خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فابریکه تولید زیتون ننگرهار خواستار امکانات برای تولید صابون و کنجاره است

فابریکه تولید زیتون ننگرهار خواستار امکانات برای تولید صابون و کنجاره است

Sep 05, 2018 - 20:09

جلال آباد (پژواک، ١٤ سنبله ۹۷): مسؤولین ریاست کانال ولايت ننگرهار می گویند، اگر برای فابریکه تولید زیتون مربوط این کانال امکانات فراهم شود، تولید کنجاره و صابون را نیز آغاز خواهد کرد.

آنها اذعان می کنند که این فابریکه تیل زیتون و اچار زیتون تولید می کند، در صورتیکه بخش های تخریب شده فابریکه دوباره ترمیم شوند، آنها از سبزیجات دیگر نیز اچار تولید خواهند کرد.

انجینر سیدآغا میاخیل رییس کانال ننگرهار به تاریخ ۱۴سنبله، طی مصاحبه با آژانس خبری پژواک گفت که اکثر قسمت های فابریکه زیتون مربوط کانال دوباره ترمیم شده، اما یک بخش تولید تیل آن غیر فعال است.

نامبرده می گوید، ماشینری مورد نیاز دراینجا قابل دستیاب نیست، باید از کشور ایتالیا وارد شود که به همکاری وزارت، برای حل این مشکل تلاش ها را آغاز نموده است.

نامبرده می گوید، فابریکه در گذشته با مشکلات بیشتر مواجه بود، اما طی دو سال تا حدی ترمیم شده که تیل و اچار زیتون را تولید می کند و برای تولیدات دیگر آن نیز زمینه سازی ادامه دارد.

او علاوه می کند: ((برخی کارگران ما در بخش ترمیم نهایت وارد اند و از امکانات دست داشته با کمک همین کارگران اکثر بخش های فابریکه را ترمیم کردیم.))

به قول رییس کانال، اگر وزارت در اختیار آنها امکانات را قرار دهد و بخش دوم تولید تیل فابریکه نیز ترمیم شود، آنها می توانند صابون و کنجاره را نیز تولید کنند و افزون بر اچار زیتون، اچار سبزیجات دیگر را نیز تولید کنند.

به اساس معلومات نامبرده، فابریکه تولید و پروسس زیتون ننگرهار هنگام فعالیت هر دو ماشین تولید تیل، در یک روز ظرفیت پروسس ۲۰ تن زیتون را دارد؛ اما در حال حاضر به سبب غیرفعال بودن یک ماشین، میزان متذکره به نصف کاهش یافته است.

به قول انجینر میاخیل، اکنون دراین فابریکه بیست مامور و به شمول شماری خانم ها، ۴۰ کار گرفنی مصروف کار اند و اگر برای افزایش تولیدات آن زمینه سازی شود، شاید رقم کارگران نیز افزایش یابد.

فابریکه تولید زیتون ننگرهار، حدود چهل سال پیش برای پروسس حاصلات باغ های زیتون تاسیس شده بود که آن زمان کارهای آن توسط انجنیران روسی به پیش برده می شد، اما اکنون همه پرسونل فابریکه افغان ها اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement