خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

قوماندان پولیس محلی ولسوالی اچین با دو برادرش گرفتارشده اند

قوماندان پولیس محلی ولسوالی اچین با دو برادرش گرفتارشده اند

Sep 12, 2018 - 19:14

جلال آباد (پژواک، ۲۱سنبله ۹۷): مسؤولین ولایت ننگرهارمی گویند که قوماندان پولیس محلی ولسوالی اچین با دو برادرش که به قتل، تهدید، ضرب و شتم افراد ملکی و برخی جرایم دیگرمتهم است، ازسوی پولیس بازداشت شده اند.

اما سران قومی شینواری می گویند که درعقب همه این مشکلات، جلال پاچا پدرقوماندان بازداشت شده قراردارد و تازمانیکه وی دستگیر نشود آنها به اعتراضات شان پایان نمی دهند.

متنفذین قومی وجوانان شینواربه تاریخ ۲۰ سنبله درمنطقه دکه ولسوالی مومندره مظاهره کردند و شاهرای جلال آباد – تورخم را به روی ترافیک مسدود کرد، اما مظاهره کنندگان هنوزهم راه را نگشوده و می گویند که درقدم اول باید خواست های آنها پذیرفته شود.

بعد ازچاشت دیروز، درجریان مظاهره ، حمله انتحاری نیز صورت گرفت که منتج به کشته شدن ۶۸ تن و جراحت ۱۶۵ تن دیگرگردید.

آنها شاکی بودند که بلال پاچا قوماندان پولیس محلی و پدرش جلال باچا برمردم ملکی ظلم می کنند، مردم بی گناه را قتل می کنند، مورد ضرب وشتم قرارمی دهند، اموال آنها را به یغما می برند و اعمال غیرقانونی دیگر را مرتکب می شوند.

به قول آنان، چندین باردرمورد این افراد به اداره ولایتی، قوماندانی امنیه وحتی رییس جمهورشکایت کرده، اما کس دراین عرصه اقدام نکرده است؛ بنابراین برای احقاق حقوق خود مظاهره کردند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهاربه تاریخ ۲۱ سنبله، به آژانس خبری پژواک گفت که درواکنش به خواست های مظاهره کنندگان شنیوار، پولیس امروز جلال پاچا قوماندان پولیس محلی را با دو برادر وی میرویس وجلیل بازداشت کرده اند.

موصوف افزود که بلال پاچا درگذشته نیزدرواکنش به انتقادات مردم بازداشت شده بود، اما درآن زمان کس عریضه و اسناد را علیه وی ارایه نکرد؛ بنابراین دوباره رها شد.

درعین حال عبیدالله شینواری معاون شورای ولایتی ننگرهار می گوید که مردم شینوار، صرف به گرفتاری بلال باچا و برادرانش اکتفا نمی کنند.

موصوف به آژانس پژواک گفت که قوماندان امنیه ننگرهار، څارنوال نظامی این ولایت و رییس هیئت نظامی اعزامی ازمرکزنیز باید دستگیرشوند؛ زیرا این افراد مسؤولیت تحقیق این قضیه را بدوش گرفته بودند؛ اما درمورد بلال پاچا و پدرش جلال پاچا هیچ اقدام نکردند.

ازجانب دیگرملاجان شینواری متنفذ قومی دیگر نیزمی گوید که با گرفتاری بلال پاچا مشکل حل نمی شود، باید پدر وی جلال پاچا نیزبازداشت شود.

وی به پژواک گفت : ((تاکنون معلومات نداریم که بلال پاچا دستگیرشده یا خیر؛ زیرا به ما نشان داده نشده است، اما موضوع مهم این است که باید جلال باچا گرفتارشود، نامبرده یک شخص جابر وگنهکاراست که همه قتل ها و مظالم را او مرتکب شده، وی مجرم اصلی است.))

نامبرده علاوه می کند که راه را تا بازداشت (جلال پاچا) که خواست اصلی آنها است، باز نخواهد کرد.

حاجی حضرت علی نماینده مردم ننگرهار در ولسی جرگه می گوید که اهالی شنیوارچند بار ازقوماندان پولیس محلی به مسؤولین ننگرهار و کابل شاکی شدند، اما کس به خواست آنان اعتنا نکرد.

نامبرده که امروز در ولسی جرگه سخن می گفت، افزود که قوماندان یادشده پولیس محلی درقاچاق مواد مخدر، ناامنی ها و اختطاف صرافان دخیل است.

به قول موصوف، بلال پاچا درگذشته معاون منگل، قوماندان لشکراسلام گروه طالبان پاکستان نیز بود.

حضرت علی گفت که دیروزحین دیدار با وزیرامور داخله، خواستاربرکناری و محاکمه قوماندان متذکره شد، اما قوماندان امنیه ننگرهارطی تماس تیلیفونی به وزیرامورداخله گفت که بلال پاچا حامی نیرومند حکومت درننگرهاراست.

جلال پاچا مسؤول عمومی پولیس محلی و پسرش بلال پاچا قوماندان پولیس محلی است، آنها دراصل باشندگان ولایت کنراستند، اما اکنون دراین جا زندگی دارند.

جلال پاچا درگذشته معاون منگل باغ قوماندان طالبان پاکستانی بود.

حدود سه سال پیش، درپی تلاش های امنیت ملی با روند صلح پیوستند و درولسوالی اچين در صفوف پولیس محلی استخدام شدند.

شایان ذکراست که چندی پیش هم باشنده قوم شینوار درولسوالی اچین، از کارکردهای جلال باچا و بلال پاچا شاکی شده بودند، اما اداره حکومتی در برابرآنها اقدام به جا نکرده بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement