خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"برای تامین امنیت نامزدان انتخاباتی باید یک میکانیزم آماده شود"

"برای تامین امنیت نامزدان انتخاباتی باید یک میکانیزم آماده شود"

Sep 05, 2018 - 17:01

کابل(پژواک، ۱۴ سنبله ۹۷): کمیسیون مستقل انتخابات، از چالش های امنیتی در برابر نامزدان انتخابات نگرانی کرده، از حکومت و مسئولان امنیتی خواست تا در راستای تامین امنیت نامزدان توجه جدی نمایند.

سید حفیظ الله هاشمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که کشته شدن شماری از نامزدان انتخاباتی، این کمیسیون را نگران ساخته است.

وی گفت: «تامین امنیت نامزدان انتخابات ولسی جرگه، یکی از مسئولیت های حکومت و ارگان های امنیتی است و از آنان تقاضا داریم که به وظایف شان مسئولانه رسیدگی کنند.»

موصوف، افزود که نامزدان انتخابات، در آستانه مبارزات انتخاباتی قرار دارند، به همین دلیل آسیب پذیری شان بیشتر است.

او از حکومت و ارگان های امنیتی خواست که با میکانیزم های مشخص، در تامین امنیت نامزدان انتخابات اقدامات جدی اتخاذ کنند.

این در حالی است که اخیراً شماری از نامزدان انتخابات ولسی جرگه، در رویدادهای جداگانه قبل از رفتن به مبارزات انتخاباتی کشته شده اند.

انور نیازی از پروان، جلال الدین صالحی از کابل، اوتارسینگ از اهل هنود و سید عبیدالله سادات عضو پیشین شورای ولایتی غزنی و نامزد احتمالی انتخابات مجلس این ولایت، از جمله کشته شده گان اند.

اين درحاليست که شورای"همکاری کاندیدان مستقل ولسی جرگه کابل" نيز امروز طى نشستى درکابل از ترور شمارى ازنامزدان انتخابات ولسى جرگه اظهارنگرانى کرده و ازنيروهاى امنيتى کشور جداً خواستند که در تامین امنیت و مصئونیت کاندیدان توجه جدی نماید.

ازسويى هم سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت که کمیسیون انتخابات متعهد است تا انتخابات پیش رو را به شکل شفاف و به دور از تقلب برگزار کند.

هاشمی، با بیان اینکه ۴۵ روز تا برگزاری انتخابات ولسی جرگه باقی مانده است، افزود همه نهادها به شمول حکومت متعهد به برگزاری انتخابات ولسی جرگه مطابق قانون در ۲۸ میزان سال روان می باشند.

این مقام کمیسیون انتخابات، با اشاره به ۶۰ کتاب ثبت نام رای دهندگان که مفقود شده است، گفت که این کتاب ها از جمله کتاب هايی هستند که در حمله های مسلحانه بالای دفاتر کمیسیون حریق و یا مفقود گردیده اند.

از سويی هم وی، از نامزدانی که عکس های شان به منظور کمپاین در بلبوردها کنار جاده نصب شده است، خواست که هرچه عاجل آن را جمع آوری کنند؛ در غیر آن مطابق قانون با آنان برخورد صورت خواهد گرفت.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، گفت که مواد انتخاباتی مطابق به پلان، تا دوم میزان سالجاری باید به کابل برسد.

سيد ابراهيم سادات ریيس تکنالوژی معلوماتی کميسيون مستقل انتخابات، گفت که تاکنون معلومات ۶،۲ میلیون رای دهنده، درج دیتابیس (بانک معلوماتی) شده است.

وی، هدف از ایجاد مرکز را تهیه دقیق فهرست رای دهندگان عنوان کرده گفت که این سیستم، قابلیت شناسایی ثبت نام تکراری، ثبت نام افراد زیر سن، درج معلومات ناقص، مشکوک وغیره را دارد.

هاشمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، با اشاره به اینکه معلومات رای دهندگان شماری از ولایات درج دیتابیس شده است، گفت: «به خاطراينکه زمان محدود به برگزاری انتخابات باقی مانده است، معلومات رای دهندگان شماری از ولایات که تکمیل شده است، قبل از نشر ليست نهایی به منظور شکایات و رسیدگی به ولایات فرستاده می شود.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement