خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اشرف غنى: دوسيه هاى زندانيان بررسى مجدد گردد

اشرف غنى: دوسيه هاى زندانيان بررسى مجدد گردد

Sep 12, 2018 - 15:02

کابل (پژواک، ٢١سنبله ٩٧): رئیس‌جمهور غنی در مراسم تهدابگذاری شماری از ساختمان‌های زندان پل‌چرخی، ضمن اينکه بر مدیریت سالم محابس تاکید کرد، به زندانيان وعده سپرد که دوسیه های شان بررسی مجدد می شود تا عدالت تطبیق گردد.

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، صبح امروز سنگ‌ تهداب شفاخانۀ ۵۰ بستر محبس پل‌چرخی، ساختمان اداری و څارنوالان و بلاک جدید برای محبوسین را گذاشت.

درخبرنامۀ ارگ که کاپى آن امروز به آژانس خبرى مواصلت کرده، گفته شده است که سپس انجنیران و مسئولین مربوطه، در مورد ساختمان‌های متذکره معلومات داده، گفتند که  ساختمان اداری و څارنوالان، در دوطبقه اعمار می‌گردد و دارای ۲۴ اتاق می‌باشد. همچنان بلاک جدید محبوسین، دارای هشت بال و ۲۵۶ سلول بوده که گنجایش سه هزار محبوس را دارد و در آن، سهولت‌های لازم در نظر گرفته شده است.

بعداً رئیس‌جمهور کشور که از سوی شماری از اراکین بلندرتبۀ دولتی همراهی می‌گردید، در مراسمی که بدین مناسبت در تالار محبس پل‌چرخی برگزار گردیده بود، اشتراک کرد.

 خبرنامه مى افزايد که در این مراسم، ابتدا فرید حمیدی لوی څارنوال کشور صحبت کرد و با اشاره به اینکه مسئولیت حکومتِ پاسخگو، رسیدگی به مشکلات تمام اتباع کشور است، گفت که در مطابقت به امکانات دولت، مشکلات زندانیان حل خواهد شد.

وی در مورد فرامین عفو و تخفیف رئیس‌جمهور برای محبوسین و محجوزین معلومات داد و گفت که به مناسبت روز جهانی معلم، شماری از معلمین زندانی که با شرایط فرمان برابر باشند، از این فرمان مستفید می‌گردند.

حمیدی دربخشى از صحبت هايش گفت که روی ترتیب یک طرزالعمل به خاطر رخصتی قانونی محبوسین، کار جریان دارد و قانون برای محبوسین صعب‌العلاج نیز تصویب شده و برای تشخیص مریضان متذکره، یک کمیتۀ بررسی ایجاد گردیده است.

وی افزود که کار بالای اختصاص یک بودجۀ مناسب برای ریاست عمومی محابس نیز جریان دارد و لوی څارنوالی در تلاش است که به خاطر ملاقات اقارب محبوسین، سهولت های بیشترى را ایجاد کند.

سپس ویس احمد برمک وزیر امور داخله صحبت نموده، گفت وزارت امور داخله مطابق برنامه اصلاحی چهارساله، روی ظرفیت مدیریتی و مسلکی محابس کار می کند و ساختمان محابس ۱۸ ولایت تکمیل شده، در ۵ ولایت کار بالای اعمار تعمیر محابس و همچنان کار تدارکاتی اعمار محبس ۵ ولایت دیگر در کمیسیون تدارکات ملی، جریان دارد.

اين مقام بلند پايه امنيتى کشور، افزود که ۴۵ درصد محبوسین در کورس های سوادآموزی، کمپیوتر و زبان انگلیسی مصروف اند و ۴۰ در صد دیگر آن، مصروف آموزش های حرفوی می باشند.

وی با اشاره به اینکه اصلاحات در ریاست عمومی محابس جریان دارد، گفت که ۲۸۰ تن از کارمندان مدیریت های محابس که در فساد دست داشتند، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده اند.

متعاقباً قاری ظفر به نمایندگی از زندانیان صحبت کرد و ضمن تشکر از رفتار نیک مسئولین و محافظین، از توجه رئیس جمهور غنی به محبوسین و اینکه تا اکنون سه بار برای بررسی زندان پلچرخی تشریف آورده است، تشکر کرد.

وی خواست ها و مشکلات محبوسین را در عرصه های مختلف از جمله مشکلات صحی، تخفیف ۷۵ درصدی، تبدیلی شماری از زندانیان به محابس ولایات، تراکم زندانیان در اتاق ها و توجه در بخش تخفیف میعاد حبس، بیان نمود.

رئیس جمهور غنی پس از استماع صحبت های آنان گفت که هدف از اعمار این تعمیرات، آوردن سهولت های بیشتر برای محبوسین می باشد.

وی به محبوسین وعده سپرد که دوسیه های شان بررسی مجدد می شود تا عدالت تطبیق گردد.

رئیس جمهور افزود که در ساحه پل چرخی، ۱۲۰۰ جریب زمین موجود است که به یک پارک بزرگ مبدل خواهد شد و همچنان یک منار هم جهت یادبود از تمام شهدا در اینجا اعمار می شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد که خواسته های شما مورد بررسی قرار می گیرد و در رابطه به زنان محبوس گفت که بالای دوسیه های آنان تجدید نظر کامل صورت می گیرد و برای رسیدگی به مشکلات زنان زندانی، توجه بیشتر ضرورت است.

رئیس جمهور غنی در خصوص پیشنهاد انتقال شماری از زندانیان به ولایات، گفت که انتقال زندانیان به صورت شفاف و از طریق یک میکانیزم واضح صورت گیرد تا حق هیچ محبوسی ضایع نگردد.

محمد اشرف غنی درادامۀ صحبت هايش گفت که قضایای محبوسین توسط یک هیات، دوباره مورد بررسی قرار گیرد و در مورد زندانیانی که به اعدام محکوم شده اند، یک هیاتی زیر نظر استاد دانش، کار می کند.

وی اضافه کرد که فرامین عفو و تحفیف از سوی رئیس جمهور، سر وقت انجام خواهد شد و به وزیر داخله هدایت داد که ریاست ها و مدیریت های محابس از افراد غیر مسلکی تصفیه شود و هیچ کسی حق رشوه و باج گیری را ندارد.

رئیس جمهور با اشاره بر اینکه محبوسین، از کورس ها و برنامه های آموزش های فنی و حرفوی استفادۀ بیشتر نمایند، گفت که از ظرفیت ها و مهارت های محبوسین، در اعمار تعمیرات متذکره با پرداخت معاش استفاده صورت می گیرد.

وی در اخیر سخنانش گفت که دستگاه مدیریتی محابس، باید انسان محور شوند و رفتار و برخورد انسانی با زندانیان صورت گیرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement