خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حدود ٣١ درصد شاگردان در بامیان، مکتب را ترک کرده اند

حدود ٣١ درصد شاگردان در بامیان، مکتب را ترک کرده اند

Sep 06, 2018 - 13:53

بامیان(پژواک، ١٥ سنبله ٩٧): ریاست معارف بامیان می گوید که مشکلات در سکتور تعلیمی در بامیان خیلی گسترده است و عدم رسیده گی به این معضل سبب شده تا بیش از ٣٠ درصد شاگردان، مکتب را ترک گویند.

محمد ایوب آروین رییس معارف بامیان، به آژانس خبری پژواک گفت که نبود بودجه، کمبود معلم، کمبود کتب درسی، نبود ساختمان های معیاری و فقر و تنگدستی از عمده ترین چالش ها فرا روی سکتور تعلیمی در این ولایت می باشد.

موصوف افزود که معارف این ولایت با کمبود ۷۵ درصدی کتب درسی و کمبود ۵۷ درصدی صنوف درسی مواجه می باشد.

آروین علاوه کرد، در حالی که سال تعلیمی به نصف رسیده است، اما شاگردان مکاتب در این ولایت به کتب درسی دسترسی ندارند.

به گفته او، فقر و تنگدستی و افزایش شمار بیجاشده گان داخلی سبب شده است تا ۳۱ درصد شاگردان در پایان سال ١٣٩٦ از رفتن به مکتب رویگردان شوند و کارهای فزیکی انجام دهند، اما وضعیت امسال رو به بهبود است.

او خاطر نشان کرد که نبود بودجه و کمبود حدود ۱۵۰۰ معلم از مشکلات جدی فرا روی معارف بامیان می باشد.

وی علاوه کرد: «با این همه مشکلات مردم بامیان علاقه مند درس و تعلیم بوده و حتی با این وضعیت تلاش والدین این است که فرزندان شان را به مکتب بفرستند.»

به گفته او، در ولایت بامیان ۳۴۷ مکتب وجود دارد و ۱۳۵ هزار شاگرد که ۴۶ درصد آن را دختران تشکیل می دهد مشغول کسب تعلیم اند.

موصوف تصریح نمود،در حالی که معارف بامیان به ٦٠٠٠ آموزگار نیاز دارد، اما امور تدریس توسط ۴۵۰۰ معلم که ۲۵ درصد آن را زنان تشکیل می دهند، پیش برده می شود.

شماری از والدین شاگردان نبود امکانات وعدم دسترسی شاگردان به کتب درسی را از عوامل اصلی ترک مکتب از شاگردان و روی آوردن به کارهای شاقه می دانند.

عبدالاحمد پدر یکی از شاگردان معارف، گفت: «پسرم در صنف دهم مکتب بود، خودش مکتب را ترک کرد، هر چه ما پافشاری کردیم مکتب نرفت.»

او افزود که پسرش برایش گفته است که در مکتب کتاب وجود ندارد و آنان را در فضای باز بدون خیمه در زیر آفتاب درس می دهند.

محمد صادق علی یار یکی از عالمان دین گفت: «روی گرداندن شاگردان از مکتب نگران کننده است و اگر مردم با علاقه مندی به مکتب رو نیاورند، آمار بیسوادی را در جامعه افزایش خواهد یافت.»

به گفته او، پایین بودن کیفیت تدریس در مکاتب سبب می شود تا شاگردان، نسبت به درس و تعلیم کم علاقه شوند.

وی گفت که دولت در این زمینه باید توجه داشته باشد تا چالش ها را از سر راه معارف بر دارد، اگر نه شاگردان از تعلیم محروم خواهند شد و مکتب گریزی افزایش خواهد یافت.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement