خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در نُه ماه اخیر بیش از ٢٠٠ هزار افغان از مرز اسلام قلعۀ هرات به کشور باز گشته اند

در نُه ماه اخیر بیش از ٢٠٠ هزار افغان از مرز اسلام قلعۀ هرات به کشور باز گشته اند

Sep 08, 2018 - 17:28

هرات (پژواک، ١٧ سنبله ٩٧): ریاست امور مهاجرین و عودت کننده گان هرات می گوید که از آغاز سال روان تاکنون، بیش از ٢٢٥ هزار مهاجر افغان به صورت داوطلب و اجباری، از مرز اسلام قلعۀ این ولایت به کشور بازگشته اند.

جاوید نادم رییس امور مهاجرین و عودت کننده گان هرات، امروز در یک نشست خبری گفت که این شمار افراد به خاطر وضعیت بد اقتصادی در ایران و متضرر شدن، به کشور بازگشته اند.

به گفتۀ موضوف، در ٩ ماه سال پار، بیش از ١٢٢ هزار مهاجر افغان به گونۀ اجباری و داوطلب به کشور برگشته بود؛ اما به تناسب سال گذشته در عین زمان، امسال بیش از ٢٢٥ هزار تن از ایران به کشور برگشته اند که افزایش صد درصدی را نشان می دهد.

وی خاطرنشان کرد که از جمع ٢٢٥ هزارتنی که به کشور برگشته اند، حدود ١٥٦ هزار تن آنان به صورت داوطلب و ٩٩ هزار تن دیگر، اجباراً از ایران برگشته اند.

نادم تصریح نمود که در بین این افراد، شماری از خانواده ها که مدارک قبولی کشور ایران نیز دارند، به کشور برگشته اند.

او گفت: «مشکلات اقتصادی دامنگیر ایران شده است و ما نزدیک به چهار میلیون مهاجر در ایران داریم که آن ها هم از این وضعیت متضرر شده اند و از چند ماه به این طرف، بازگشت هموطنان ما سیل آسا شده است که ما همه روزه شاهد برگشت، حدود سه هزار تن در مرز اسلام قلعه هستیم.»

وی علاوه کرد که ١٢٠٠ کودک، ٦٣ خانم بدون محرم، ٣٥٣ بیمار، ٧٩ فرد معتاد به مواد مخدر، ٤٤٧ نیازمند، ١٤٩ کهن­سال و ٦٣ فرد معیوب مشمول افرادی اند که به گونۀ اجباری اخراج شده اند.

رییس امور مهاجرین و عودت کننده گان هرات، از افزایش بازگشت کننده گان ابراز نگرانی کرده، گفت که این اداره با مؤسسات کمک کننده، توانایی کمک به همه افراد نیازمند بازگشت کننده را ندارد.

درهمین حال، جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت درنشستی که چند روز پیش مسئولان محلی هرات با مقام های ایرانی در شهر «خراسان رضوی» آن کشور داشته اند، اخراج اجباری مهاجرین کاهش یافته است.

اما فرهاد افزود که بازگشت مهاجرین و مسکن گزین شدن آنان در شهر هرات، چالش های فراوانی را به همراه دارد که باید وزارت امور مهاجرین و عودت کننده گان، آنان را به مناطق اصلی شان باز گرداند.

او افزود: «اگر قرار باشد، تمام مهاجرین به کشور بازگردند و در داخل هرات بخواهند مسکن گزین شوند، مشکلات زیادی را هم برای دولت و هم برای مهاجرین به بار خواهند آورد.»

با این همه، فعالان سیاسی در هرات، به این باوراند که مهاجران افغان به دلیل کاهش ارزش تومان در ایران، نمی ‌توانند که نیازمندی‌ های اولیه زندگی‌ شان را در این کشور تامین کنند و ناگزیر به کشور باز می گردند.

در پی تعزیرات ایالات متحده امریکا به ایران، تومان ارزش خود را در برابر دالر از دست داده و توان خرید را در بازار از مردم گرفته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement