خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: محو بيسوادى در افغانستان نياز به بسيج ملى دارد

عبدالله: محو بيسوادى در افغانستان نياز به بسيج ملى دارد

Sep 04, 2018 - 16:28

کابل (پژواک، ۱۳سنبله ٩٧): در مراسم تجليل از روز جهانى سواد در کابل، در حالى کمک کننده گان بر ادامۀ کمک هاى شان در اين راستا تاکيد کردند که حدود ١٢ درصد کودکان واجد شرايط در کشور، به مکتب دسترسى ندارند. 

میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف، در اين مراسم که در قصر سپيدار در کابل برگزار شده بود، گفت که بيسوادى از عوامل اصلی عدم توسعه و پيشرفت در کشور مى باشد. 

موصوف افزود که در حال حاضر در سطح کشور ٣.٧ ميليون کودک واجد شرايط به مکتب دسترسى ندارند و اين، يک معضل بزرگ براى وزارت معارف مى باشد.

وى بدون ارايه جزييات گفت که وزارت معارف، براى کاهش بيسوادى برنامه هاى مختلف را روى دست گرفته، براى محو بيسوادى تلاش دارد و از طريقه هاى مختلف سعى مى ورزد که براى کودکان به دور از مکتب، زمينۀ تعليم را  فراهم کند.

دوکتورعبدالله عبدالله رییس اجرایى حکومت در اين مراسم گفت که گرامی داشت از روز جهانى سواد، بیشتر از هر کشوری برای افغانستان مهم مى باشد؛ زيرا اين کشور به دلایل مشخص از کاروان توسعه و پیشرفت بازمانده است و رقم زياد مردم آن بيسواد اند.

وى گفت که در دين مبين اسلام، به خواندن و نوشتن تاکيد شده است.

او افزود: «آغاز وحی با واژۀ «بخوان» نشان‌دهندۀ اهمیت علم و دانش در دین اسلام می‌باشد. قرآن کریم بزرگترین پیام را به بشریت داشته است. پیغمبر گرامی اسلام فرموده است: هر اسیری‌ که دو و سه تن را باسواد بسازد، از بند آزاد می‌ شود. این مسأله به خوبی اهمیت سواد را نشان می‌ دهد؛ اما امروز گروه‌هایی زیر نام دین، مانع علم و دانش شهروندان می‌شوند.»

به گفته او هر کسى که مانع درس و تعليم کودکان مى شود، جنايت بزرگ را مرتکب شده، نزد خداوند(ج) و بندگانش پاسخده خواهد بود.

وى با ستایش از کارکرد­هاى وزارت معارف در بخش سواد آموزى گفت که حکومت در اين بخش دستاوردهاى خوبی داشته است؛ اما همچنان راه طولانی تا دست ‌یابی به اهداف در اين راستا در پیش است.

عبدالله خواهان بسیج عمومی در راستای کاهش و محو بی‌ سوادی در کشور شد و از نهادهای بین‌المللی، جامعۀ مدنی، علمای کرام، بخش خصوصی و شهروندان خواست که در مبارزه با بيسوادى سهيم شوند.

میتسوجی سوزوکا Mitsuji Suzuka))  سفیر جاپان در افغانستان، دراين مراسم گفت که کشورش علاقه مند کمک در تمام عرصه ها با افغانستان به خصوص در بخش برنامه هاى سواد آموزى مى باشد.

وى افزود که تاکنون کشورش در بخش هاى مختلف، بيش از شش ميليارد دالر امريکايى را با افغانستان کمک کرده که از جمله ٥٠ ميليون دالر دربخش برنامه هاى محو بيسوادى در کشور مى باشد.

موصوف به ادامه کمک­هاى کشورش براى امحاى بيسوادى با افغانستان تاکيد کرد.

همچنان توبیاس تایبرگ سفیر سویدن در افغانستان نيز ضمن اينکه گفت کشورش به کمک هاى خود در اين عرصه با افغانستان ادامه مى دهد، افزود که بيسوادى عامل بزرگ مشکلات در عرصه هاى اقتصادى، اجتماعى، امنيت وغيره در افغانستان مى باشد.

سردار محمد رحيمى معين سواد حياتى وزارت معارف گفت که هرچند آمار دقيق از بيسوادان درکشور وجود ندارد؛ اما تخمين زده مى شود که ٦٢ درصد مردم افغانستان که سنين بالاتر از پانزده سال دارند، از نعمت سواد محروم اند.

موصوف نيز بر بسيج ملى براى امحاى بيسوادى تاکيد کرد و گفت که رشد با سواد سازى در کشور خيلى آهسته بوده است.

او  افزود که رشد با سواد سازى در ١٦ سال گذشته، سالانه يک در صد بوده است.  

 در پيام آدرى ازولى رييس عمومى سازمان علمى و فرهنگى ملل متحد(يونسکو) به مناسبت روز بين المللى سواد که در مراسم امروز به خوانش گرفته شد، آمده است که در حال حاضر، در سراسر جهان بيش از ٢٦٠ ميليون طفل و نوجوان شامل مکتب نيستند.   

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement