خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برای بیش از ۶۰۰ خانواده بیجا شده در فاریاب کمک صورت گرفت

برای بیش از ۶۰۰ خانواده بیجا شده در فاریاب کمک صورت گرفت

Sep 05, 2018 - 18:35

میمنه (پژواک، ۱۴ سنبله ۹۷): والی فاریاب می گوید که برای بیش از ۶۰۰ خانواده بیجا شده ناشی از جنگ و خشک­سالی که به شهر میمنه پناه آورده اند، مساعدت صورت گرفت.

نقیب الله فایق والی فاریاب به آژانس خبری پژواک گفت که این کمک شامل مواد غذایی و غیر غذایی می باشد که از سوی سازمان جهانی غذا (WFP) توزیع شد.

موصوف افزود که قرار است این سازمان برای ۱۲ هزار خانواده بیجا شده ناشی از جنګ و خشکسالی در مرکز و ده ولسوالی دیگر این ولایت نیز مواد غذایی توزیع نماید.

به گفته او، از این که فاریاب از فقیرترین ولایات کشور محسوب می شود جنگ و خشکسالی دار و ندار مردم را گرفته اگر به وضعیت بیجا شده گان و مهاجرین توجه صورت نگیرد، ممکن فاجعه انسانی رخ دهد و شمار زیادی از اطفال، زنان و مردان مسن از گرسنگی و سرما جان های شان را از دست بدهند.

آقا محمد راحم رئیس امور مهاجرین ولایت فاریاب گفت: «برای ۶۶۰ خانواده بیجا شده ناشی از جنگ و خشکسالی که در شهر میمنه به سر می برند، امروز برای هر فامیل به ارزش ۱۶ هزار افغانی مواد غذایی و غیرغذایی توزیع شد.»

وی می افزاید که حدود ۱۷ هزار خانواده در فاریاب به دلیل جنگ و خشکسالی از محلات مسکونی شان بیجا شده اند و نیاز شدید به کمک دارند.

در همین حال بیجا شده گان از دریافت کمک های غذایی و البسه ابراز خرسندی می کنند؛ اما می گویند که از همه چیز بیشتر به امنیت زادگاه و خانه های شان نیاز دارند تا برگردند.

راضیه یکی از زنانی است که پنج ماه قبل از ولسوالی خواجه سبزپوش به دلیل سقوط مناطق شان به دست مخالفین و ادامه جنگ بین طرفین در شهر مینمه در ناحیه اول مسکن گزیده می گوید که در فامیل ١٢ نفر اند در یک خانه کرایی زنده گی می کنند در شهر همه چیز به پول خریداری می شود در حالی که بسیاری اشيای مورد ضرورت شان در زادگاهش دهقانی و مفت بود.

وی گفت: «کمک های امروزی دولت شاید دو هفته اکتفا کنند؛ اما مهم آن است که دولت امنیت ولسوالی را تامین کند، تا به خانه و کاشانه شان برگردند در مهاجرت اگر عسل بخورند با یک گیلاس آب خانه اصلی اش لذت ندارد.»

عبادلله مرد ٧٠ ساله از ولسوالی خواجه سبزپوش می گوید که چهار نفر نفقه خور دارد شش ماه می شود در منطقه «دمقول» شهر میمنه مهاجر است با آن که روزانه با سن پیری مزدورکاری می کند، اما روزگار خوب ندارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement