خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نبود شفاخانه نظامی در ارزگان بر خدمات شفاخانه ملکی اثر سوء گذاشته است

نبود شفاخانه نظامی در ارزگان بر خدمات شفاخانه ملکی اثر سوء گذاشته است

Sep 10, 2018 - 18:51

ترینکوت (پژواک، ۱۹ سنبله ۹۷): به سبب نبود شفاخانه نظامی در ارزگان، فعالیت های شفاخانه ملکی این ولایت با کندی مواجه شده و تداوی بیماران درآن، به گونۀ درست صورت نمی گیرد.

سال های پیش یگانه شفاخانه ۵۰ بستر،  به سطح ولایت درترینکوت اعمارشده که برای ۳۵۰ هزارباشندۀ این ولایت، خدمات صحی را عرضه می کند.

داکترامین الله توخی رییس شفاخانه ملکی ارزگان می گوید که به این شفاخانه ۵۰ بستر، از دوسال گذشته بدینسو، ضمن افراد ملکی، منسوبین نظامی که طی جنگ ها مجروح می شوند نیز انتقال می یابند.

وی به آژانس خبری پژواک گفت که خدمات صحی آنها صرف به افراد ملکی مختص است و خدمات صحی که بایدعرضه شود، به اساس ارقام موجود، برای نیم افراد ملکی هم بسنده نیست.

به قول توخی، دراین جا هزاران سرباز اجرای وظایف می کنند؛ اما برای تداوی آنها هیچ مرکز صحی وجود ندارد و از اکثر بسترهای مریضان ملکی، مجروحین نظامی استفاده می کنند.

رییس شفاخانه ولایتی گفت  بسا اوقات مجروحین نظامی که ازخط مقدم جبهه به شفاخانه انتقال می یابند، با داکتران شفاخانه سلوک نادرست می کنند، سخنان ناسزا و زشت برای آنها می گویند.

داکترتوخی ازمسئولین خواست تا برای بیماران نظامی و مجروحین جنگ، مرکزصحی ایجاد کند، تا مشکلات موجود آنها رفع شود.

نامبرده گفت که درکنارترینکوت و ولسوالی های این ولایت، هر روز شمار زیادى بیماران از ولسوالی های نیش و میانشین، به این شفاخانه مراجعه می کنند که نمی توانند به همه مریضان ملکی و نظامی رسیدگی نمایند.

به قول موصوف، وقوع جنگ ها درولسوالی ها و موجودیت مشکلات در برابر عرضۀ خدمات صحی، سبب افزایش بیماران درشفاخانه مرکزی شده است.

ازجانب دیگر، مردم عام و بیماران ملکی هم تقاضا دارند تا برای نظامیان شفاخانه ويژه اعمار شود.

محمد کریم که از ولسوالی چوره به شفاخانه ملکی مراجعه نموده بود، به پژواک گفت که دراینجا منسوبین نظامی می آیند و درطول روز، داکتران با آنها مصروف می باشند.

به حرف وی، اکثر اوقات داکتران به سر وقت به وضعیت افراد ملکی بیمار رسیدگی نمی کنند و نه هم درشفاخانه ادویه داده می شود.

مراجعین نظامی به این شفاخانه می گویند از ناچاری اینجا می آیند؛ زیرا شفاخانه ويژه ندارد.

یک سربازپولیس که چند روز پیش درکمربند شمالی شهرترینکوت طی درگیری با طالبان مسلح مجروح شده، به پژواک گفت که آنها شفاخانه خصوصی ندارند، همیشه این جا مراجعه می کنند.

نامبرده نیزشاکی بود که به سبب ازدحادم، به موقع معین به آنها رسیدگی صورت نمی گیرد.

محمد قسیم محمدی یکتن ازمتنفذین قومی ارزگان، به پژواک گفت این ولایت که هر روز شاهد جنگ است، نبود شفاخانه معالجوی خصوصی نظامی درآن مشکل عمده است.

محمد کریم کریمی معاون شورای ولایتی، به پژواک گفت دراینجا ازچند سال گذشته هرمسئول که توظیف شده، صرف برای پر کردن جیب شخصی خود تلاش ورزیده و مشکل اساسی مردم را رفع نکرده است.

اسدالله سعید والی ارزگان ميگويد که تلاش به خرج می دهد تا برای تاسیس شفاخانه نظامی، با ارگانهای مربوطه گفتگو نماید.

نامبرده به پژواک گفت نه تنها برای پرسونل نظامی به ایجاد شفاخانه نیازاست، بلکه باید برای افراد عادی هم عرضۀ خدمات صحی تسریع يابد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement