خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"باید دلایل حذف نامزدان مشخص شود"

"باید دلایل حذف نامزدان مشخص شود"

Sep 06, 2018 - 14:26

کابل(پژواک،۱۵سنبله۹۷): هواداران دو نامزد حذف شده طی راه پیمایی از حکومت و یوناما خواستار ایجاد کمیته بین المللی بی طرف، در مورد حذف شماری از نامزدان از فهرست نهایی انتخابات ولسی جرگه شدند.

کميسيون شکايات انتخاباتى در٢٠ اسد سال روان ٣٥ تن از نامزدان احتمالى انتخابات ولسى جرگه را واجد شرايط نامزدى ندانسته و نام هاى شان را از فهرست نهايى نامزدان ولسى جرگه حذف کرده است.  

این در حالی است که پس از حذف نام ۳۵ نامزد ولسی جرگه از فهرست نهایی، صدها تن از هواداران مولوی تره خیل محمدی، قیس حسن و ضیاءالحق امرخیل از ولایت کابل؛ شیرعلی احمدزی و زرداد فریادی نامزدان (کوچی)؛ اکبر ستانکزی از ولایت لوگر؛ شایسته باز ناصری از ولایت کندز و امان الله هوتکی از ارزگان، ۱۲ روز پیهم دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات و شماری از دفاتر ولایتی این کمیسیون را مسدود کردند و می گفتند تا زمانی که کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد حذف نام شماری از نامزدان ولسی جرگه، تجدید نظر نکند، آنان به اعتراض شان ادامه می دهند.

اما در اين مورد مسوولان کميسيون شکايات انتخابات گفته اند که تمامی تصامیم گرفته شده در کمیسیون های ولایتی شکایات انتخاباتی و یا در کمیسیون ویژه، نهایی است و قابل تغییر نمی باشد.

با این حال، سوم سنبله نیروهای امنیتی ۱۵ خیمه تحصن هواخواهان نامزدان حذف شده ولسی جرگه را از مقابل دروازه ورودی دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات جمع آوری کردند.

از سوى ديگر امروز حدود ۴۰۰ تن از هواداران فوزیه کوفی عضو فعلی ولسى جرگه و نامزد حذف شده ولایت بدخشان و داکتر اسدالله ایوب نامزد حذف شده ولایت تخار طی راه پیمایی از حکومت و دفتر نماینده گی سازمان ملل متحد در کابل خواستار ایجاد کمیته بین المللی بی طرف برای بررسی فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی شدند.

راه پیمایی هواداران نامزدان حذف شده از پارک شهرنو حوالی ساعت ۹:۳۰ صبح امروز آغاز و حوالی ساعت ۱۱:۳۰ درمقابل دفتر نماینده گی سازمان ملل متحد در کابل پایان یافت.

فوزیه کوفی نامزد حذف شده که در میان اعتراض کننده گان صحبت می کرد گفت: «مبارزه ما بخاطر وکالت نیست مبارزه ما به خاطر عدالت است، ما یک هفته به حکومت مهلت دادیم تا کمیته بی طرف را ایجاد کند تا فیصله سیاسی کمیسیون شکایات را بررسی کند که این کار نشد.»

او تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی را سیاسی میداند و می گوید، با حذف سیاسی حذف نمی شوند.

به گفته کوفی، سیاست های تبعیض آمیز وضعیت را بیشتر خراب می سازد و باید حکومت در فکر آرامش مردم باشد نه در فکر سیاست حذف.

وی افزود: «ما امروز با وجود همه مشکلات در مقابل نماینده گی دفتر سازمان ملل متحد امدیم تا کمیته بی طرف ایجاد شود و فیصله کمیسیون شکایات را بررسی کند.»

به گفته موصوف، ادامه سیاست حذف سیاسی سبب به وجود آمدن بحران بیشتر در کشور خواهد شد و باید دلایل حذف نامزدان مشخص شود.

همچنان داکتر اسد الله ایوب نامزد حذف شده از ولایت تخار گفت: «کسانی که خواستند حذف کنند، معلوم دار است که خود شان حذف شده اند و نا مشروع اند و می خواهند نا مشروع ها را بیاورند.»

وی گفت: «ما به تمام ارگانهای عدلی و قضایی و سایر ادارات دولتی مراجعه کردیم اما کسی صدای ما را نشنید، حالا آمدیم تا صدای ما از سوی نماینده گی سازمان ملل متحد شنیده شود.»

او می گوید، اگر به خواست های آنها پاسخ قناعت بخش ارایه نشود به اعتراضات شان ادامه میدهند و انتخابات را تحریم می کنند .

اعتراض کننده گان رسما کاپی قطعنامه شان را به نماینده دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل سپردند و خواهان تامین عدالت شدند.

در قطعنامه اعتراض کنندگان، خواستار ایجاد کمیته بین المللی بی طرف برای بررسی تمام جوانب قضایای در پیوند به خانم کوفی و اسدالله ایوب شدند.

اعتراض کننده گان در قعطنامه هشدار داده اند که در صورتی بر آورده نشدن خواست و مطالبات مشروع شان در سایر ولایات به اعتراضات و تظاهرات گسترده دست می زنند و بار دیگر دفاتر مرکزی و ولایتی کمیسیون های انتخاباتی را مسدود می کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement