده مالدار ۱۵درصد افزایش یابد، چهار هزار شغل نو که یک هزار و ۲۵۰ مورد آن برای خانم ها است، ایجاد شود.»

به گفتۀ درانی با تطبیق این پروژه، میزان فروش شرکت های همکار این پروژه ۶۵میلیون دالر افزایش خواهد يافت و زمينه براى سرمايه گذارى ۳۰ میلیون دالر از سوى سکتور خصوصی در بخش مالداری مساعد مى شود.

موصوف خاطرنشان ساخت که ارایۀ قرضه ۱۸ میلیون دالر جدید به شرکت های همکار برنامه، از دیگر مزیت های تطبیق این پروژه به شمار می رود.

هیربی سمیت (Herbie Smith) رییس اداره انشکافى ایالات متحدۀ امریکا، هدف از تمویل این دو پروژه را ایجاد فرصت های بیشتر براى دهقانان و مالداران افغان خواند.

وى گفت: «در این پروژه‌ها تلاش ما برای این است که نیازهای بازار را با حمایت از فعالیت‌های سکتور خصوصی در بخش مالداری و محصولات ارزش‌مند زراعتی، برطرف کنیم و هم‌چنان به بازارهای بیرونی، محصولات افغانستان فرستاده شود.»

او افزود که در این برنامه‌ها روی شرکت‌های خصوصی پیشتاز و رقابتی تمرکز می‌شود تا خدمات و مشورت‌هايی در زمینه‌  توسعه‌ کسب و کار برای شرکت‌ها و فعالان اين بخش ها را مهیا سازد.

به گفته وی در این پروژه ها با سکتور خصوصی نیز کار می شود تا تولیدات زراعتی و مالداری به گونۀ بهتر آماده شود تا بازار دوامدار داشته باشد.

وی تعهد کرد که این اداره تلاش می کند تا سطح تولیدات در افغانستان بالا برود.

عتیق ‌الله نصرت رییس اتاق تجارت افغانستان دراین نشست گفت که سکتور خصوصی در راستای تطبیق این پروژه ها، همکار حکومت و اداره انکشافی ایالات متحده امریکا خواهد بود .

او افزود: «یگانه سکتوری که در اقتصاد افغانستان سهم کلان و برجسته دارد، زراعت است، ما از ۸۷۵ میلیون دالرصادراتی که درسال گذشته داشتیم، ۸۲۵ میلیون دالر، یعنی ۹۵ درصد آن، محصولات زراعتی بود؛ ما در محصولات گوشت و تخم مرغ به طرف خودکفایی می‌رویم.»

وی از ابتکار حکومت وحدت ملی برای ایجاد دهلیزهای هوایی ستایش کرد و افزود: «سه هزار تُن صادرات به ارزش ۶۰ میلیون دالر از طریق دهلیزهای هوایی داشتیم که باعث بلند رفتن بیلانس و نیز به طور غیرمستقیم افزایش صادرات زمینی و کاهش فشارهای همسایه‌ها شده است.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement