خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشعل: اگر مالکین تیم های "شپږیزه" حاضر نشدند قراردادهای آنها را فسخ خواهد کرد

مشعل: اگر مالکین تیم های "شپږیزه" حاضر نشدند قراردادهای آنها را فسخ خواهد کرد

Sep 08, 2018 - 20:18

کابل (پژواک، ۱۷ سنبله ۹۷): رییس عمومی کرکت بورد می گوید که لیگ داخلی "شپږیزه" فعال نگهداشته می شود و مالکین تیم های که حاضر نمی شوند، قراردادهای آنها فسخ خواهند شد.

 شپږیزه بزرگترین لیگ کرکت بیست اوره است که از چند سال گذشته بدینسو در داخل کشور راه اندازی می شود.

 اما زمانیکه کرکت بورد، راه اندازی ای پی ایل یا لیگ برتر افغانستان در امارات اعلان کرد، نگرانی بروز کرد که شاید مسابقات شپږیزه صورت نگیرد.

عاطف مشعل مسؤول عمومی کرکت بورد به تاریخ ۱۷ سنبله، طی یک نشست خبری گفت که لیگ داخلی شپږیزه فعال نگهداشته می شود و هر سال راه اندازی خواهد شد.

نامبرده علاوه کرد که تیم های شپږیزه بر شرکت ها فروخته شده و مالکین تیم های که حضور نمی یابند، قراردادهای شان فسخ خواهند شد.

وی گفت: ((اوضاع امنیتی کشور مناسب نیست، بنابر این بازیکنان خارجی را دعوت کرده نمی توانیم.))

نامبرده در مورد مالکین تیم های شپږیزه گفت که آنها یا پول ندارند و یا فاقد مدیریت درست اند.

به قول وی، با آنها تماس گرفته شده، اما پاسخ نمی دهند و نه هم تاکنون حاضر شده اند، اگر تماس بر قرار نکردند، قراردادهای شان فسخ می شود.

او علاوه کرد: ((تیم های متذکره را خود خریداری خواهیم کرد و یا تسلیم افراد دیگر می کنیم، نرخ ها را کاهش دادیم، زیرا بازیکنان خارجی نمی آیند.))

نامبرده در مورد لیگ برتر گفت، به سبب نبود علاقه مندی تاجران افغان، محبور شدند تا تیم های لیگ برتر افغانستان را به شرکت های خارجی بفروشند.

قرار است که مسابقات تجارتی بیست اوره لیگ برتر افغانستان، از تاریخ ۵ اکتوبر سال جاری آغاز و تا ۲۰ همین ماه در امارات متحده عرب ادامه یابد.

مشعل افزود که آنها برای کسب امتیازات نیز اعلان داده بودند، اما هیچ تاجر یک شرکت افغانی حاضر به خرید آن نشدند.

موصوف علاوه کرد، نرخ هر تیم را ۱،۲ میلیون دالر تعیین کرده بود، اما به این نرخ هیچ نوع پروپوزل را دریافت نکرد.

رییس کرکت بورد می گوید، قیمت را به نصف کاهش داد، به هر تیم ۵۵۰ هزار دالر قیمت تعیین کرد که به همین نرخ تیم ها را به شرکت های خارجی به فروش رسانیدند.

مشعل در مورد ابراز نگرانی کرد که تاجران افغان این تیم ها را نخرید و تصریح کرد که برای تاجران افغان یک اقدام مفید بود.

اما نامبرده برملا نکرد که تاجران افغان چرا بر این تیم ها سرمایه گذاری نکردند.

موصوف گفت که در رقابت های لیگ برتر افغانستان، از پکتیا، کابل، ننگرهار، کندهار و بلخ پنج تیم اشتراک می ورزند و در ترکیب هر تیم ۱۰ بازیکن داخلی و ۷ بازیکن خارجی خواهند بود.

به قول مشعل، هر بازیکن از ۲۵ – ۳۰ هزار دالر عاید سالانه خواهد داشت.

وی افزود که در کل دراین رقابت ها، ۵۱ ورزشکار افغان اشتراک می ورزند که در آینده به تیم های مختلف ملی افغانستان بازیکنان مستعد جذب خواهند شد.

مسؤول کرکت بورد ابراز امیدواری کرد که در ای پی ایل بدون هند، بازیکنان تمام کشورهای مطرح دیگر کرکت اشتراک خواهند داشت.

وی افزود که ورزشکاران افغان، از ورزشکاران خارجی نیز کسب تجربه خواهند کرد که بر بازی های آینده آنها تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

مشعل در مورد مسابقات گفت، در خلال ۱۷ روز به شمول مسابقات نیمه نهایی و نهایی، ۲۳ مسابقه راه اندازی خواهند شد و مسابقات از طرف عصر صورت می گیرند که از طریق تلویزیون به گونه مستقیم نشر خواهد شد.

به قول وی، از راه اندازی این مسابقات، هر سال به کرکت بورد افغانستان ۶۰۰ هزار دالر عاید مستقیم رقم خواهد خورد و عاید غیرمستقیم را نیز به دست خواهد آورد.

مشعل می گوید که بازیکنان افغان حدود یک میلیون دالر امریکایی را نیز بدست خواهند آورد که بنیه اقتصادی ورزشکاران نیز با آن تقویه خواهد شد.

به قول موصوف، برخی کشورها در برابر راه اندازی این مسابقات موانع ایجاد می کردند، اما آنها توانستند تا به اداره کرکت بورد امارات در مورد اطمینان دهد.

گرچه نامبرده از کدام کشور نام نبرد، اما هدفش پاکستان بود.

اما موصوف گفت که مسؤول جدید اداره کرکت بورد پاکستان با وی تماس گرفته و ابراز امیدواری کرده تا روابط خود را تقویت کند، شاید بازیکنان پاکستانی هم در آن اشتراک ورزند.

مسؤول کرکت بورد گفت، بعد از اجرای مسابقات لیگ برتر، رقابت های شپږیزه نیز در کابل راه اندازی خواهند شد.

موصوف علاوه کرد که کپ مسابقات جهانی آینده کرکت به افغانستان آورده خواهد شد، پیش از این گفته شده بود که این کپ به سبب مشکلات امنیتی آورده نمی شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement