خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پروژه تمدید فایبرنوری از چین به افغانستان تا یک ماه دیگر آغاز میشود

پروژه تمدید فایبرنوری از چین به افغانستان تا یک ماه دیگر آغاز میشود

Sep 08, 2018 - 15:10

فیض آباد(پژواک، ١٧ سنبله ٩٧): وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید که کار سروی نهایی پروژه فایبرنوری از چین به فیض آباد تکمیل و همزمان با آن، کار عملی تمدید این پروژه آغاز خواهد شد.

فاصلۀ وصل شدن شبکه فایبر نوری از شهر فیض‌آباد تا مرزکشور چین، بیش از ۴۰۰ کیلومترطول دارد و هزینه تطبیق آن به ارزش ۷۰ میلیون دالر امریکایی توسط کشور جمهوری خلق چین، پرداخت می ‌گردد.

شهزادگل آریوبی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، این مطلب را در سفر بازدید از بدخشان که سرپرست وزارت مالیه و سفیر چین وی را همراهی می کردند، در شهرفیض آباد ابراز نمود.

موصوف افزود: «تا یک ماه کار پروژه ۱۷۰ کيلومتر فایبر نوری دهلیز واخان از کشور دوست چین الی شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان، به همکاری تیم تخنیکی کشور چین و افغانستان آغاز خواهد گردید.»

به گفته او، با عملی‌شدن پروژه شبکهٔ فایبر نوری و وصل افغانستان با چین که بخشی از ایجاد راه ابریشم دیجیتالی است، افغانستان به مسیر انتقال معلومات در منطقه تبدیل خواهد شد.

وی علاوه کرد که شبکهٔ فایبر نوری افغانستان، از طریق بندر واخان به کشور چین و ازطریق چین به کشورهای آفریقایی و اروپایی وصل خواهد شد و کشورهای آسیای میانه نیز ازطریق افغانستان به کشورهای جنوب آسیا و از طریق قفقاز به اروپا وصل خواهند شد.

موصوف خاطر نشان کرد که درکنار تطبیق پروژه فایبر نوری از ولسوالی واخان الی شهر فیض آباد، یک سرک خامه به خاطر مراقبت از این پروژه در ولسوالی واخان احداث خواهد شد.

دوکتور همایون قیومی سرپرست وزیر مالیه گفت که با اتصال افغانستان از طریق پروژه فایبر نوری به کشور چین؛ افغانستان از طریق این شاهراه انترنیتی با اروپا، کشورهای دایره عرب و افریقا وصل می شود.

به گفته او، با تمدید شبکه فایبر نوری، جاده ابریشم دوباره احیا خواهد شد.

قیومی گفت که تلاش صورت می گیرد تا در همکاری با وزارت فواید عامه، طرح احداث سرک خامه از ولسوالی واخان الی ولسوالی اشکاشم برای مراقبت از پروژه فایبر نوری در سال مالی آینده شامل پلان گردد.

موصوف افزود: «با آنکه بدخشان با سه کشور هم مرز است و از امکانات بیشتری برخوردار است؛ اما در پنج دهه گذشته کدام توجه خاص به این ولایت صورت نگرفته است.»

وی همچنان علاوه کرد که چین، تعهد اعمار یک بند برق روی آب های بدخشان را نموده است که با اعمار این بندها، نه تنها بدخشان از لحاظ انرژی برق خودکفا می گردد، بلکه به ولایت های هم­جوار نیز برق داده می تواند.

غلام ربانی حیدری رییس مخابرات بدخشان، پروژه فایبر نوری را یک پروژه ملی دانسته، گفت که مفاد آن نه تنها به بدخشان، بلکه برای افغانستان و بالاخره یک معبر عبور ترانزیت فایبر نوری وعرضه خدمات مخابراتی باکیفیت و ارزان برای افغانستان خواهد بود.

لیوجینسونگ سفیر چین در کابل، گفت که کشورش آماده همکاری در همه عرصه های زیربنایی در افغانستان می باشد.

موصوف افزود: «چین در ولایت بدخشان به خصوص در ولسوالی واخان در بخش معارف و صحت کمک نموده و در اعمار کلينیک ها، ومکاتب و ساختمان های اداری این ولسوالی کمک خواهد نمود.

وی ابراز امیدواری کرد که با تمدید پروژه فایبرنوری از ولسوالی واخان به فیض آباد، جاده قدیمی ابریشم دوباره احیا گردد و برنامه کلان اقتصادی چین که ایجاد یک «کمربند اقتصادی» است، جنبه عملی پیدا کند.

او گفت: «ما در بدخشان بندهای برق را خواهیم ساخت و به پوهنتون بدخشان کمک خواهیم کرد و فاکولته زبان چینایی را در بدخشان ایجاد خواهیم نمود.»

به گفته وی، دولت سینکیانگ چین که در همسایگی بدخشان قرار دارد، ۳۰ هزار دالر امریکایی را به خاطر خشکسالی در بدخشان کمک نموده و این پول، نقداً به احمد فیصل بیک زاد والی بدخشان تسلیم داده شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement