خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ولسی جرگه: پیمان امنیتی افغانستان با امریکا مورد بازنگری قرار گیرد

ولسی جرگه: پیمان امنیتی افغانستان با امریکا مورد بازنگری قرار گیرد

Sep 12, 2018 - 14:33

کابل (پژواک،۲۱سنبله۹۷): ولسی جرگه به دنبال درخواست کتبی شماری از اعضای این جرگه، با اکثریت آرای اعضاى حاضر در نشست امروز، فیصله کرد که پیمان امنیتی افغانستان با ایالات متحدۀ امریکا مورد بازنگری قرار گیرد.

پيمان امنيتى ميان افغانستان و ايالات متحده امريکا، در ماه ميزان سال ١٣٩٣ در کابل امضا شد.

محمد اشرف غنى رييس جمهور، در مراسم امضاى اين پيمان گفته بود که اين پيمان، براى ثبات و رفاه افغانستان و دفاع در مقابل خطراتی صورت گرفته است که متوجه افغانستان و دنیا از سوی «شبکه های تروریستی» است.

همایون هایون نایب اول ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، گفت که ۲۰ تن از اعضای جرگه، به شکل کتبی خواستار تجدید نظر در مورد پیمان امنیتی با امریکا شده اند.

به گفتۀ او این پیمان، هیچ فایده ای به افغانستان نرسانده است.

به گفته وى، اين پيمان بايد يا مورد اجرا قرار گيرد و يا باید لغو شود.

موصوف درخواست یادشده اعضاى جرگه را به رای گذاشت واعلام کرد که در نشست امروز جرگه ۱۵۰ عضو حضور دارد و اکثريت آنها با بلند کردن کارت های سبز، با بازنگری پيمان موافقت کردند.

همایون به کمیسیون های امور بین المللی، امنیت داخلی، امور دفاعی و تمامیت ارضی این جرگه وظیفه سپرد تا پیمان يادشدۀ امنیتی را مورد بازنگری قرار دهند و بعد از بحث با کمیسیون های دایمی، آن را به نشست عمومی ارایه نمایند.

وی گفت که تلفات افراد ملکی و نیروهای امنیتی کشور، افزایش یافته و ادامه این وضعیت برای افغان ها قابل قبول نمی باشد.

در فقرۀ پنجم ماده نودم قانون اساسى افغانستان آمده است: «تصديق معاهدات و ميثاق هاى بين المللى يا فسخ الحاق افغانستان به آن، جزء صلاحيت هاى شوراى ملى مى باشد.»

تصميم بازنگرى بر پيمان امنيتى افغانستان با ايالات متحده امريکا، در حالى است که طى هفته جاری، برخی اعضای ولسی جرگه و مشرانوجرگه، خواستار تجدید نظر در اين مورد شده بودند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking