خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صبغت الله مجددی خواستار تجديد نظر در پیمان امنیتی با امریکا شد

صبغت الله مجددی خواستار تجديد نظر در پیمان امنیتی با امریکا شد

Sep 12, 2018 - 17:42

کابل(پژواک، ۲۱ سنبله ۹۷): صبغت الله مجددی، گسترش ناامنی و نابسامانی در کشور را نگران کننده خواند و از تمامی رهبران و جریان های سیاسی خواست تا برای تغییر وضعیت متفق شوند.

حضرت صبغت الله مجددی از رهبران جهادی و رییس جمهور پیشین دولت اسلامی افغانستان، امروز در یک نشست خبری که به هدف ایجاد هماهنگی و وحدت ملی در راستای نجات کشور از بحران، در منزلش راه اندازی شده بود، درحالیکه شماری از رهبران و چهره های مطرح جهادی، سیاسی حضور داشتند، گفت که افغانستان در بدترین وضعیت از همه لحاظ قرار گرفته است و نیاز است تا برای بیرون رفت از این بحران همه مشترکاً باهم کار کنند.

حامد کرزی رییس جمهور پیشین، محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی، محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، سید منصور نادری رهبر حزب پیوند ملی، حامد گیلانی رهبر حزب محاذ ملی، وحیدالله سباوون رهبر حزب متحد اسلامی، احمدولی مسعود رییس بیناد احمدشاه مسعود، عبدالحکیم منیب رهبر حرکت انقلاب اسلامی مردم افغانستان، انوارالحق احدی رهبر جبهه نوین ملی افغانستان، محمد یونس قانونی از چهره های مطرح جهادی و شماری از اعضای ولسی جرگه، از جمع اشتراک کننده گان این نشست بودند.

مجددی  درنشست امروزگفت که امریکا در تطبیق مواد پیمان امنیتی کوتاه آمده و به تعهدات خود عمل نکرده و این وضع، به یقین تجدید نظر جدی را در این قرارداد ایجاب می نماید.

موصوف در ادامه صحبت هایش افزود: «با درنظرداشت اینکه کشور ما هرروز بیشتر از پیش شکار مصایب و بحران ها می گردد و از اینکه در زمامداری موجود دولت شفافیت دیده نمی شود، مشوره ها را نمی شنوند، فساد اداری به بالاترین حد رسیده است و کشور به بحران رفته است، نیاز است تا شما باهم برای بیرون رفت از این بحران باهم متحد شوید.»

وی گفت: «جدا بودن ما باعث شده تا سیاست ها و رقابت های جهان و کشورهای منطقه، تاثیرات ناگوار خود را بر اوضاع سیاسی، امنیتی و اقتصادی ما تحمیل می نمایند.»

مجددی که پنج سال قبل رياست لوجرگه عنعنوى مردم افغانستان را برعهده داشت، و خواستار امضای بدون قید و شرط پیمان امنیتی با ایالات متحده امریکا از سوی حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان دراين جرگه عنعنوی شده بود، در نشست امروز خواستار بازنگری جدى این پیمان از سوی حکومت شد.

موصوف در آن زمان گفته بود:  کرزی صاحب هیچ حق ندارد که همچون یک گپ را مطرح کند، من می گویم که کار سهو و اشتباه می کند؛ بخاطریکه تمام خواهشاتى که کرزی صاحب داشت و آنچه را که ما می خواستیم آنها تطبیق و قبول کردند. با آن هم آنها را معطل می سازند، این کار به ضرر و زیان افغانستان است و ما هیچ آن را قبول نداریم.»

در همین حال، برخی اعضای ولسى جرگه و مشرانوجرگه، ضمن نگرانی از وضعیت امنیتی در کشور، امریکا را در امر مبارزه با «تروریزم» در افغانستان ناکام خوانده، خواستار تجدید نظر در مورد پیمان امنیتی با امریکا شدند.

پيمان امنيتى ميان افغانستان و ايالات متحده امريکا در ماه ميزان سال ١٣٩٣ در کابل امضا شد.

مجددى درادامۀ صحبت هايش درنشست امروز گفت که حملات «تخریبی، انتحاری و وحشیانه دشمن» هر روز صدها تن را به خاک و خون می کشاند.

وى علاوه کرد: «ما هر روز شاهد کشته شدن و مجروحیت صدها تن از سربازان اردوی ملی و پولیس ملی که جان های شیرین خود را از دست می دهند، هستیم.»

درقطعنامه مشترک رهبران جهادی، ملی و سیاسی کشور که امروز در این نشست صادر شد آمده است که شرایط کشور، روز به روز منجر به بحران می گردد، نابسامانی های موجود در نظام، انهدام اصول عدالت اجتماعی، پامال نمودن اصول دیمکراتیک زمامداری، تداوم حکومتداری ناسالم، توسعه ناامنی ها، سرایت جنگ به ولایات امن و امثال آن، بسا مشکلات حیاتی و مهم دیگری اند که باعث نگرانی های مردم و جامعه گردیده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan
Maiwand Bank - Just Banking