خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رییس جمهور غنی بر بهبود اساسی ارایۀ خدمات صحی شفاخانه ها تاکید کرد

رییس جمهور غنی بر بهبود اساسی ارایۀ خدمات صحی شفاخانه ها تاکید کرد

Sep 12, 2018 - 10:23

کابل (پژواک، ٢١ سنبله ٩٧): رييس جمهور غنی ضمن تاکید بر بهبود اساسی ارایۀ خدمات صحی شفاخانه ها و تعدیل پروسه های تدارکاتی، خواستار پیشرفت در عمل گردید.

در خبرنامه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری که به آژانس خبری پژواک مواصلت نموده، آمده است که رییس جمهور محمد اشرف غنی در دیدار شام دیروز با مسئولین سکتور صحت و نمایندگان سازمان ‌های بین المللی در ارگ گفته است که به ‌خاطر بهبود ارائه خدمات صحی باید در وزارت صحت عامه تغییرات اساسی رونما گردد.

موصوف افزوده است: «ما خواهان یک سیستم واحد و واضح هستیم و وزارت صحت باید صاحب مالکیت سکتور صحی و در این راستا پاسخگو باشد.»

وی خاطر نشان کرده است که رضایت مردم از ارائه خدمات صحی پائین است و وزارت صحت عامه و موسسات مربوطه در هماهنگی و همکاری مشترک باید رضایت و قناعت مردم را حاصل کنند.

او گفته است: «در صورتیکه انجیوهای قراردادی معاش کارکنان خود را به موقع آن پرداخت نکنند، قرارداد از آنان گرفته می‌شود.»

غنی تصریح نموده است که والیان و ولسوالان حق و صلاحیت دارند که در مورد حاضری کارمندان صحی انجیوها به رياست جمهور معلومات دهند.

وی گفته است: «در بخش خدمات صحی ما خواهان مشارکت دوامدار و میان‌ مدت با انجیوها هستیم و در ساختار انجوها باید تجدید نظر صورت گیرد و نیز سیستم شکایات تلیفونی ایجاد گردد.»

موصوف علاوه کرده است که در بدل اجراات و به منظور جلوگیری از فساد، باید سیستم واضح به وجود آید.

غنی خاطر نشان نموده است: «حالت کنونی در سکتور صحت پاسخگو نبوده و قابل قبول نمی ‌باشد، زیرا ما پیشرفت را روی کاغذ نه، بلکه در عمل می‌خواهیم.»

در همین حال معین وزارت صحت عامه در مورد افزایش کیفیت خدمات صحی، مدیریت خوب قراردادها و انجوهای مربوطه، شفافیت و رقابت و تعدیل تضمینات، معلومات داد.

موصوف گفته است که برای مدیریت خوب خدمات صحی در هماهنگی با ادارات مربوطۀ دولتی، مؤسسات بین‌المللی و تمویل ‌کننده‌گان، کمیتۀ ارزیابی ایجاد گردیده است.

وی اضافه کرده است: «هر انجیوی که مطابق به قرارداد خدمات ارائه نکند، به عوض آن انجیوی دیگر انتخاب خواهد شد.»

معین وزارت صحت عامه ارزیابی‌های مردمی را در بهبود وضعیت خدمات‌ رسانی صحی مهم خوانده گفت: «شکایت آن‌ها که در هرسطح باشد، مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. وی افزود، پس از این برای انجیو پیشکی نه، بلکه پس از اجراآت ‌شان پول پرداخت خواهد شد.»

سپس نمایندۀ بانک جهانی، طرح وزارت صحت عامه را به منظور بهبود کیفیت خدمات صحتی مؤثر خواند و به‌ خاطر پیشرفت آن، به وزارت صحت عامه، انجیوها و تمویل ‌کننده‌گان پیشنهاد نمود تا هماهنگی و همکاری شان را تسریع ببخشند.

عبدالحمید صدیقی به نمایندگی از مؤسسات غیر دولتی از توجه رئیس‌جمهور نسبت به مشارکت و همکاری میان وزارت صحت و انجیوهای غیر دولتی تشکر کرده و برای بهبود امور خدمات‌ رسانی در سکتور صحت، خواهان تطبیق اصل مکافات و مجازات گردید.

بعداً داکتر فضل ‌محمود فضلی مشاور ارشد رئیس‌ جمهور با اشاره به پریزنتیشن وزارت صحت عامه برای بهبود کیفیت خدمات صحی گفت که شیوۀ ارزیابی ارائه خدمات صحی باید واضح باشد و نیز بخش تفتیش از انجیوها در آن اضافه گردد.

همچنان انجنیر الهام‌ عمر هوتکی رئیس ادارۀ تدارکات ملی گفت: «قراردادهای سکتور صحت در هماهنگی با بانک جهانی از پروژه به برنامه مبدل گردیده است.»

وی افزوده است که برای جلوگیری از انحصار و اشتراک و رقابت انجیوها مشکلات تضمینات از سر راه برداشته شده است.

هوتکی تصریح کرد که در گذشته، قبل از تمام ‌شدن وقت قرارداد، ۹ ماه قبل تمام پول به انجیوها داده می‌ شد، اما از این پس در بدل اجرای کار برای آن ها پول داده می ‌شود.

متعاقباً سبحان رؤف معاون ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست‌جمهوری، با تاکید بر افزایش کیفیت خدمات صحی و رضایت مردم گفت که در روشنایی ارزیابی‌ها باید سطح کیفیت خدمات صحی و رضایت مردم از آن مشخص گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement