خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخی آوازخوانان محلی درخوست با سرودن آهنگ ها مردم را به انحرافات ترغیب می کنند

برخی آوازخوانان محلی درخوست با سرودن آهنگ ها مردم را به انحرافات ترغیب می کنند

Sep 10, 2018 - 18:41

شهرخوست (پژواک، ۱۹سنبله ۹۷): برخی فعالان مدنی و باشندگان خوست می گویند که آوازخوانان محلی این ولایت، در عروسی و محافل دیگر خوشی در اجرای آهنگ های شان، مردم را به استفاده از مواد مخدر و انحرافات دیگر اخلاقی تشویق می کنند.

به قول آنها، برخی آوازخوانان جوان که وارد این دایره هنری شده اند، در اجرای آهنگ های شان جوانان را به استعمال مواد مخدر و بچه بازی ترغیب می کنند و از این درک، پول زیاد به دست می آورند.

آنان درجلوگیری ازاجرای همچوآهنگ ها، ریاست اطلاعات و فرهنگ خوست و مسئولین ادارات ذیربط دیگر را به غفلت متهم می کنند.

اما آوازخوانان انجام این کار را مجبوریت خود عنوان می کنند و می گویند که درعروسی و محافل دیگرخوشی، از سوی حاضرین محفل تهدید می شوند تا آهنگ هايی به فرمایش آنها را زمزمه کنند.

سپین روان نورزی یکتن ازفعالان مدنی این ولایت، به آژانس خبری پژواک گفت شعرها و غزل هايی که آوازخوانان درمحافل خوشی درقالب آهنگ می سراییند، جامعه را به عوض راه درست به فحشا و بی راهه سوق می دهد.

نامبرده افزون بر آوازخوانان، جوانان را عامل دیگراین کارعنوان کرد که نظربه موجودیت فکرمبتذل، آوازخوانان را به اجرای همچو آهنگ ها ترغیب می کنند.

نامبرده گفت: "از اطلاعات و فرهنگ و ادارات دیگر تقاضا دارم تا به این مورد متوجه شوند. ابتدا باید سلیقه هنری جوانان ارتقا داده شود و ازجانب دیگر، به آوازخوانان هم توصیه شود تا آهنگ هايی را انتخاب کنند که سبب اصلاح جامعه شود، نه گمراهی."

محمدقاسم یکتن از باشندگان خوست، به پژواک گفت که درمحافل خوشی، آنعده آوازخوانان بیشترعلاقمند دارند که درآهنگ های شان جوانان را به نوعى به استفاده از مواد مخدر، بچه بازی و راه های بد دیگرتشویق می کنند.

موصوف افزود درصورتیکه مسئولین ذیربط سروقت به این نکته متوجه نشوند و جلو آن را نگیرند، پیامدهای آن خیلی ناگوارخواهد بود.

موصوف علاوه کرد: "دراین جا اگر کدام آوازخوان مردم را به استفادۀ مواد مخدر و بچه بازی ترغیب نکند، آوازخوان ناکام پنداشته می شود، مارکیت ندارد و به محافل هم وی را نمی برند."

ماسترچینوال یکتن از آوازخوانان محلی خوست، طی گفتگو با ‎آژانس خبری پژواک، این را پذیرفت که آهنگ هایش به زیان جامعه است؛ اما دراکثر محافل خوشی با میل تفنگ، به سرودن آهنگ های مبتذل مجبور شده است.

وی افزود: "درست است چنین کارشده، اما جاهای که برای اجرای برنامه دعوت شده ایم، مردم عادی برخواست وغزل مورد دلخوا خود را فرمایش داده واگر آن را اجرا نکنم، برایم می گویند که سازت را بند کن و برو، مواردی هم پیش آمده که به زورمیل تفنگ بالای ما آهنگ سروده است، دراین مورد با آنها موافق نیستیم؛ اما به اساس مجبوریت این کار را می کنیم."

سیدالله گریز یکتن از آوازخوانان محلی دیگر خوست که دراجرای همچو آهنگ ها شهرت دارد، به آژانس پژواک گفت که دولت درعرصۀ تامین امنیت وی، فاقد پلان است و نه هم تاکنون در مورد مسلکی بودن و مشکلات آنها کدام ورکشاپ را برگزار نموده است.

وی علاوه کرد: "حکومت برای ما کاری نکرده تا مشکلات ما را رفع نماید و همچنان دراکثرمحافل، مردم روش خشن و نادرست را در برابر ما انجام می دهند."

ازطرف دیگر، گل رووف شوقی رییس اتحادیه هنرمندان دراین ولایت گفت که آنها آهنگ های خوب می سرایند؛ اما مردم آن را نادرست تعبیرمی کنند.

وی علاوه کرد که درشعرو ادب اکثر جوامع جهان، از نشه و شراب تذکربه عمل آمده؛ اما به حرف وی که معناى اصلی آن چنین نیست.

شوقی گفت: "یک ستایل است و دیگر ترغیب کردن، در بسا موارد شراب، ساقی و چرس ذکرشده؛ اما مردم استفاده ازچنین کلمات را تشویق به مواد مخدرمی پندارند، مردم باید شعرها را تفکیک کنند که درآن مواد مخدرستوده شده و یا به آن ترغیب صورت گرفته است."

نجی الرحمن همدرد رییس مبارزه علیه مواد مخدرخوست نیز  پذیرفت که برخی آوازخوانان، درکنسرت های شان جوانان را به استفاده از مواد مخدرتشویق می کنند.

از سوی دیگر، محمدامین شاه الفت رییس اطلاعات و فرهنگ خوست، با آژانس خبری پژواک تایید کرد که ممکن آوازخوانان مشکلات داشته باشند؛ اما علاوه کرد که حل برخی مشکلات، از قدرت آنها خارج است و به اساس مجبوریت آن را به حکومت مرکزی شریک نموده است.

الفت افزود: "خواسته های مردم را با مرکز درمیان گذاشتیم تا برای مسلکی شدن آوازخوانان کارشود و همچنان آوازخوان باید ثبت و راجسترشود؛ درحال حاضر هرکس وارد میدان می شود و ادعای هنرمد بودن را می کند و چیزهايی را می سراید که مورد پسند جامعه نباشد."

چندی پیش وزارت اطلاعات و فرهنگ به آنعده آوازخوانان که آهنگ های شان به زیان جامعه تمام می شود، تقدیرنامه تحت نام آوازخوانان خوب تفویض کرد و آنها را ستود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking