خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هفت واقعۀ بیماری کانگو در ننگرهار ثبت شده است

هفت واقعۀ بیماری کانگو در ننگرهار ثبت شده است

Sep 08, 2018 - 18:19

جلال آباد (پژواک،۱۷ سنبله ۹۷): مسئولین ریاست صحت عامۀ ننگرهار می گویند که در این ولایت، هفت واقعه مرض کانگو ثبت شده و در اثر آن یکتن جان باخته است.

به اساس معلومات ریاست صحت عامۀ ننگرهار، آنها برای تشخیص، معالجه و وقایه بیماری کانگو، امکانات کافی در اختیار دارند و همچنان روند آگاهی دهی عامه را نیز آغاز کرده اند.

کانگو، یک نوع بیماری مهلک ویروسی است که به واسطه یک  نوع حشرۀ موسوم به کنه tick از حیوان  به انسان منتقل می شود؛ اما داکتران می گویند که درکنار تداوی، راه های متعدد حفاظت از آن نیز موجود است.

 مسئولین شفاخانه متذکره می گویند که دراین راستا، برنامه های آگاهی عامه را نیز راه اندازی کرده اند و اکنون مردم علایم این بیماری را می دانند.

انعام الله میاخیل سخنگوی ریاست صحت عامه، به تاریخ ۱۷ سنبله، به آژانس خبری پژواک گفت که تاکنون نزد آنها ۷ هفت واقعه مرض کانگو ثبت شده، که یکتن آنها جان باخته است.

نامبرده علاوه کرد: "هفت واقعه نزد ما ثبت شده که یکى آن مشکوک است، تا هنوز نتیجه  آن به دست ما نرسیده که بیماری کانگو است یا بیماری دیگر؟ همچنان یک بیمار در گذشته است."

به گفتۀ میاخیل، آنها به سطح شفاخانه حوزوی جلال آباد و کلینیک های صحی در ولسوالی ها، برای تشخیص، تداوی و وقایه این بیماری، امکانات بسنده در اختیار دارند و هر کسیکه در مورد مبتلا شدن به این بیماری مشکوک می شود، به مراکز صحی آنها انتقال داده شود.

سخنگوی صحت عامه گفت که در ننگرهار برای جلوگیری از این مرض، کارزارهای آگاهی عامه را از طریق رسانه ها، شبکه های اجتماعی، منابر و راه های دیگر راه اندازی کرده اند.

درعین حال، ریاست زراعت و مالداری ننگرهار، در برخی ولسوالی های افغانستان به همکاری کمیته هالند، کمپاین جلوگیری از بیماری کانگو را آغاز کرده است.

رفیع الله رحیمزی رییس زراعت و مالداری، به پژواک گفت  که در جریان این کارزار، در ولسوالی های بهسود، کامه و گوشته به ۴۵ هزار مواشی ادویه جلوگیری از مرض کانگو تطبیق خواهد شد،  ۱۳ و نیم هزار محل بودو باش مواشی آغیل (طویله) دواپاشی خواهد شد و همچنان  برای تشخیص این بیماری،  از مواشی و کنه tick حدود ۱۵۰ نمونه اخذ خواهد شد.

موصوف علاوه کرد که افزون بر این،  به حدود ۱۰۰۰ مالدار، بسته های حفظ الصحه  داده می شود تا در جلوگیری از بیماری متذکره از آن استفاده کنند.

 از جانب دیگر، داکتران  با وجودی که کانگو را  بیماری کشنده ویروسی عنوان می کنند، می گویند که ذریعه یک حشره از حیوان به انسان منتقل می شود؛ اما توصیه می نمایند که در اثنای استفاده از گوشت مواشی، از دقت کامل کارگرفته شود.

داکتر خیرالله امان متخصص امراض داخله، از خانواده ها و به طور اخص از قصاب ها می خواهد تا زمانیکه خون حیوانات ذبح شده سرد نشده و از ذبح کردن آن دو ساعت سپری نشده باشد، باید بدون داشتن دست کش به آن نزدیک نشوند.

نامبرده گفت که از خون  مواشی مصاب  به بیماری کانگو، بیماری مذکور به انسان ها نیز سرایت می کند؛ باید از احتیاط کامل کار گرفته شود.

این درحالیست که  و زارت صحت عامه، درعید سعید اضحی گذشته، از شیوع بیماری کانگو به سطح کشور، ابراز نگرانی کرده بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking