خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بانک مرکزی: سودجویان در بلندرفتن ارزش دالر دست دارند

بانک مرکزی: سودجویان در بلندرفتن ارزش دالر دست دارند

Sep 12, 2018 - 17:38

کابل (پژواک، ۲۱ سنبله ۹۷): مسئولان بانک مرکزی، بلند رفتن ارزش دالر در برابر افغانی را کار شماری از سودجویان خوانده و اعلام کردند که به منظور ثبات ارزش افغانی در برابر دالر، بانک مرکزى تا دو روز دیگر ۳۲ میلیون دالر به بازار عرضه می کند.

این در حالی است که از صبح امروز تاکنون ارزش دالر امریکایی در برابر پول افغانی دو بار افزایش داشته است. صبح امروز در سرای شهزاده کابل، یک دالر امریکایی ۷۶٫۵۰ افغانی تبادله می شد؛ اما با گذشت کمتر از سه ساعت این مرکز بزرگ تبادلات ارز در پایتخت اعلام کرد که یک دالر امریکایی به ۷۷٫۲۰ افغانی خرید و به ۷۷٫۳۰ افغانی فروش می شود.

مسئولان بانک مرکزی، دلیل بلند رفتن ارزش دالر در برابر افغانی را کاهش ارزش ریال ایران و کلدار پاکستان در برابر دالر دانسته می گویند که شماری از سودجویان با استفاده از این فرصت دست به احتکار اسعار خارجی زده اند.

خلیل صدیق رییس بانک مرکزی، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که احتکار دالر توسط شماری از سودجویان، کاهش ارزش پول ایران و پاکستان، بالا رفتن ارزش کُلی دالر در برابر تمام اسعار خارجی و افزایش تقاضای دالر در پاکستان و ایران، از عوامل تازۀ بلند رفتن ارزش دالر در برابر افغانی است.

وی، کسر وسیع تجارت، سطح پائین تولیدات داخلی و ناامنی را از عوامل دیگر بلند رفتن ارزش دالر در برابر افغانی خوانده، گفت که این عوامل از چندین سال به این سو وجود دارد.

موصوف از سودجویان نام نبرد؛ اما گفت شماری از سودجویانی که کارهای خلاف انجام می دهند، بسیار محدود هستند و از شرایط سوء استفاده و احتکار می کنند و ذهنیت عام را مغشوش می سازند.

او تصریح نمود که تلاش می کنند که با همکاری ادارات ذیدخل، سودجویان را شناسایی و به پنجه قانون بسپارند.

رییس بانک مرکزی، بر شهروندان اطمینان داده گفت: «ما تمام نیازمندی واقعی اسعاری افغانستان را مرفوع ساخته می توانیم و توانش را داریم، در سال های پیش نیز چندین بار به یک بارگی دالر چند افغانی بالا رفته است.»

وی، در پاسخ به پرسشی افزود: «ما از بازار آزاد پیروی می کنیم و هیچ حق نداریم که نرخ اسعار را کنترول کنیم، ما از پالیسی نرخ نوسانی مدیریت شده استفاده می کنیم، نرخ دالر مانند سایر اموال در مارکیت به اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود، ما فقط وقتی مداخله می کنیم که عوامل احتکاری و سودجویانه در آن ذیدخل باشد.»

او خاطر نشان کرد که در طول امسال افغانی در برابر دالر، ۷،۹ درصد تنزیل ارزش داشته است؛ اما پاکستان ۱۲ درصد، روپیه هندی ۱۲،۶ درصد، لیره ترکی ۶۹ درصد و ریال ایران ۲۷۷ درصد تنزیل داشته است.

وی، با اشاره به اینکه تغییرات یادشده بالای پول افغانی نیز تاثیرات خود را می گذارد، گفت که با آن هم به مقایسه سایر کشورها، کمترین تاثیر را بالای پول افغانی گذاشته است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement