خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پسر سرپرست سفیر افغانستان در کانادا بر یک دختر تجاوز جنسی کرده است

پسر سرپرست سفیر افغانستان در کانادا بر یک دختر تجاوز جنسی کرده است

Sep 05, 2018 - 20:39

کابل (پژواک، ۱۴سنبله ۹۷):  پسر نادر یما شارژدافیر و سرپرست سفیر افغانستان مقیم کانادا، در موتر پدرش بر یک دختر خورد سال (۱۶ساله)  تجاوز جنسی  نموده است که حکومت کانادا در مورد تحقیقات را آغاز کرده است.

یک منبع باوری به شرط فاش نشدن نامش، به آژانس خبری پژواک گفت که مهدی آرش یما،  فرزند نادر یما در هفته اخیر برج فبروری سال جاری میلادی، بر یک دختر خورد سن کانادایی تجاوز جنسی نموده است.

به قول منبع، این که یما آرش بالاتر از هژده سال سن دارد و یک دختر کم عمر را مورد تجاوز جنسی قرار داده، بنابر این از مکتب اخراج شده است.

منبع می گوید که نادر یما، در پنج ماه گذشته تلاش ورزیده تا این قضیه را از حکومت افغانستان و از سفارت افغانستان مقیم آن کشور پنهان سازد و از طریق یک وکیل شخصی آن را به پیش ببرد.

اما نامبرده علاوه کرد: ((زمانیکه یما نادری پسرش را با وجودی خواست های مکرر حکومت کانادا به سبب مصؤونیت دیپلوماتیک برای تحقیقات ارجاع نکرد، حکومت کانادا این قضیه را به گونه اعتراض آمیز با وزارت امور خارجه افغانستان در میان گذاشته است و به حکومت افغانستان مهلت داده در صورتیکه فرزند یما را به وقت معین به آنها محول نسازد، مصؤونیت ديپلوماتیک آنها سلب و اقدام یک جانبه صورت خواهد گرفت.))

همچنان یک منبع مورد اعتماد وزارت امور خارجه در کابل نیز به پژواک گفت که قضیه پسر نادر یما به وزارت مواصلت ورزیده است.

نامبرده می گوید: ((پسر نادر یما در موتر پدرش که پلیت دیپلوماتیک دارد، بر یک دختر۱۶ ساله تجاوز جنسی نموده، در مورد حکومت کانادا، به تاریخ ۲۵ جولای سال جاری، به وزارت مکتوب گسیل داشته است.))

به قول منبع، وزارت امور خارجه کشور، خواست حکومت کانادا مبنی بر حذف مصؤونیت دیپلوماتیک خانواده نادر یما شارژدافیر و سرپرست سفارت افغانستان در کانادا است، توافق کرده و پسرش برای تحقیقات به پولیس تسلیم داده شود.

موصوف علاوه کرد که وزارت قصد داشت تا برای حل قضیه کارمند حقوقی را از کابل اعزام کند، اما نادر یما خود برای قضیه وکیل استخدام کرده  و مصمم است تا قضیه جرمی فرزندش را خود تعقیب کند.

قرار معلومات منبع مذکور، پسر نادر یما به ارگان عدلی حاضر شده و قضیه اکنون تحت پیگرد قرار دارد.

همچنان آژانس خبری پژواک کاپی مکتوب را نیز به دست آورده که توسط پولیس کانادا از طریق سفارت افغانستان در آن کشور،  به وزارت امور خارجه در کابل مواصلت ورزیده است.

مکتوب متذکره  که دارای صادره نمبر (XDC-9298) می باشد، به تاریخ ۲۰ جون سال جاری، از سوی پولیس کانادا ارسال شده، در مکتوب از وزارت امور خارجه افغانستان خواسته شده تا مهدی آرش یما را برای تحقیقات حاضر سازد.

در متن مکتوب درج است که تحقیقات نامبرده به شکل ویدیو و صوتی انجام می شود تا در جریان محکمه منحیث سند از آن استفاده شود.

همچنان پولیس اوتاوا به تاریخ ۲۷ همین برج، به سفارت افغانستان در کانادا ایمیل دیگر تعقیبی ارسال کرده که تاکنون  پاسخ  مکتوب شماره (XDC-9298) را دریافت نکرده است.

در این ایمیل نگاشته شده است که رودنی سیلروکیل مدافع مهدی آرش یما، پیرامون موضوع متذکره با گروه تحقیقاتی پولیس گفتگو نموده است؛ اما پولیس اصرار ورزیده که  باید مهدی آرش یما خود با آنها گفتگو نماید و دراین عرصه خواستار توجه سفارت شده است.

صبغت الله احمدی سخنگوی وزارت امور خارجه در این رابطه، به پژواک گفت که این موضوع تاکنون با وزارت شریک نشده است.

نامبرده در پاسخ به یک پرسش گفت : ((اگر همچو مسئله واقع شده باشد، جرم عمل فردی است، به دیپلومات ما هیچ تعلق ندارد، پسرش باید جواب دهد.))

پژواک خواست تا در مورد  از طریق ایمیل نظریات نادر یما و پولیس کانادا را نیز حصول کند، اما تاکنون به ایمیل پاسخ گفته نشده است.

از جانب دیگر، به  اساس قانون قاچاق انسان و قاچاق مهاجرین افغانستان، تجاوز جنسی از جمله موارد مهم قاچاق انسانی پنداشته می شود.

در فقره سوم ماده یازدهم این قانون درج است، در صورتیکه مجنی علیه مورد استفاده نادرست جنسی قرار گرفته باشد، جانی عمل به حد اکثر حبس طولانی مدت محکوم می شود.

همچنان در ماده ۴۲۹ قانون جزا افغانستان درج است، اگر کدام کس بر شخص دیگر تجاوز جنسی می کند و مجنی علیه کمتر از ۱۸ سال عمر داشته باشد، متجاوز مذکور به ده سال حبس محکوم می شود.

به اساس ماده ۲۷۱ قانون جزاى کانادا، در صورتیکه یک تن بر دختر نابالغ تجاوز جنسی می کند، از دو سال الی چهار سال زندانی می شود، اما اگر مجنی علیه ضربه فزیکی دیده باشد در چنین وضعیت جزا بیشتر می شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement