خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"گشت زنی و فیرهای هوایی هواداران احمدشاه مسعود توهین به ملت است"

"گشت زنی و فیرهای هوایی هواداران احمدشاه مسعود توهین به ملت است"

Sep 11, 2018 - 15:34

کابل(پژواک،۲۰سنبله ۹۷): برخی اعضای مشرانوجرگه، گشت زنی و فیرهای هوایی هواداران احمدشاه مسعود را توهین به ملت خوانده از حکومت می خواهند کسانى که در پيوند به اين فيرها بازداشت شده،  مورد پیگرد قرار دهد.  

احمدشاه مسعود قوماندان مشهور جمعيت اسلامى افغانستان، به تاریخ ۱۸ سنبلۀ سال ۱۳۸۰ هجری شمسی، توسط دو حمله کنندۀ انتحاری عرب تبار که خود را خبرنگار یک شبکۀ خبری خارجی معرفی کرده بودند، در منطقۀ خواجه بهاءالدین ولایت تخار، کشته شد. از این روز که آغاز «هفته شهيد» نيز مى باشد، همه ساله يادبود مى شود.

به همين مناسبت روز يکشنبه (١٨ سنبله)  نيز مانند سال هاى گذشته، هواداران احمدشاه مسعود در شهر کابل، در موترها گشت زنى نمودند و حين اين گشت زنى فيرهاى هوايى مى کردند.

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، در اثر اين فيرها ٢٢ تن در شهر کابل زخمى شده اند. 

از سويى هم وزارت داخله می گويد که حدود یک صد تن از افرادی که دست به اخلال و نظم عامه زده اند بازداشت شده، ۳۰ عراده موتر متوقف و ۱۵میل سلاح مختلف النوع ضبط گرديده است.

در نشست امروز مشرانو جرگه، روى اين موضوع بحث کردند و فيرهاى هوايى در شهر را به شدت انتقاد کردند.

زلمی زابلی عضو مشرانو جرگه گفت: «در روز شهید آن چه صورت گرفت، توهین به تمام ملت بود، ملت مایوس شده؛ چون ۱۸ سنبله به روز وحشت تبدیل شده است، ۱۷ سال است که همه ساله در هجده هم سنبله، ملت از سوی شماری از اوباشان توهین می شود.»

رحمت الله اڅکزی عضو دیگر این جرگه گفت: «اعمال هواداران مسعود در هجده هم سنبله، سبب متنفر شدن مردم از مسعود شد، کسانی که امکانات را در اختیار اوباشان قرار داده، شناسایی و مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.»

محمد حنیف حنفی عضو ديگر این جرگه گفت: «ما هر سال در هجدهم سنبله شهید و زخمی داریم، اگر سال آینده چنین اعمال تکرار شود ما علیه آنها دست به کار می شویم، فیرهای هوایی و گشت به خاطر یادبود از شهداء در هیچ دینی وجود ندارد.»

او افزود که در این روز باید ختم هاى قرآن کريم و خیرات شود، نه اینکه افراد بی گناه کشته و زخمی شوند.

برخى اعضاى ديگر اين جرگه نيز اظهارات مشابه داشتند.

فضل هادی مسلمیار در انتقاد بر نیروهای امنیتی گفت: «در هجدهم سنبله، نيروهاى امنيتى در دوربین هم دیده نمی شدند، کسانی که بازداشت شده، باید محاکمه شوند تا عبرت به دیگران باشد.»

او از حکومت خواست تا قانون را بالای همه یکسان تطبیق کند و زمینه اى را مساعد نکند که ملت دست به کار شود؛ زيرا از اين وضعيت به تنگ آمده است.  

به گفته موصوف هفته شهید به تمام شهدای کشور ربط دارد و نباید از این روز، شماری سوء استفاده کنند.

مسلمیار در اشاره به گشت زنى و فيرهاى هوايى هجدهم سنبله در شهر کابل گفت که اين چنين عملکرد توهین به شهدای کشور است و سبب انزجار مردم در برابر کسانی مى شود که از خود شایستگی نشان داده اند.

این در حالی است که روز گذشته، شماری از اعضای ولسی جرگه نیز فيرهاى هوايى و گشت زنى در شهر کابل را انتقاد کردند و از حکومت خواستند که تا متخلفین را مورد پیگرد قرار دهد.

قابل ذکر است که بنياد احمدشاه مسعود پيش از اين گفته بود، کاروان هايی که در «هفتۀ شهيد» در جاده ها گشت و گذار می کنند و سبب اذيت مردم مى شوند، مربوط به اين بنياد نيست و بايد پوليس مانع آن ها شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement