خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ناامنی¬ها و «تقلب در روند انتخابات» نگرانی وکلا را برانگیخته است

ناامنی¬ها و «تقلب در روند انتخابات» نگرانی وکلا را برانگیخته است

Sep 08, 2018 - 15:48

کابل (پژواک، ١٧ سنبله ٩٧): برخى اعضاى ولسى جرگه، در اولين نشست بعد از رخصتى هاى تابستانى، ضمن نگرانى از وضعيت امنيتى کشور و «تقلب در روند انتخابات»، از حکومت خواستند که براى رفع اين مشکلات اقدامات جدى نمايد.  

شوراى ملى در اول اسد، رخصتى تابستانى را آغاز کرده بود. امروز اولين نشست ولسى جرگه بعد از پايان اين رخصتى برگزار شد. قرار است مشرانوجرگه سه شنبۀ آينده کارش را آغاز کند.

در نشست امروز ولسى جرگه، روى وضعيت امنيتى کشور و چگونگى روند انتخابات ٢٨ ميزان سال روان اين جرگه بحث شد.

وضعیت امنیتی

به اساس يک گزارش آژانس خبرى پژواک، در هشت ماه اول سال روان ميلادى  حدود ١٨٠٠٠؛ اما در هشت ماه اول سال گذشته حدود ١٧٠٠٠ تن در سطح کشور کشتى و زخمى شده اند.

رقم حملات مسلحانه در ماه گذشته نسبت به ماه پيش از آن ٣٢ درصد کاهش يافته بود؛ اما در اين حملات چون بزرگ و بسيار خونين بود، ٢٨٠٠ تن کشته و زخمى شدند. به گونه ميانگين در ماه گذشته در هر حمله ١٧ تن؛ اما در ماه پيش از آن در هر حمله ١٢ تن کشته و زخمى شده بودند. همچنان قابل يادآورى است که ماه گذشته نقاط زياد ولايت غزنى براى چند روز به دست طالبان مسلح سقوط کرد.

محمد نعیم لالی حمیدزی نماینده مردم کندهار در ولسی جرگه، در نشست امروز این جرگه ضمن نگرانى از وضعيت امنيتى کشور، از هیات اداری جرگه خواست تا سایر آجنداها را کنار بگذارد؛ زيرا جرگه بايد تنها روى مسايل امنيتى بحث کند.

او افزود که تلفات افراد ملکی و نیروهای امنیتی افزایش یافته و شاهراه های کشور نا امن شده است؛ اما مسئولان امنیتی همواره گزارش های دور از حقیقت را به رهبری حکومت ارایه می کنند.

وی ارگانهای امنیتی را به بى کفایتی در قبال تامین امنیت شهروندان کشور متهم کرد و خواستار استجواب مسئولان امنیتی به این جرگه شد.

مجیب الرحمان څمکنی نماینده مردم پکتیا در این جرگه گفت که وضعيت امنيتى اين ولايت وخيم است و مخالفين مسلح دولت، همه روزه مسافرين را در شاهراه کابل – گرديز تلاشى مى کنند.

به گفته او مسئولين امنيتى پکتيا در عوض اينکه امنيت را تامين کنند، مى گويند که گرديز مرکز اين ولايت به دست مخالفين مسلح دولت سقوط مى کند.

به گفتۀ او اگر توجه جدی به امنيت پکتیا نشود، برعلاوه شهر گردیز، برخى ولایات همجوار ديگر کابل نیز به دست مخالفين مسلح دولت سقوط خواهد کرد.

موصوف، خطاب به حکومت افزود: «اگر شما توان تامین امنیت را ندارید، اجازه بدهید که مردم امنیت شانرا بگیرند.»

جعفرمهدوی نماینده مردم کابل در این جرگه گفت: «قبلا در هر سال ما شاهد یک قتل عام درغرب کابل بودیم؛ اما حالا به هر هفته رسیده است، کارکرد ارگانهای امنیتی در قبال تامین امنیت شهروندان، مردم را مایوس ساخته است.»

در حمله انتحارى ٢٤ اسد سال روان بر يک مرکز آموزشی خصوصی موسوم به "مهدی موعود" و همچنان در چهاردهم ماه جارى (سنبله)، در حمله انتحارى ديگرى بر يک کلپ ورزشى در دشت برچى شهر کابل، حدود دو صد تن کشته و زخمى شدند.   

عبدالرحیم ایوبی نماینده مردم کندهار در این جرگه گفت که در یک و نیم ماه گذشته، حدود چهار هزار افغان کشته و زخمى شده اند و حکومت مسئول آن است.

وی افزود که با در نظر داشت اين وضعيت، بايد مقام هاى امنيتى سلب اعتماد شوند. 

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه نيز وضعیت امنیتی را نگران کننده دانسته گفت که باید مسئولان امنیتی به نماینده گان مردم پاسخ بدهند.

وی به کمیسیون های امور امنیت داخلی و امور دفاعی این جرگه، وظیفه سپرد که  وزرای امور داخله و دفاعی ملی و رییس عمومی امنیتی را به جرگه فرا خواند؛ تا پرسش هاى نماينده گان مردم پاسخ دهند.

تقلب در روند انتخابات

قرار است انتخابات ولسى جرگه در ٢٨ ميزان سال روان برگزار شود. در حال حاضر آمادگى ها براى برگزارى اين انتخابات جريان دارد. کميسيون مستقل انتخابات اعلام کرده است که بيش از ٩ ميليون تن راى دهنده ثبت نام کرده اند.

اما برخى جريان هاى سياسى مدعى اند که رقم راى دهنده گان که ثبت نام کرده اند، کمتر از رقم اعلام شده مى باشد. همچنان اخيراً ايتلاف بزرگ ملى افغانستان که متشکل از چندين جريان سياسى مى باشد، گفته است که در توزيع تذکره ها براى شرکت در انتخابات و نصب برچسب بر اين تذکره ها، تقلب گسترده شده است.

اين ايتلاف هزاران تذکره جعلى را به خبرنگاران به عنوان ثبوت تقلب در روند انتخابات نشان داد.  

جنرال نظیفه ذکی نماینده مردم کابل در ولسی جرگه، با اشاره به اين موضوع گفت: «تقلب سازماندهی شده روی دست گرفته شده، وظیفه ما و شما است که جلو آنرا بگیریم و نگذاریم که این پروسه ملی سبب ایجاد بحران در کشور شود.»

وی از هیات اداری جرگه خواست تا مسئولان کمیسیون انتخابات و اداره ثبت احوال نفوس را به یکی از نشست های جرگه استجواب کنند تا در مورد تذکره ها و برچسب هايى که مفقود و یا در دسترس جریان های سیاسی قرار گرفته است، وضاحت دهند.

محمد نعیم لالی حمیدزی نماینده مردم کندهار در این جرگه گفت: «اگر سیستم بايومتريک در انتخابات عملی نشود، کسی انتخابات فرمایشی را نمی خواهد.»

او برتطبیق خواسته های احزاب تاکید نموده و گفت که انتخابات با تقلب سازماندهی شده، افغانستان را به بحران خواهد برد.

ايجاد کمیسیون بی طرف، مستقل و با ظرفیت انتخابات، تبديل سیستم انتخاباتی راى واحد غيرقابل انتقال (اس ان تی وی) به سیستم انتخاباتی رای قابل انتقال (ام دی آر)، ثبت رای دهنده گان توسط سیستم بايومتریک و فراهم ساختن زمینه نظارت برای احزاب، ایتلاف های سیاسی و نهادهای مدنی در تمام روند انتخابات، از خواسته هاى برخى احزاب سياسى مى باشند.

محمد سرورعثمانی فراهی نماینده مردم فراه در این جرگه نیز از تقلب گسترده در روند انتخابات سخن گفت و افزود که حکومت باید زمینه انتخابات شفاف را مساعد کند؛ در غیر آن مسئولیت بعدی بر دوش حکومت خواهد بود.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه در اين مورد گفت: «هر چند چالش های بی شمار پروسه انتخابات را احاطه کرده است؛ اما مسئولیت و مکلفیت حکومت است که شرایط انتخابات شفاف، عادلانه و سرتاسری را مساعد نماید.»

وی از کمیسیون مستقل انتخابات خواست تا به فردی و یا اداره ای، اجازه مداخله در امور انتخابات را ندهد و با استفاده از هر میکانیزمی که می شود، جلو تقلب در پروسه انتخابات را بگیرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement