خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"هنر، در بازار سياست افغانستان روز تا روز جایگاه خود را از دست میدهد"

"هنر، در بازار سياست افغانستان روز تا روز جایگاه خود را از دست میدهد"

Sep 04, 2018 - 18:04

کابل(پژواک، ۱۳ سنبله ۹۷): یک جوان مبتکر افغان که می خواهد به وسیلۀ هنرش جایگاه افغانستان را درسطح جهان بلند ببرد، می گوید که هیچ کس به آثارش ارج نمی نهد و حتی با بی مهری رهبران حکومت نيز مواجه شده است.

عبدالعزیز نسیمی جوان افغان است که ۱۹ سال قبل در عربستان سعودی چشم به دنیا گشود، او دوران طفولیت را آنجا سپری کرد و تعلیمات ابتدایی را تا صنف چهارم در آنجا فرا گرفت و حدود چهار سال قبل، به دلیل وضع برخی محدودیت ها از سوی دولت شاهی عربستان بالای افغان ها، با اعضای خانواده اش دوباره به کشور برگشته است.

این جوان خوش سیما، با آنکه سال های زیادی را در مهاجرت و دور از وطن سپری کرده است؛ اما عشق و علاقه به میهن او را واداشته است تا قدم هایی را برای نیکنامی این سرزمین بردارد.

موصوف که در حال حاضر در مکتب سواد حیاتی مربوط به وزارت معارف افغانستان مصروف فراگیری تعلیم می باشد، به زبان های عربی و انگلیسی نیز بلدیت دارد.

نسیمی افزون برخلق آثارهنری، چهره شخصیت های ملی و سیاسی افغانستان، تصاویر برخی چهره های تاثیرگذار خارجی را نیز تهیه نموده است.

او چهره این شخصیت ها را با آنکه یک کار خیلی دشوار است ظرف چند روز، با اشعار شعرای معروف زبان دری چون مولانا جلال الدین محمد بلخی و امثالهم به خط ثلث به تصویر می کشد.

وی که به دلیل نبود کارگاه مناسب، کارهای هنری اش را در منزل انجام می دهد، از اینکه کار را چگونه و در کجا آغاز کرده است؟ به آژانس خبری پژواک گفت: «ده ساله بودم که علاقمند این کار شدم، وقتی در افغانستان آمدم دیدم که در جامعه افغانی ما هر کس می خواهد یک ابتکار داشته باشد، هر کس از شخص دیگر کار متفاوتی را انجام می دهد؛ یعنی بین همه هنرمندان یک رقابت سالم بود، من هم تصمیم گرفتم تا کاری را انجام بدهم که در افغانستان، کس دیگری آن را انجام نداده باشد.»

موصوف افزود که ٩ سال نداشت و در عربستان سعودی به سر می برد که متوجه شد، توانایی انجام کاری را دارد که می تواند چهره انسان را با استفاده از آیات قرآن ترسیم کند.

او علاوه کرد: «ابتدا این کار را با آیات قرآن انجام می دادم؛ اما برخی علما گفتند که این کار گناه دارد و پس از آن تصمیم گرفتم که آثارم را با اشعار شعرا خلق کنم.»

نسیمی که مصروف کار با توش سیاه رنگ بالای تابلوی یکی از سران کشورها بود، گفت که علاقمندی به آثاری که یک پیام را تداعی کند اندک است، از همین رو تلاش می کند تا چهره های بزرگان را به تصویر بکشد.

وی خاطر نشان کرد که تا به حال بیش از ٣٠ اثر خلق کرده که مربوط به رییس جمهور محمد اشرف غنی، عبدارشید دوستم معاون اول رییس جمهور، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت، احمد شاه مسعود، شمار دیگری از شخصیت های ملی به شمول چند تن از سران برخی کشورهای بیرونی می شود.

موصوف با بیان اینکه بيشترين زحمات را براى به تصویر کشیدن چهره رییس جمهورانجام داده، با گلایه از رییس جمهور گفت: «وقتی تصویر رییس جمهور را برایش اهدا کردم، انتظار حداقل یک تقدیرنامه را داشتم و فکر می کردم با رسیدن به حضور رییس جمهور همه زندگیم تغییر می کند؛ اما رییس جمهور تنها از من تشکر کرد.»

موصوف تصریح نمود که چهره رییس جمهور را با یک شعر در وصف وطن ترسیم نموده است.

او همچنان گفت برای آن که بتواند توجه رییس جمهور را جلب کند، شعری را که در تصویر رییس جمهور گنجانیده شده بود، برایش تسلیم کرده است؛ اما تاثیری نکرده است.

به باور این نوجوان، بازار سیاست در افغانستان گرم است و ارزش هنر، روز تا روز جایگاه خود را از دست می دهد.

وی گفت: «یک تابلو را به خون دل می کشم و زمانی که به کسی نشان می دهم، با بی تفاوتی می گوید یک عکس است، این دیگر چه است.»

موصوف علاوه کرد که تا به حال در چندین نمایشگاه در کابل آثارش را به نمایش گذاشته است؛ اما از اینکه هر اثر مربوط به یک شخص می باشد، آن را هدیه نموده است.

عزیز نسیمی علاوه براینکه یک خطاط و هنرمند چیره دست است، مسئول بخش هنری «کمیته مبتکرین اجتماع جوانان افغان» در افغانستان نیز می باشد.

او که کار کردن در افغانستان را خیلی دشوار می داند، افزود: «زمانی که در یک کورس این هنر را به صورت رایگان به شاگردان یاد می دادم، همقطارانم خواستند برایم زهر بدهند، یک روز هنگامی که خیلی خسته شده بودم در یک گیلاس برایم چای روان کردند، دیدم چای چرب بود کمی به زبانم زدم که با همین چشیدن، هنگام شب نفس تنگی برایم پیدا شد و زمانی که به شفاخانه خصوصی رفتیم مرا جواب دادند؛ اما وقتی که به شفاخانه دولتی استقلال رفتیم، داکترها گفتند خوب شد که آن چای را ننوشیدی؛ زیرا آن چای زهر داشته است.»

وی افزون بر خلق آثار هنری، ایده های جدیدی نیز در سر دارد؛ اما کسی به آن توجه نمی کند.

وی افزود: «درافغانستان ما حمایت نمی شویم، ما جوانان بین خود تصمیم گرفتیم به هر قیمتی که شده کارهای هنری و اختراعات خود را جهانی بسازیم، تا اعتماد خراب شده افغان ها را دو باره به دست بیاوریم.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement